Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2016-05-20

Atopowe zapalenie skóry u dzieci

Atopowe zapalenie skóry u dzieci to nie tylko problem kosmetyczny. Sucha, popękana, swędząca skóra, nierzadko z wysypką nie tylko brzydko wygląda, na ogół sygnalizuje poważniejszy problem. U małych dzieci AZS może pojawić się już w pierwszym półroczu życia.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry u dzieci najczęściej doszukuje się w alergiach pokarmowych lub wziewnych. Często pojawiają się u dzieci obciążonych genetycznie — jeśli ktoś z rodziny cierpiał bądź cierpi na atopowe zapalenie skóry, ryzyko wystąpienia choroby u dziecka znacznie wzrasta. Istotny wpływ na pojawienie się stanu chorobowego skóry mają wpływ także takie czynniki jak klimat, niewłaściwe detergenty, alergeny oraz stres.

Charakterystyczna dla atopowego zapalenia skóry u dzieci wysypka i towarzyszący jej świąd uruchamiają swoiste perpetuum mobile. Dziecko czując dyskomfort zaczyna się drapać, podrażniona skóra jest jeszcze bardziej podatna na uszkodzenia, również bakterie mają do niej łatwiejszy dostęp, może dojść do bakteryjnego zakażenia skóry. Dziecko cierpi coraz bardziej i ma skłonność do coraz intensywniejszego drapania się. To błędne koło należy jak najszybciej przerwać.

Leczenie atopowego zapalenia skóry u dzieci polega w miarę możliwości na wykluczeniu przyczyn stanu chorobowego. Jeśli za pomocą diety eliminacyjnej uda się ustalić alergen pokarmowy – sprawcę nieszczęścia, można się spodziewać, iż objawy w krótkim czasie ustąpią. Niezależnie od tego atopowe zapalenie skóry u dzieci wymaga specjalnej pielęgnacji. Do kąpieli należy stosować odpowiednio dobrane kosmetyki nawilżające, używać maści i kremów o pH 5,5. jeżeli dojdzie do wystąpienia ognisk zapalnych, konieczne będzie zastosowanie miejscowo leków przeciwzapalnych. Najczęściej tego rodzaju maści i kremy zostały wyprodukowane na bazie sterydów, dlatego stosowanie ich powinno odbywać się pod kontrolą lekarza dermatologa. Nadużywanie tych kosmetyków może przynieść skutki odwrotne do oczekiwanych. W przypadku uporczywego swędzenia stosuje się zapobiegające mu leki antyhistaminowe.

Atopowe zapalenie skóry u dzieci szczególnie nasila się w sytuacjach powodujących stres, w kontakcie z osobą palącą papierosy, przy stosowaniu do mycia zwykłego (wysuszającego) mydła, w kontakcie ze zwierzętami domowymi, w niewywietrzonym i niewysprzątanym mieszkaniu (kurz i roztocza kurzu domowego), przy nadmiernym wysiłku fizycznym wywołującym drażniący skórę pot. Niewskazane jest także jedzenie cytrusów i pomidorów.

Swoistą ciekawostką jest, że tak powszechne dla dzieci i uznawane za zdrowe ubranka z bawełny, zupełnie nie nadają się dla dzieci chorych na atopowe zapalenie skóry. W ich przypadku najlepszym wyborem są ubranka uszyte ze zmodyfikowanego naturalnego jedwabiu zawierającego składnik antybakteryjny.

Atopowe zapalenie skóry jest chorobą nawracającą. Błędnie uznaje się ją za chorobę wieku dziecięcego, tymczasem może występować także u osób dorosłych.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24