Popularne tematy
Jak często zdrowa kobieta powinna chodzić do ginekologa?
Do lekarza zwykle zgłaszamy się wtedy, gdy coś nam dolega. Jednak są takie gabinety, do których warto zaglądać mimo braku jakichkolwiek dolegliwości czy schorzeń. Świetnym przykładem jest gabinet ginekologiczny. Nawet w pełni zdrowe kobiety powinny odwiedzać go raz w roku.Co dzieje się podczas rutynowej wizyty u ginekologa?
WYWIAD
Każdy lekarz ma swój schemat wizyty, jednak nie może zabraknąć dwóch podstawowych elementów, czyli wywiadu lekarskiego i badania. Podczas wywiadu ginekolog pyta o datę ostatniej miesiączki, długość miesiączki, długość i regularność całego cyklu, o nasilenie krwawienia, bóle menstruacyjne i inne dolegliwości związane z menstruacją, ciąże i porody, przyjmowane na stałe leki oraz choroby przebyte i przewlekłe. Jeżeli posiadasz kalendarzyk miesiączkowy, weź go ze sobą do przychodni. Dobrą metodą kontrolowania cyklu jest także aplikacja mobilna. Przydaje się nie tylko podczas wizyty, ale także na co dzień do obserwowania swojego ciała.
BADANIE
Drugim elementem rutynowej wizyty jest badanie narządu rodnego i węzłów chłonnych pachwinowych oraz badanie piersi i węzłów chłonnych pachowych. Niezwykle istotnym elementem badania ginekologicznego jest pobranie wymazu z szyjki macicy do badania cytologicznego. Program profilaktyczny finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia Polkom darmowe badanie cytologiczne co 3 lata od momentu ukończenia 25 roku życia. Towarzystwa ginekologiczne zalecają zgłaszanie się na cytologię raz w roku od momentu rozpoczęcia współżycia. Dobrze jest zrobić sobie prezent ,,od siebie dla siebie” i na każde urodziny zafundować sobie cytologię. Koszt badania to ok. 20 - 25 zł. To niewiele, zważając na fakt, iż wczesne wykrycie zmian nowotworowych może uratować życie. W profilaktyce nowotworów duże znaczenie ma diagnostyka obrazowa. Dotyczy to zarówno nowotworów układu rozrodczego, jak i nowotworów piersi. Warto poprosić o badanie USG. W niektórych gabinetach dostępne są aparaty i ginekolodzy przy okazji wizyt mogą z nich korzystać. Często jednak lekarze nie dysponują odpowiednim sprzętem. Wówczas mogą wypisać skierowanie na badanie do pracowni diagnostyki obrazowej.
PODSUMOWANIE BADANIA I ZALECENIA
Pod koniec wizyty ginekolog powinien podzielić się z pacjentką wnioskami z wywiadu i badania oraz wydać odpowiednie zalecenia dotyczące m.in. kolejnej wizyty, modyfikacji przyjmowanych leków, modyfikacji stylu życia czy konsultacji ze specjalistą innej dziedziny. Jeżeli Ty masz jakieś pytania, nie wahaj się ich zadać. W gabinecie masz szansę uzyskać rzetelną wiedzę opartą na faktach. Problemem, który dotyczy wielu kobiet, są bolesne miesiączki. Często mamy od lat szkolnych wpojone, że ból podczas okresu jest normalny i nie ma sensu z nim walczyć. Dzisiaj istnieje wiele leków, które pomagają znacznie zredukować dolegliwości i poprawiają komfort funkcjonowania podczas ,,tych dni”. Począwszy od dostępnych bez recepty, szybko działających preparatów z deksketoprofenem, aż po silniejsze leki, dostępne na receptę, przyjmowane już na kilka dni przed rozpoczęciem miesiączki. Jeżeli masz wątpliwości, czy łykanie tabletek co miesiąc przez kilka dni jest korzystne, zapytaj o to swojego lekarza. Dzisiejsze formy leków są dobrze przebadane i na ogół dobrze tolerowane. Nie ma sensu się męczyć, jeżeli rozwiązanie problemu czeku w najbliższej aptece.
Dodaj komentarz lub opinię
Opinie i komentarze (65)
Autor | Wypowiedź |
Porady Eksperta
Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta
Najnowsze firmy w bazie
Pro EndoDentica (Łódź) - Łódź
Pro Endodentica – Kompleksowa Opieka Stomatologiczna w Łodzi Pro Endodentica to nowoczesny gabinet...
Centrum Medyczne Sadyba - Warszawa
W Centrum Medycznym Sadyba dostępna jest kompleksowa i specjalistyczna opieka. W placówce można zlecić szereg...
Newsletter
