Biotyna na ratunek cienkim i łamliwym włosom

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2018-05-02

Biotyna na ratunek cienkim i łamliwym włosom

Nasze włosy nie zawsze wyglądają tak, jakbyśmy chcieli. Do najczęstszych problemów należy to, że nadmiernie wypadają, stają się cienkie, przesuszone i bez wyrazu. Jedną z przyczyn takiej sytuacji może być niedobór biotyny, zwanej również witaminą H lub B7.

Niedobór biotyny – do czego prowadzi?

Biotyna wspomaga procesy powstawania keratyny, a także różnicowania się komórek naskórka oraz włosów i paznokci.

Jednym z objawów zbyt małej ilości biotyny w organizmie jest wypadanie włosów, a także rozdwajanie się paznokci. Włosy z dnia na dzień stają się coraz bardziej cienkie i łamliwe. Oprócz tego skóra też nie jest w dobrej kondycji, może się łuszczyć i ma brzydki szarobiały odcień. Stan ten to jedna z oznak, że w organizmie danej osoby jest zbyt mała ilość biotyny. Jej większy niedobór może również doprowadzić do poważniejszych zmian w organizmie, takich jak np. stanów zapalnych skóry twarzy.

Co jest przyczyną niedoboru biotyny?

Zbyt mała ilość biotyny w organizmie może być spowodowana głównie niewłaściwą, ubogą dietą. Biotyna produkowana jest w jelicie człowieka, z tego względu ci, którzy mają uszkodzoną śluzówkę jelita, także mogą znajdować się w grupie osób ze zbyt małym poziomem biotyny. Stan ten można zmienić, przestawiając się na właściwą dietę. Innym sposobem jest wspomaganie się odpowiednimi preparatami.

Dieta pod lupą – gdzie szukać biotyny?

Najprostszym sposobem na uzupełnienie biotyny w organizmie jest po prostu dobieranie odpowiednich składników diety. Tę ważną dla naszego organizmu cząstkę można znaleźć w powszechnie dostępnych produktach spożywczych, takich jak: żółtka jaj, drożdże, czekolada. Jest też w mięsie, wieprzowinie i wołowinie (najwięcej w wątróbce). Pewien poziom biotyny znajduje się także w ciemnym ryżu, oleju rzepakowym i słonecznikowym.

Ważną wskazówką jest to, że obróbka termiczna znacznie wpływa na niedobory witaminy B7 w produktach żywnościowych. Składnik ten może być też uzupełniony np. lekami z zawartością biotyny.

Wypadanie włosów – wspomóż je odpowiednimi lekami

Zgodnie z normami żywienia dla populacji polskiej, dzienne dawkowanie biotyny powinno wynosić 30 µg, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Aby niedobór został wyrównany, należy zadbać o odpowiednią dietę. Jej uzupełnieniem może być zażywanie jednego z dostępnych na rynku preparatów, który zawiera biotynę.

Odpowiednia pielęgnacja włosów – wsparcie z zewnątrz

Oprócz starannie dobranej diety, bogatej w biotynę można także postawić na stosowanie specjalistycznych kosmetyków do pielęgnacji włosów takich jak szampon wzmacniający Biotebal (link). W swoim składzie zawierać mogą one chociażby: ceramidy czy kwas hialuronowy.

Poprawę kondycji włosów może wzmacniać stosowanie delikatnego masażu skóry głowy przed i podczas mycia włosów. Skóra głowy będzie lepiej ukrwiona, a cebulki włosa zostaną pobudzone do wzrostu. Nierzadko pomocne jest ponadto odstąpienie na pewien czas od zabiegów niszczących strukturę włosa, np. od rozjaśniania, lub trwałej ondulacji, a także częstego prostowania włosów.

Zadbanie o to, aby w diecie znajdowała się odpowiednia ilość biotyny, a także stosowanie leków zawierających witaminę H, może wpłynąć na poprawę kondycji cienkich i łamliwych włosów. Wsparciem będzie także czasowe odstąpienie od zabiegów niszczących strukturę włosa.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24