5 objawów zapalenia ucha zewnętrznego – znasz je wszystkie?

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2018-06-06

5 objawów zapalenia ucha zewnętrznego – znasz je wszystkie?

Zapalenie ucha zewnętrznego to choroba, którą wywołują rozmaite typy patogenów. Przyczyny mogą być różne, podobnie jest w przypadku jej objawów. Poniżej omówienie pięciu ważnych symptomów zaistnienia wspomnianej choroby uszu. Co warto o nich wiedzieć?

1. Swędzenie uszu – nie bagatelizuj

Jednym z częstych i nietraktowanych do końca poważnie objawów zapalenia ucha zewnętrznego jest świąd. Przypadłość ta nierzadko związana jest z tzw. uchem pływaka. To problem, który dotyczy osób często kąpiących się w basenach i jeziorach. Jest tak dlatego, ponieważ do uszu wlewa się woda przyczyniająca się do nadmiernej wilgotności, a oprócz tego przenosząca do niego patogeny prowadzące do stanu zapalnego.

Objaw ten bardzo często jest lekceważony, ponieważ nie jest tak dokuczliwy, jak ból ucha. Warto jednak, aby był zgłaszany do lekarza specjalisty, ponieważ może doprowadzić do poważniejszych powikłań. Wśród nich znajduje się m.in. utrata słuchu. Do laryngologa koniecznie należy wybrać się wtedy, gdy przypadłości tej towarzyszy podwyższona temperatura, ból i pieczenie. Ponieważ najprawdopodobniej jest to już zapalenie ucha wewnętrznego.

Bardzo często przyczyną swędzenia wewnątrz ucha są choroby grzybicze. Dodatkowymi objawami są wówczas ból ucha i łuszczenie się skóry. Więcej na temat problemu swędzenia uszu przeczytać można na tej stronie.

2. Wyciek z ucha

Innym objawem zapalenia ucha zewnętrznego może być także wyciek z ucha. Występuje on nieco rzadziej, niż pozostałe symptomy choroby, jednak nie należy go ignorować. Zazwyczaj wywołany jest przez bakterie, grzyby bądź wirusy. Ich nadmierna kolonizacja przyczynia się do tego, że struktura nabłonka ścian przewodu słuchowego zostaje uszkodzona. Dodatkowo stan ten pogarsza wilgotne środowisko panujące w uchu. Najczęstszym patogenem jest gronkowiec złocisty, a nieco rzadziej Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej).

zapalenie-ucha.jpg

3. Zmiany na skórze – wirusowe zapalenie ucha zewnętrznego

Do choroby  dochodzi także w przypadku zakażenia wirusem Varicella-Zoster, który prowadzi do półpaśca usznego. Przeważnie objawem tej przypadłości jest pojawienie się pęcherzyków na skórze małżowiny usznej, a także w okolicy ucha i szyi.

Wysypka może być obecna także w przewodzie słuchowym zewnętrznym oraz na błonie bębenkowej. Po upływie 7 do 14 dni pęcherzyki mogą przekształcić się w strupy z pępkowatym zagłębieniem w środku. Następny etap to ich złuszczenie się lub bliznowacenie.

Na wystąpienie objawów częściej narażone są osoby z obniżoną odpornością, między innymi ludzie starsi.

4. Ból ucha – początek problemów

Najczęściej ból ucha związany jest z bakteryjnym zapaleniem przewodu słuchowego zewnętrznego. Nasila się on przy pociąganiu małżowiny usznej i naciskaniu na skrawek ucha, a także podczas przeżuwania pokarmów. Odczuwa się ponadto bolesność przy badaniu. Stan ten może poprzedzać wystąpienie zmian skórnych. Ból szybko narastający natomiast charakterystyczny jest przy ograniczonym zapaleniu przewodu słuchowego zewnętrznego tzw. czyrakiem.

5. Podwyższona temperatura

Podczas zapalenia ucha zewnętrznego może wystąpić także podwyższenie temperatury. W niektórych sytuacjach towarzyszą jej również dreszcze. To kolejny symptom, którego nie należy bagatelizować. Zwłaszcza kiedy pojawia się u dzieci.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24