Atopowe zapalenie skóry. Największe mity związane z tym tematem

Dziś jest:Środa, 1 lutego 2023, Imieniny: Brygidy, Ignacego

Informacja Medyczna

2019-12-31

Atopowe zapalenie skóry. Największe mity związane z tym tematem

Atopowe zapalenie skóry jest coraz powszechniejszą przypadłością. Zwykle zaczyna się już w dzieciństwie i trwa całe życie. Czasem objawy są bardziej uciążliwe, czasem łagodnieją. Niestety wciąż nie ma lekarstwa, które pozwoliłoby na dobre pozbyć się choroby. O AZS krąży masa mitów. Niektóre dotyczą pielęgnacji, inne rzekomej zaraźliwości choroby. Oto najpopularniejsze z nich.

Garść mitów

1. Atopowe zapalenie skóry można wyleczyć

Niestety, to mit. AZS to choroba, na którą nie znamy skutecznego lekarstwa. Jedyne, co możemy zrobić, by ułatwić sobie funkcjonowanie, to łagodzenie jej objawów. Nie oznacza to oczywiście, że jesteśmy bezradni. Odpowiednio prowadzona pielęgnacja pozwala skutecznie zahamować nieprzyjemne dolegliwości związane z AZS u dzieci i dorosłych. Delikatne emolienty do mycia, hipoalergiczne środki piorące, wygodne, miękkie tkaniny w ubraniach – to podstawa.

2. AZS jest zaraźliwe

Mit. W dodatku bardzo krzywdzący dla osób dotkniętych przypadłością. Czerwone, swędzące fragmenty skóry na konkretnych obszarach ciała nie wyglądają najlepiej i często stanowią przyczynę wycofywania się chorego z życia społecznego. Nie pomaga rozpowszechniona plotka o tym, że dolegliwością można się zarazić. To szczególnie bolesne w przypadku AZS u dzieci. Młodzi ludzie są okrutni w swoich osądach i potrafią nieprzyjemnymi komentarzami uprzykrzyć życie cierpiącego malca. Krótko mówiąc: AZS nie jest zaraźliwe!

3. Czy na AZS pomagają tylko leki?

Nie. W przypadku atopowego zapalenia skóry bardzo istotna jest oczywiście kontrola lekarska. Specjalista obejrzy zmiany i przepisze odpowiednie preparaty. Ale oprócz nich liczy się też solidna pielęgnacja. Wspominane już emolienty i delikatne traktowanie zmienionych obszarów to podstawa.

Coraz więcej mówi się również o roli diety. Wykluczenie drażniących substancji może bardzo pomóc. Dieta eliminacyjna polega na czasowym usunięciu szkodliwych produktów z jadłospisu. Im więcej naturalnych, pożywnych, odżywczych składników tym lepiej. Warto unikać sztucznych dodatków zapachowych, wzmacniaczy smaku, barwników. Wszystkie one mogą działać drażniąco na chorobę.

4. AZS to choroba wieku dziecięcego i mija w dorosłości

Nieprawda. Atopia najczęściej pojawia się w dzieciństwie, ale wcale nie mija wraz z wejściem w dorosłość. Może być chorobą towarzyszącą nam całe życie. Dzieje się tak w przypadku około 10-15% pacjentów. Niezależnie od wieku i nasilenia objawów należy pamiętać o okresowych wizytach u lekarza, stałej kontroli i ograniczaniu wpływu negatywnych czynników. Coraz częściej wspomina się o wpływie stresu na występowanie zmian skórnych. Relaks, wypoczynek, solidna pielęgnacja i mądra dieta mogą bardzo pomóc zniwelować przykre dolegliwości skórne.

Przeczytaj więcej: https://www.eloderm.pl/problemy-skorne/azs-u-niemowlat-i-dzieci


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-01 07:31