Zwichnięcie rzepki forum - Ortopeda - Forum medyczne

Dziś jest:Piątek, 19 kwietnia 2024, Imieniny: Adolfa, Tymona

Witaj na - forum medyczne portalu iLekarze.pl.

Możesz tu poszukać porady lekarza, m.in. laryngologa, ginegkologa, stomatologa, neurologa, bądź innego specjalisty, porozmawiać o chorobach, lekach, zdrowiu, znaleźdź odpowiednią dietę. Zapraszamy do dyskusji na tematy zdrowia i urody na forum medycznym iLekarze.pl.

Ortopeda forum

Znajdujesz się w: iLekarze.pl » Forum » Lekarze i specjaliści » Ortopeda » Zwichnięcie rzepki Forum
» Odpowiedz

Lekarze i specjaliści » Ortopeda (1416)

Autor
Wypowiedź

Damian93 (1)

Offline

2017-06-09 16:11

Zwichnięcie rzepki

Dwa miesiące temu (09.04.2017) grając w piłkę zwichnąłem rzepkę. Sam sobie nastawiłem rzepkę i poprosiłem znajomego, żeby ze mną pojechał do szpitala. Na miejscu zrobili mi tylko prześwietlenie (RTG) i zalecili włożyć nogę w ortezę i po dwóch tyg. Umówić się do ortopedy. Przyjechałem po tygodniu czasu ze względu na to, że wydawało mi się, że doznałem złamania kości i blokuje mi kolano przy wyproście, czy zgięciu. Lekarz na pogotowiu stwierdził, że to niemożliwe, żebym miał oderwaną kość bo wyszłoby to na prześwietleniu, które miałem robione w dzień wypadku. Uznałem, że ma racje i pewnie jest to jakiś zwykły guzek, który wyszedł po urazie i sam zniknie. Pojechałem dla swojego spokoju jeszcze zrobić prywatnie USG i też nic nie wyszło. "Guz" w dalszym ciągu blokował mi kolano. Ortopeda w szpitalu stwierdził to samo co lekarz przyjmujący na pogotowiu, że to pewnie zwykły guz. Poprosiłem go o skierowanie na rezonans magnetyczny. Dziś odebrałem wyniki i okazało się, że mam oderwany fragment chrząstki bloczka kości udowej o wielkości 10mm!! Jakim cudem nie zostało to zauważone na RTG!?

Poniżej daje opis badania

MRI stawu kolanowego lewego.
Badanie wykonano w sekwencjach PD, PD FAT-SAT, T1 w płaszczyznach strzałkowych, czołowych i poprzecznych aparatem 1.5 T ACHIEVA.
Dane ze skierowania: Stan po zwichnięciu rzepki lewego kolana.
Opis badania:
Stan po zwichnięciu rzepki lewej, obecnie lateralizacja rzepki.
Hypoplazja bloczka kości udowej z niedorozwojem powierzchni stawowej przyśrodkowej.
Uszkodzenie przyśrodkowego więzadła rzepkowo-udowego w okolicy przyczepu udowego.
Troczek boczny prawidłowy.
W centralnej części rzepki, w obrębie chrząstki stawowej obszar podwyższonego sygnału wielkości 7mm z towarzyszącym niewielkim obrzękiem tkanki kostnej podchrzęstnej, obraz MRI sugeruje obecność stłuczenia chrząstki stawowej. Widoczny jest natomiast ubytek chrząstki stawowej bocznej części bloczka kości udowej, wielkość ubytku ok. 10mm.
W zachyłku nadrzepkowym po stronie bocznej oderwany fragment chrząstki stawowej wielkości ok. 10mm.
Typowe dla zwichnięcia rzepki stłuczenia przednio-bocznej części kłykcia bocznego kości udowej oraz przyśrodkowej części rzepki.
Wysięk w stawie.
Więzadła krzyżowe oraz poboczne o zachowanej ciągłości.
Łąkotki o prawidłowym obrazie.
Niewielka ilość płynu w torbieli podkolanowej oraz płyn na powierzchni głowy przyśrodkowej mięśnia brzuchatego łydki, co może odpowiadać przerwaniu ciągłości ściany torbieli podkolanowej.
Wnioski:
Stan po zwichnięciu rzepki.
Uszkodzenie tylnej części więzadła rzepkowo-udowego przyśrodkowego, najpewniej z przerwaniem ciągłości w okolicy przyczepu udowego.
Oderwany fragment chrząstki bloczka kości udowej.
Poza tym - jak w opisie.
» Link do posta » Zgłoś do moderacji

» Odpowiedz

Lekarze i specjaliści » Ortopeda (1416)

W serwisie: Ogłoszenia medyczne | Porady medyczne | Forum medyczne
Placówki zdrowia: Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Białystok | Łódź | Katowice | Gdańsk | Szczecin
iLekarze.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Patronat medialny | Współpraca | Dla prasy i mediów | Napisz do nas
Nasze fora: Lekarz rodzinny | Alergolog Forum | Dermatolog Forum | Dietetyk Forum | Ginekolog Forum | Laryngolog Forum | Neurolog Forum | Psychiatra Forum | Psycholog Forum | Seksuolog Forum | Forum Stomatolog | Forum Urolog | Forum Okulista

Treści prezentowane w serwisie iLekarze.pl mają jedynie charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

© Copyright by iLekarze.pl, 2007-2024

Content