Uszkodzenie rdzenia i pnia mózgu - problemy z wymową forum - Neurolog - Forum medyczne

Dziś jest:Sobota, 26 maja 2018, Imieniny: Eweliny, Filipa

Witaj na - forum medyczne portalu iLekarze.pl.

Możesz tu poszukać porady lekarza, m.in. laryngologa, ginegkologa, stomatologa, neurologa, bądź innego specjalisty, porozmawiać o chorobach, lekach, zdrowiu, znaleźdź odpowiednią dietę. Zapraszamy do dyskusji na tematy zdrowia i urody na forum medycznym iLekarze.pl.

Neurolog forum

Znajdujesz się w: iLekarze.pl » Forum » Lekarze i specjaliści » Neurolog » Uszkodzenie rdzenia i pnia mózgu - problemy z wymową Forum
» Odpowiedz

Lekarze i specjaliści » Neurolog (1706)

Witaj na forum neurologicznym!

Na niniejszym forum odnajdziesz informacje i porady forumowiczów na tematy neurologiczne. Informacje, które obejmują m.in. choroby układu nerwowego, zakażenia, urazy, zaburzenia, badania, TK, dyskopatia lędzwiowa, fibromyalgia, nerw trójdzielny, syndrom Dandy-walker itp. - zadawaj pytania, szukaj odpowiedzi neurologa! Zapraszamy do korzystania z forum!

Autor
Wypowiedź

rafiksq (6)

Offline

2012-01-02 23:13

Uszkodzenie rdzenia i pnia mózgu - problemy z wymową

U mojej teściowej stwierdzili ostatnio taką chorobę cyt." całość badania wskazuje na przewlekle uszkodzenie na poziomie korzeni lub rogów przednich rdzenia kręgosłupa L/S oraz pnia mózgu". Objawia się to tym, iż z dnia na dzień mówi coraz gorzej, wręcz bełkocze, a we wrześniu jeszcze mówiła dobrze i wszystko było ok. W chwili obecnej bierze Rilutek i dostała skierowanie na rehabilitacje do szpitala na Szeserów w Warszawie. Badania został wykonane w szpitalu wojskowym w Warszawie.
Proszę o pomoc - Czy ktoś z Państwa zna sposób leczenia lub lekarza, ktróy mógłby pomóc?

e-mail: r.orfin@orfin.net.pl
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

Dr n. med. Sławomir Graff (8)

Offline

2012-01-05 18:47

Podana notatka sugeruje możliwość istnienia choroby SLA ( Stwardnienie zanikowe boczne ), w której leczeniu stosuje się jedynie wymieniony preparat Rilutek tabl. a 50 mg co 12 godzin. Choroba ta ma złe rokowanie i po jej potwierdzeniu, chcąc przedłużyć życie chorej osoby należy z uprzedzeniem zaburzeń oddechowych, które najczęściej gdy się pojawią, są przyczyną śmierci, należy podjąć starania o umożliwienie stosowania w warunkach domowych respiratoroterapii ( oddech wspomagany i zastępczy z aparatu z podażą tlenu ).
Przedstawiony fragment opisu badania może mylnie sugerować chorobę korzeni nerwowych w dolnym odcinku kręgosłupa, co jest sprawą niezależną i nie dotyczącą tej jednej z najcięższych chorób ośrodkowego układu nerwowego ( Sclerosis lateralis amyotrophica -SLA ). Zaburzenia połykania i mowy o typie dyzartrii wynikają z uszkodzenia pnia mózgu. Potwierdzającymi tą chorobę objawami są niedowłady kończyn, zaniki mięśni rąk, fascykulacje ( drżenie pęczkowe mięśni ) przy jednoczesnym braku zaburzeń czucia. Diagnostycznie bardzo ważny jest wynik badania EMG - elektromiografii chorej osoby. Wymagana jest pomoc neurologa i anestezjologa.
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

rafiksq (6)

Offline

2012-01-09 23:09

Dziękuję bardzo Panie doktorze za poświęcony mi czas. U mojej teściowej rezonans magnetyczny wykluczył stwardnienie zanikowe boczne ale w rozpoznaniu był zespół opuszkowy. Czy przyczyną może być fakt, iż chora przez całe życie była nauczycielką i używała nagminnie podniesionego głosu? W chwili obecnej jest bardzo sprawna ruchowo i rozpoczęła rehabilitacje. Nikt nie wie jaka jest przyczyna choroby, my jednak podejrzewamy, iż w styczniu ubiegłego roku miała powiększoną "kulkę" za uchem i leczoną ją na zapalenie węzłów. następnie zniknęła i nie długo po tym zaczęły się problemy z mową - tj. od czerwca więc może wynika to z jakiegoś stanu zapalnego. Dziękuję bardzo za pomoc.
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

rafiksq (6)

Offline

2012-01-09 23:16

c.d. Teściowa również miała badanie EMG
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

Dr n. med. Sławomir Graff (8)

Offline

2012-01-10 14:25

Dziękuję za uzupełniające wyjaśnienia. Zawodowe przeciążanie strun głosowych nie wiąże się zupełnie przyczynowo z wystąpieniem zespołu opuszkowego. Natomiast powiększony węzeł chłonny na szyi może jak najbardziej wskazywać na stan zapalny, który przeniknął do czaszki. W takiej sytuacji warto wykluczyć wstępnym testem serologicznym obecność np. boreliozy. Zespół opuszkowy to nazwa określająca miejsce uszkodzenia mózgowia, tj pień mózgu, która jednak nie jest rozpoznaniem przyczynowym tego uszkodzenia. Jednym z objawów uszkodzenia opuszki, czyli pnia mózgu jest dyzartria, rodzaj zniekształconej mowy. Przyczyną zespołu opuszkowego może być uszkodzenie naczyniowe ( np. mikroudar ), zapalne ( np. neuroborelioza ), ale również, np. SLA i przyczynę tę nalażałoby ustalić w trakcie hospitalizacji neurologicznej. Stosowanie leku Rilutek na pewno nie jest błędem. Opuszka mózgu jest miejscem lokalizacji ośrodków najważniejszych dla utrzymywania życia - m.in. regulacji oddechu, ciśnienia krwi i oddziaływania na pracę serca. Warto podjąć zdecydowane kroki w kierunku ustalenia ostatecznego rozpoznania przyczynowego zespołu opuszkowego, gdyż jest to problem obciążony poważnym rokowaniem istotnym dla życia.
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

rafiksq (6)

Offline

2012-01-14 21:26

dziękuje bardzo za odpowiedź!
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

rafiksq (6)

Offline

2012-03-20 12:45

Witam ponownie. W szpitalu w Warszawie w końcu stwierdzono u mamy borelioze. W chwili obecnej przyjmuje leki dozyle przez miesiac biotrakson.W związku z powyższym mam pytanie czy w związku z ta chorobą jest szansa, że teściowa będzie mówić jak dawniej?czy dyzatria jest uleczalna i jak skutecznie ją leczyć?na chwilę obecna dostała od logopedy zestaw cwiczen i codziennie cwiczy aczkolwiek nie widac narazie efektow.z gory dziekuje za odpowiedz
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

Dr n. med. Sławomir Graff (8)

Offline

2012-03-20 18:29

Witam , O ile przyczyną dyzartrii jest neuroborelioza, a nie SLA, to rokowanie jest znacznie lepsze i możliwa jest zdecydowana poprawa mowy. Stopień poprawy zależy od głębokości uszkodzenia tkanki nerwowej i ewentualnego zaniku mięśni artykulacyjnych mowy. O ile te zmiany zanikowe nie są bardzo zaawansowane i okażą się być odwracalne, to nastąpi poprawa mowy. Należy wytrwale ćwiczyć pod nadzorem neurologopedy. Leczenie dożylne Biotraksonem po 2 gramy dziennie przez 1 miesiąc jest uznawane za najskuteczniejsze w zwalczaniu neuroboreliozy.
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

rafiksq (6)

Offline

2012-04-25 15:18

Witam.
Mam jeszcze jedno pytanie, teściowa choruje na reumatyzm od kilku lat, czy przy zespole opuszkowym, który stwierdzono może chodzić na kriokomore?czy to może zaszkodzić?
Z góry bardzo dziękuje.
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

marta.d (1)

Offline

2016-06-20 06:40

Witam, czy przeczytałam Pana wpis i Pana teściowej występują podobne objawy jak u mojej mamy ( problem z mowa, guzek za uchem) . Wynik Western Blot potwierdza borelioze u mojej mamy. Czy mogłabym dopytać jak przebiega leczenie u Pana teściowej ? U mojej mamy jest ciągle problem z diagnoza, obijamy się od lekarza do lekarza i nikt nam nie chce pomoc, a z dnia na dzien jest gorzej i gorzej. Bardzo proszę o pomoc
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

» Odpowiedz

Lekarze i specjaliści » Neurolog (1706)

W serwisie: Ogłoszenia medyczne | Porady medyczne | Forum medyczne
Placówki zdrowia: Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Białystok | Łódź | Katowice | Gdańsk | Szczecin
iLekarze.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Patronat medialny | Współpraca | Dla prasy i mediów | Napisz do nas
Nasze fora: Lekarz rodzinny | Alergolog Forum | Dermatolog Forum | Dietetyk Forum | Ginekolog Forum | Laryngolog Forum | Neurolog Forum | Psychiatra Forum | Psycholog Forum | Seksuolog Forum | Forum Stomatolog | Forum Urolog | Forum Okulista

Treści prezentowane w serwisie iLekarze.pl mają jedynie charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

© Copyright by iLekarze.pl, 2007-2018

Content