Brak okresu, a nie jesteś w ciąży – co trzeba sprawdzić?

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2014-12-16

Brak okresu, a nie jesteś w ciąży – co trzeba sprawdzić?

Brak krwawienia miesiączkowego w odpowiednim momencie to jeden z pierwszych symptomów ciąży, ale nie tylko. W niektórych przypadkach zaburzenia miesiączkowania mogą mieć zupełnie inną przyczynę, często groźną dla zdrowia. Dlatego po wystąpieniu takiego objawu należy bezzwłocznie wykonać test ciążowy i w razie konieczności udać się do lekarza ginekologa.


Kiedy się spóźnia

Warto wiedzieć, że na regularność krwawienia miesiączkowego ma wpływ bardzo wiele czynników – nawet najdrobniejsze zmiany środowiskowe lub wewnętrzne, na przykład lekka infekcja, mogą wpłynąć na opóźnienie krwawienia. Można więc śmiało stwierdzić, że umiarkowane zaburzenia miesiączkowania dotyczą obecnie praktycznie każdej kobiety. Problem pojawia się, gdy do krwawienia w ogóle nie dochodzi i to przez dłuższy, trwający 2-3 miesiące czas. Może to być oznaka wtórnego braku krwawienia miesiączkowego (amenorrhea), który to stan dotyka obecnie 3-4 proc. kobiet na całym świecie (źródło: http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/amenorrhea/basics/definition/con-20031561).

Przyczyny braku okresu

Skutkiem częściowego lub całkowitego braku krwawienia miesiączkowego może być po prostu nieprawidłowy tryb życia. Czynników działających destrukcyjnie jest w tym przypadku bardzo wiele, dlatego trzeba dokładnie przeanalizować poziom aktywności fizycznej, a także dietę. Najczęściej do zatrzymania miesiączkowania dochodzi w wyniku zbyt małej wagi (u kobiet stosujących drastyczne diety odchudzające) lub otyłości – hormon determinujący krwawienie miesiączkowe jest bowiem w pewnej części wytwarzany przez tkankę tłuszczową.

Poza tym brak okresu może być także skutkiem zaburzeń w funkcjonowaniu tarczycy lub ośrodka podwzgórzowo-przysadkowego, co w dużej mierze spowodowane jest stresem i intensywnym trybem życia. Czynnikiem powodującym nieregularność miesiączkowania jest także stosowanie niektórych leków przyjmowanych w terapii leczniczej w przypadku nadciśnienia, permanentnej bezsenności lub depresji. W niektórych przypadkach zaburzenia hormonalne są wynikiem guzów nowotworowych, a szczególnie czynnych hormonalnie guzów nadnerczy lub jajników.

Poddaj się badaniom

Obserwując u siebie niepokojące objawy, warto poddać się wnikliwej diagnostyce, która pozwoli precyzyjnie określić źródło problemu. Kluczowe są przede wszystkim badania ginekologiczne obejmujące m.in. USG narządów rodnych, cytologię, a także testy laboratoryjne: próby wątrobowe, morfologię lub testy krzepnięcia.

Warto je wykonywać tylko w specjalistycznych gabinetach dysponujących odpowiednim sprzętem i wykwalifikowanym personelem. Prawidłowe wykonanie danego badania bowiem to jedno, ale jego interpretacja to drugie – jakikolwiek błąd na obu etapach może mieć dla pacjentki bardzo przykre konsekwencje. Przykładową ofertę renomowanego gabinetu można znaleźć m.in. na www.gabinetginekologicznybialystok.pl.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24