8 najważniejszych informacji na temat przepukliny

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2015-02-12

8 najważniejszych informacji na temat przepukliny

Przepuklina (z łac. hernia) to schorzenie polegające na patologicznym przemieszczeniu tkanek lub narządów poza naturalne miejsce, w którym powinny się znajdować. Przyczyną jej powstawania jest osłabienie powłok jamy ciała.


Rozróżniamy przepuklinę wrodzoną i nabytą. Pierwsza jest wynikiem nieprawidłowości rozwojowych płodu występujących w okresie prenatalnym. Można je zdiagnozować zarówno przed, jak i tuż po urodzeniu, a także we wczesnym okresie życia dziecka. Przepuklina nabyta może powstać w każdym okresie życia.

Przyczyny powstawania

Przyczyną powstawania przepukliny jest osłabienie powłok spowodowane zaburzeniami syntezy i metabolizmu kolagenu — białka o dużej odporności na rozciąganie. Ponadto wpływ na wystąpienie schorzenia ma wzrost ciśnienia śródbrzusznego wywołany wysiłkiem powodującym nadmierne działanie tłoczni brzusznej (np. przy pracy fizycznej, porodzie, dźwiganiu, gwałtownym kaszlu), przerostem gruczołu krokowego, chorobami, którym towarzyszy obniżona wytrzymałość tkanki łącznej. Podatne na wystąpienie choroby są między innymi osoby z nadwagą, intensywnie trenujące oraz starsze.Rodzaje przepuklin

Ze względu na miejsce występowania przepuklinę możemy podzielić na wewnętrzną i zewnętrzną. Wewnętrzną da się zdiagnozować za pomocą badania RTG. Zewnętrzna jest widoczna i wyczuwalna. Do tej drugiej zaliczamy: pępkową, pachwinową, mosznową, udową, lędźwiową, kresy białej, okołostomijną, kroczną i kulszową. Najczęściej występują:

- przepuklina pachwinowa – stanowi około 70% przypadków wszystkich przepuklin zewnętrznych. Objawia się przeciskaniem się jelita w kierunku pachwiny. Rozróżniamy przy tym dwa jej rodzaje: prostą, gdy jelito przechodzi bezpośrednio przez jamę brzuszną, oraz skośną, gdy kieruje się w kierunku moszny. Żeńskim odpowiednikiem jest w tym wypadku przepuklina wargowa, która przemieszcza się do warg sromowych większych;

- przepuklina udowa (ok. 12% przypadków) – jest rodzajem przepukliny pachwinowej. Objawia się przemieszczeniem fragmentu jelita do wewnętrznej części uda;

- przepuklina pępkowa (11%) – występuje najczęściej u kobiet w ciąży lub otyłych. Jest też jednym z rodzajów przepuklin wrodzonych.

Budowa przepukliny

Przepuklina składa się z:

- wrót przepuklinowych, czyli otworu, którym narządy przemieszczają się na zewnątrz,

- kanału przepuklinowego stanowiącego drogę dla przesuwających się narządów,

- worka przepuklinowego będącego osłoną dla przemieszczających się narządów.

Objawy choroby

Przepuklina zwykle przebiega stadiami. Na etapie początkowym jest ona w zasadzie niewidoczna; można ją za to wyczuć. W kolejnych stadiach guz staje się coraz bardziej widoczny, ale cofa się samoistnie lub pod wpływem nacisku. Przepuklinie często towarzyszą ból oraz uczucie ściągnięcia i napięcia. W przypadku przepukliny kresy białej i pępkowej objawy mogą przypominać chorobę wrzodową.

Przepuklina uwięźnięta

Uwięźnięcie przepukliny następuje w momencie, gdy worek przepuklinowy nie cofa się, a wrota ulegają zwężeniu. Jest to groźny przypadek, ponieważ ucisk na uwięzione części jelit powoduje ich niedokrwienie, a w konsekwencji obumarcie. W takiej sytuacji może dojść do zagrażającej życiu zgorzeli jelitowej. Objawami uwięźnięcia są wymioty, biegunka, bóle, a także omdlenia. Konieczna jest wówczas szybka interwencja lekarska.

Leczenie przepukliny

Przepuklinę można leczyć operacyjnie. Zabiegów tego rodzaju podejmą się m.in. lekarze z Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Euro-Klinika Sp. z o.o. We wszystkich stosowanych technikach celem jest zamknięcie wrót przepuklinowych i wzmocnienie kanału pachwinowego. Leczenie polega na przemieszczeniu worka przepuklinowego do jamy brzusznej lub wzmocnieniu kanału pachwinowego specjalną siatką. Zamknięcie wrót można przeprowadzić poprzez wykorzystanie powłok macierzystych, ewentualnie przy wykorzystaniu siatki z teritalu, dakronu lub teflonu. Wykorzystanie tkanek biologicznych zalicza się do metod napięciowych operacyjnego leczenia przepukliny. Jedną z najczęściej stosowanych i uznawanych za najskuteczniejsze jest natomiast metoda Lichtensteina. Wykorzystuje się w niej siatki propylenowe (źródło: http://leczenie-objawy.pl/przepuklina.htm).

Metoda Lichtensteina w leczeniu przepukliny

Metoda Lichtensteina należy do beznapięciowych metod leczenia operacyjnego przepukliny pachwinowej. Wykorzystywana jest w niej siatka z tworzywa sztucznego, której zadaniem jest stabilizacja osłabionej ściany kanału pachwinowego. Zaletą tej metody jest fakt, że operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Jest to szczególnie istotne dla osób, u których istnieją przeciwwskazania do znieczulenia ogólnego. Nie ma również konieczności hospitalizacji pacjenta po zabiegu. Czas rekonwalescencji i powrotu do czynnego życia zawodowego trwa około 2 tygodni.

Zalecenia pooperacyjne

Jak każdy zabieg operacyjny, tak i ten wymaga od pacjenta oszczędnego trybu życia bezpośrednio po jego przeprowadzeniu. W ciągu pierwszych tygodni należy ograniczyć prace fizyczne, nadmierny wysiłek oraz dźwiganie. W celu jak najszybszego powrotu do normalnego trybu życia zalecane są natomiast spacery, które znacznie przyspieszają proces rekonwalescencji.

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24