Czerniak podpaznokciowy? forum - Onkolog - Forum medyczne

Dziś jest:Wtorek, 20 kwietnia 2021, Imieniny: Agnieszki, Czesława

Witaj na - forum medyczne portalu iLekarze.pl.

Możesz tu poszukać porady lekarza, m.in. laryngologa, ginegkologa, stomatologa, neurologa, bądź innego specjalisty, porozmawiać o chorobach, lekach, zdrowiu, znaleźdź odpowiednią dietę. Zapraszamy do dyskusji na tematy zdrowia i urody na forum medycznym iLekarze.pl.

Onkolog forum

Znajdujesz się w: iLekarze.pl » Forum » Lekarze i specjaliści » Onkolog » Czerniak podpaznokciowy? Forum
» Odpowiedz

Lekarze i specjaliści » Onkolog (328)

Autor
Wypowiedź

Magda00 (23)

Offline

2011-04-23 19:34

Czerniak podpaznokciowy?

Mam pytanie odnośnie domniemanego czerniaka mojej mamy. Ma ona 57 lat (w Internecie twierdza, ze to właśnie wsród osób z tej grupy wiekowej najwiecej jest osób na to chorujacych) i od dwóch lat ma coś w rodzaju narośli pod paznokciem. Narośl ma forme czarnej smugi wzdłuz paznokcia kciuka (spod paznokcia wychodzi jej częsc tej narosli, coś w rodzaju ciemnej małej twardej kuleczki). Mama przez długi czas ignorowała to. Dodam, że jej matka zmarła na raka skóry, moze jest genetycznie tym obciażona. Objawy pasują do czerniaka podpaznokciowego (w polskim necie niewiele jest na ten temat, ale udało mi sie znalexc troche informacji po angielsku). Mama odwleka wizytę u lekarza. czy to moze być czerniak? A jeśli nie to co innego moze to być?
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

Tomasz Cygankiewicz (1710)

Offline

2011-04-24 23:00

Witam
Dziwi mnie, dlaczego w tego typu problemie szuka Pani odpowiedzi w Internecie zamiast udania się do dermatologa. Zmiana ta mogła powstać na podłożu podpaznokciowego krwiaka i może być zmianą niegroźną, ale równie dobrze może to być czerniak i w tym wypadku czas i szukanie odpowiedzi w Internecie w dodatku bez umieszczenia zdjęć nie ma sensu. Dla czerniaka, który pojawia się pod paznokciem charakterystyczne jest to, iż w początkowym okresie swego rozwoju jest to po prostu ciemniejsza plama, która nie budzi podejrzeń. Powoduje to opóźnienie właściwego rozpoznania, co jest bardzo niekorzystne dla zdrowia oraz życia pacjenta. Często również zmiana ta jest mylona z krwiakiem, który w odróżnieniu od czerniaka jest przesuwalny po mocniejszym ucisku. Obciążenie genetyczne oraz opisany wzrost przekraczający płytkę paznokciową sugeruje, iż prawdopodobnie jest to czerniak. Proszę udać się do dermatologa. Proszę nie zwlekaj z tym, bo sprawa wygląda wbrew pozorom poważnie.
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

Magda00 (23)

Offline

2011-04-25 13:04

Moja mama jest osobą nieodpowiedzialną w kwestii swego zdrowia, dlatego też wolałam zapytać lekarza online zeby wesprzeć swe słowa autorytetem lekarskim. Nie wiedziałam przez długi czas, ze ma tego typu problem. Twierdzi, że uda sie do lekarza w bliżej nieokreslonej przyszłości i ze to na pewno nie jest czerniak tylko grzybica. Nie chce mnie słuchać, ze moze być to cos poważnego no bo skoro nie boli... Dziekuję za odpowiedź. Mam nadzieje, ze uda mi sie ja przekonać.
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

Tomasz Cygankiewicz (1710)

Offline

2011-04-25 18:59

Dodatkowym złym czynnikiem rokowniczym będzie, jeżeli zmiana ta będzie miała spoistość twardą. Proszę nakłonić do udania się do dermatologa, nawet, jeżeli zmiana ta spowodowana jest grzybicą w takim stadium wymagane jest leczenie. Do dermatologa nie jest wymagane skierowanie od innego lekarza. Niebolesność nie jest czynnikiem, na którego podstawie można stwierdzić, że jest to zmiana niegroźna.
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

Magda00 (23)

Offline

2011-04-25 20:03

No właśnie zmiana ta (chodzi mi konkretnie o czesc wystajaca poza opuszkę palca) jest twarda. Mama pójdzie jednak do dermatologa. Czy wymagana będzie biopsja? Bo odnoszę wrazenie, ze tego właśnie boi sie najbardziej i dlatego odwleka wizytę. Czy jesli będzie to jednak czerniak to czy amputacja paliczka jest jedynym wyjściem?
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

urszulah (2)

Offline

2011-04-27 21:37

Dzisiaj byłam u dermatologa.Dał mi skierowanie do poradni onkologicznej z podejrzeniem MELANOMA MALIGNUM (czerniak wywodzący się z plam soczewicowatych umiejscowiony na kończynach - zajmuje okolice paznokci (także pod płytką paznokciową), rośnie dosyć wolno (do 3 lat));
Od 2 lat coś działo się z moim dużym paznokciem u nogi. w ubiegłym roku na wiosnę pojawiło mi się czarnienie paznokcia u nasady z jednej strony.Na jesieni problem zniknął. paznokieć wrócił do normy. Miesiąc temu (pod wiosnę) zauważyłam ponowne czarnienie. Malowałam paznokieć lakierem SI-NAIL (podobno super).Paznokieć martwiał - nie wiedziałam co to oznacza.
Wczoraj wieczorem paznokieć odpadł, pozostawiając w nasadzie zaczernienie i resztkę chorego paznokcia.
Zgodnie z Pana opinią, chyba zignorowałam objawy. Szkoda.
Jakie są metody leczenia takiego czerniaka? Do dzisiaj czuję się świetnie. mam super wyniki (badania okresowe -mammografia, OB, ciśnienie).
Czytałam o szczepionkach i leczeniu genetycznym (oprócz badań wskazujących na zagrożenia), będących w sferze badań. Może można gdzieś je zrobić?
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

Tomasz Cygankiewicz (1710)

Offline

2011-04-28 00:47

Witam
Jeżeli paznokieć szybko odpadł i był osłabiony na całej powierzchni to prawdopodobne, iż było to zakażenie bakteryjne. Czy zmiana ta powiększa swoje rozmiary? W przypadku czerniaka szczepionki oraz leczenie genetyczne nie jest na chwilę obecną potwierdzone naukowo i stosowane w praktyce. Najskuteczniejszą metodą jest operacja. Jej zakres odpowiada stopniowi rozwoju oraz zaawansowania czerniaka. Proszę udać się do dermatologa w celu dokładniejszej diagnozy.
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

Magda00 (23)

Offline

2011-04-28 12:01

Moja mama poradziła się znajomego lekarza (nie dermatologa), któremu udało się ją nakłonić do wizyty u dermatologa - choć wg. jego opinii jest to brodawczak, którego i tak powinno się jednak usunąć. Dziękuję za odpowiedż.
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

urszulah (2)

Offline

2011-04-28 21:23

Witam serdecznie!
Bardzo mnie Pan pocieszył.
Zmiana ta nie powiększa swojego rozmiaru? Zajmuje wciąż lewy róg nasady paznokcia dużego palca lewej nogi .
Mam wizytę w poradni onkologicznej w poniedziałek i środę. na czym ma polegać taka konsultacja?
O ile mi wiadomo , przy podejrzeniu czerniaka podpazokciowego nie stosuje się biopsii, tylko wycięcie z marginesem. To skąd wiadomo, że to jest czerniak?
Czy robi się jakieś inne badania? Jakie?
Czytałam, że w przypadku czerniaka szczepionki oraz leczenie genetyczne jest co prawda w fazie testów ale można z nich korzystać na własne życzenie, niestety za granicą. Nie wiem jednak, czy można z tego korzystać w przypadku już podejrzenia .
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

Tomasz Cygankiewicz (1710)

Offline

2011-04-30 03:44

W przypadku wystąpienia podejrzenia o obecność zmiany złośliwej w zmianie skórnej, Pierwszem postępowaniem jest usunięcie zmiany. Nie wykonuje się badania biopsyjnego przedoperacyjnego, ponieważ pogarsza to rokowanie. Zakres wyciętej zmiany zależy od jej lokalizacji oraz jej rozmiaru. Badanie patomorfologiczne wykonuje się po wycięciu, jest to najbezpieczniejsze postępowanie dla zdrowia i życia pacjenta. Na wizycie zostanie ona powtórnie oceniona przez chirurga zajmującego się tymi zmianami.
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

Magda00 (23)

Offline

2011-05-30 23:01

Moja mama dziś była u lekarza, który twierdzi, ze prawdopodobnie to jednak grzybica, ale zalecił jednak badanie polegające na pobraniu próbki (ale nie jest to biopsja i nie jest zdejmowany przy tym paznokieć, pobrany będzie wg, jej opisu wycinek paznokcia i tej zmiany pod nim). W jaki sposób to sie odbywa? Czy jest to bolesne? Mama niestety nie pamięta nazwy tego badania.
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

Magda00 (23)

Offline

2011-05-30 23:03

Aha, dodam, że sprawdzałam jak wygląda grzybica i google wypluło mi obrazy badzo poważnych zmian. Czy mozliwe jest, ze przez 2 lata grzybica ma formę taką jak opisana w pierwszym poscie i poza tym paznokieć wyglada normalnie? Bo na niektórych zdjęciach całe paznokcie były zajete przez chorobę i myśle, ze gdyby to była grzybica to jednak przez 2 lata paznokcie wygladałyby tak, ze nawet laik by widział, że to grzybica bo byłyby cale zżarte przez chorobę.
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

Takohe (1)

Offline

2020-02-24 09:32

Udaj się do lekarza i może się uda coś poradzić https://instytut-mikroekologii.pl/sklep/
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

» Odpowiedz

Lekarze i specjaliści » Onkolog (328)

W serwisie: Ogłoszenia medyczne | Porady medyczne | Forum medyczne
Placówki zdrowia: Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Białystok | Łódź | Katowice | Gdańsk | Szczecin
iLekarze.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Patronat medialny | Współpraca | Dla prasy i mediów | Napisz do nas
Nasze fora: Lekarz rodzinny | Alergolog Forum | Dermatolog Forum | Dietetyk Forum | Ginekolog Forum | Laryngolog Forum | Neurolog Forum | Psychiatra Forum | Psycholog Forum | Seksuolog Forum | Forum Stomatolog | Forum Urolog | Forum Okulista

Treści prezentowane w serwisie iLekarze.pl mają jedynie charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

© Copyright by iLekarze.pl, 2007-2021

Content