Błędy, które popełniają osoby uzależnione na początku terapii – co zrobić, aby nie dać się im złapać?

Dziś jest:Niedziela, 5 lutego 2023, Imieniny: Agaty, Adelajdy

Informacja Medyczna

2021-01-18

Błędy, które popełniają osoby uzależnione na początku terapii – co zrobić, aby nie dać się im złapać?

Terapia uzależnień to trudny czas – zarówno dla chorego, jak i jego bliskich. Trzeba mówić o tym głośno, ponieważ każdy powinien być świadomy tego już na etapie chęci zmiany życia. To nie jest czas jedynie na zauważenie swoich błędów, co jest oczywiście kluczowe. Oprócz tego jest bowiem szereg innych, równie ważnych kwestii, takich jak refleksja nad popełnionymi czynami czy zrozumienie tego, co robiło się źle. Często niestety bywa tak, że wszystko to przerasta osobę uzależnioną i już na początku terapii popełnia ona mnóstwo błędów, które znacznie utrudniają i opóźniają proces całkowitego wyleczenia. Co i jak więc robić, żeby ich nie popełniać?

Błędy popełniane nie tylko podczas terapii uzależnień

Nie ma ludzi nieomylnych. Każdy z nas popełnia błędy – te mniejsze lub te większe. Tym bardziej mogą je popełniać osoby będące w trudnej sytuacji życiowej, czyli np. zmagający się z różnego rodzaju uzależnieniami. Nawyk jest czymś, co potrafi zniszczyć życie człowieka. Jednak zawsze, dla każdego – bez wyjątku, znajdzie się jakieś „koło ratunkowe”. Bardzo często okazuje się nim być terapia, na której leczone są uzależnienia. Jest to rodzaj pomocnej dłoni, wyciągniętej przez osoby wyspecjalizowane, w kierunku alkoholików, narkomanów, seksoholików, lekomanów, hazardzistów itd. Często jednak osoby uzależnione nie potrafią dobrze wykorzystać ofiarowanej im szansy – popełniają na początku terapii błędy, które czasami potrafią przekreślić cały dalszy proces leczenia. Nie należy jednak wówczas się zniechęcać – ta kwestia tyczy się nie tylko osób chorych, ale także ich rodzin i przyjaciół. Przykładowo, aby narkoman przestał brać i utrzymał się w „czystości”, konieczne jest wspieranie go przez bliskich i zasada ta dotyczy wszystkich możliwych nałogów.

Nie wiesz, kiedy zaczyna się alkoholizm? Przeczytaj artykuł na blogu osrodeknowezycie.pl

Kłamstwo – jeden z podstawowych błędów podczas terapii uzależnień

Osoby uzależnione boją się wyjścia w choroby. Stworzyły bowiem już swój mały „świat”, w którym czują się pozornie bezpieczni. Z tymi obawami zazwyczaj wiąże się również niechęć przed całkowitym otwarciem się przed innymi. Kłamstwo to według alkoholików czy narkomanów droga na skróty, która w rzeczywistości jednak okazuje się niezwykle pokrętna i ciężka. Na początku terapii uzależnień, kiedy osoby z nawykami nie rozumieją jeszcze do końca istoty leczenia, często posługują się „głoszeniem” nieprawdy. Tyczy się to różnych kwestii, czasami błahych, często jednak są to poważne kłamstwa, które znacznie utrudniają im drogę do normalności i szczęścia. Okłamując innych, robią więc na złość tylko i wyłącznie sobie.

Strach – nieuzasadniony błąd na początku leczenia uzależnienia

Strach to nieprzyjaciel człowieka. Towarzyszy on nam w życiu codziennym w różnych sytuacjach i niestety, bardzo negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Podczas terapii uzależnień strach jest czymś normalnym, jednak mimo wszystko, jest to błąd. Z perspektywy czasu każda osoba, zmagająca się niegdyś z uzależnieniem, bez wahania to przyzna.

Niepokój ten dotyczy przede wszystkim wspomnianych obaw przed powrotem do normalnego życia. Osoby chore nie wyobrażają sobie codzienności bez używek, czasami jest to bowiem dla nich jedyna forma ucieczki. Nie jest to jednak dobry sposób na odreagowanie, ponieważ niesie ze sobą poważne konsekwencje.

Wstyd – bliski współpracownik strachu podczas terapii uzależnień

Wstyd może objawiać się na różne sposoby. Zazwyczaj dotyczy sytuacji, w których osoby uzależnione, podczas terapii grupowej, mają otworzyć się przed innymi i opowiedzieć o swojej chorobie. Wstydzą się wówczas, że będą osądzeni – jak to często bywało podczas rozmów z członkami rodziny czy znajomymi. Jeśli towarzyszą im podobne obawy, należy przypomnieć sobie, że terapia w ośrodku leczenia uzależnień jest przeznaczona dla osób z podobnymi problemami. Terapeuci są natomiast osobami, których zadaniem jest pomoc w wyjściu z choroby, wspieranie uzależnionych na każdym kroku, a nie ocena ich poczynań.

Celowe unikanie wyznaczonych zasad podczas terapii uzależnień – często popełniany błąd

Leczenie uzależnień kieruje się swoimi prawami. Jest zbiór reguł, do przestrzegania których zobligowane są osoby uzależnione. Na początku terapii zapoznają się z nimi i zaraz po tym popełniają pierwszy błąd, ponieważ od razu uznają je za jakieś fanaberie. Nie zgadzają się z nimi i nawet jeśli podpisali oświadczenie, że będą ich przestrzegać, już w momencie stawiania „kropki nad i” nie mieli takich zamiarów. Jest to ogromny błąd, który można powiązać także ze wspomnianym wcześniej kłamstwem. Jedno nakręca drugie i nie wiedzieć kiedy – pogrążają się w spirali oszukiwania terapeutów, bliskich, a także samych siebie. Takie zachowanie nie prowadzi do niczego dobrego, ponieważ wprowadzone zasady nie są po to, aby ułatwić wyjście z nałogu, ale żeby w ogóle to umożliwić.

Terapia uzależnień szansą na lepsze życie – nie popełniaj błędów

Wychodzenie z choroby jest procesem. Istnieje wiele metod na jego przeprowadzenie i u każdej osoby może sprawdzić się jakiś inny sposób. Czasami warto zgłosić chorą osobę na taką grupową terapię leczenia uzależnień w Krakowie, na której spotka się z problemami innych ludzi i zauważy, że nie jest w tym sama. Alternatywą jest indywidualna terapia uzależnień z terapeutą, który w spokoju i skupieniu wysłucha, a później podpowie, którą drogą najlepiej pójść – tak, aby nigdzie nie zbłądzić.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-04 09:27