Choroba zwyrodnieniowa stawów i jej leczenie

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka

Informacja Medyczna

2016-02-10

Choroba zwyrodnieniowa stawów i jej leczenie

Choroba zwyrodnieniowa stawów (osteoartroza) ma charakter chroniczny i jak do tej pory nie ma leku, który umożliwiałby jej wyleczenie. Polega ona na zaniku tkanki chrzęstnej, która amortyzuje ruchy stawu. Osoby cierpiące na tę chorobę muszą radzić sobie m.in. ze sztywnością stawów i ich obrzękami, a przede wszystkim z uciążliwym bólem. Aż 80% pacjentów w wyniku przebiegu choroby ma ograniczoną możliwość poruszania się, a 25% z nich nie jest w stanie wykonywać codziennych czynności (wg danych WHO).

Pomimo że nie ma skutecznego leku na chorobę zwyrodnieniową, istnieją sposoby ograniczania nieprzyjemnych jej symptomów. Oto kilka wskazówek, jak pozostać jak najdłużej sprawnym i nie dać się chorobie:

Aktywność fizyczna

Jednym z najlepszych sposobów na ograniczenie rozwoju choroby zwyrodnieniowej i zmniejszenie jej symptomów jest ruch. Badania pokazują, że proste aktywności fizyczne, takie jak spacery albo lekkie ćwiczenia, pozwalają zredukować bóle stawów. Dodatkowo wysiłek fizyczny wzmacnia mięśnie, również te znajdujące się w okolicy stawów, co powoduje ich odciążenie. Aktywność fizyczna pozwala także uniknąć nadwagi, co w osteoartrozie jest niezwykle ważne.

 

Utrzymywanie odpowiedniej wagi

Zbyt duża waga ciała wiąże się z dodatkowym obciążeniem chorych stawów. Pozbycie się nadmiernych kilogramów wpływa na zmniejszenie bólu stawów oraz redukuje ich kolejne uszkodzenia. Oprócz ograniczenia ilości spożywanych kalorii, warto jednocześnie podjąć aktywność fizyczną, która nie tylko ułatwi nam zrzucenie masy ciała, ale tez pozwoli utrzymać stawy w odpowiedniej kondycji.

 

Dieta

Często zapominamy jak ważna dla naszego zdrowia jest dieta. Odpowiednie jej dobranie może wpłynąć pozytywnie również na stan stawów. Spożywanie niektórych produktów może ograniczyć stany zapalne czy wzmocnić kości. Wzbogacenie diety w te produkty może pomóc w walce z symptomami choroby zwyrodnieniowej. Przede wszystkim warto częściej jadać ryby. Bogate są one w kwasy omega-3, które wpływają na ograniczenie procesów zapalnych. Osoby, które nie przepadają za smakiem ryb, mogą zastąpić je np. soją, również obfitą w kwasy omega-3. Do produktów spożywczych o potwierdzonych właściwościach przeciwzapalnych należą także: orzechy, owoce (truskawki, maliny, jagody, owoce cytrusowe, czereśnie) i warzywa (kapusta włoska, brokuły, szpinak, sałata). Silne właściwości przeciwzapalne wykazuje również oliwa z oliwek, a dokładniej jeden z jej składników - oleokantal. Związek ten działa na podobnej zasadzie co niesteroidowe leki przeciwzapalne, a jego aktywność farmakologiczna podobna jest nawet do znanych nam leków zawierających ibuprofen. Przy chorobie zwyrodnieniowej ważne jest wzmacnianie kości. Najlepszym sposobem jest zwiększenie w diecie ilości nabiału, który bogaty jest w witaminę D, a ta odgrywa ważna rolę w metabolizmie kości.

 

Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Leki, którymi można leczyć symptomy choroby zwyrodnieniowej stawów są dostępne pod rożnymi postaciami. Należą do nich m.in.: tabletki, kapsułki, czopki, syropy, kremy, żele, iniekcje domięśniowe czy leki wprowadzane bezpośrednio do stawu. Poniżej przedstawiono pokrótce leki, które wykorzystywane są w walce z chorobą zwyrodnieniową stawów:

- Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne (NLPZ) – ta grupa leków jest najczęściej wybierana w celu zmniejszenie bólu oraz zwalczenia stanu zapalnego, a ich właściwości przeciwzapalne jak i przeciwbólowe są pomocne w walce z objawami choroby zwyrodnieniowej stawów. Do tej grupy leków zaliczamy m.in.: ibuprofen, naproksen, ketoprofen, a także aktywnie działającą przeciwbólowo formę prawoskrętna (izomer prawoskrętny) ketoprofenu – deksketoprofen, który charakteryzuje się silnym działaniem przeciwbólowym (dostępny w leku Dexak).

- Leki przeciwbólowe – nie wykazują działania przeciwzapalnego i mają na celu tylko zmniejszenie bólu spowodowanego zwyrodnieniem stawów. Do leków tego typu należą m.in. acetaminofen (paracetamol), leki opioidowe oraz syntetyczne opioidy (tramadol). Leki te dostępne są w dużej mierze bez recepty, ale także - jak w przypadku leków opioidowych - tylko na receptę.

- Kortykosteroidy – są one bardzo silnymi związkami o działaniu przeciwzapalnym. Można je przyjmować doustnie lub wprowadzane są przez lekarza bezpośrednio do stawu. Wstrzykiwanie bezpośrednio do stawu, choć początkowo szybko przynosi ulgę w bólu, może przyspieszyć zniszczenie chrząstki tkanki miękkiej, a także zmniejszyć gęstość kości. Stosowanie kortykosteroidów doustnie wiąże się z kolei z wieloma skutkami ubocznymi, takimi jak zaburzenia gospodarki węglowodanowej, wrzody żołądka czy osłabienie mięśni.

- Kwas hialuronowy – ten związek występuje naturalnie w płynie stawowym, ułatwiając poślizg stawów w trakcie ruchu. W chorobie zwyrodnieniowej dochodzi do zmniejszenia ilości tego związku w torebce stawowej. Kwas hialuronowy wprowadzany jest w obręb stawów w postaci zastrzyku w gabinecie lekarskim.

 

Choć współczesna medycyna oferuje dużo rozwiązań pomagających radzić sobie z chorobą zwyrodnieniową stawów, pamiętajmy przede wszystkim, by starać się do niej nie doprowadzić. Odpowiednia dieta i ruch mogą oszczędzić nam bardzo wielu nieprzyjemnych doświadczeń w przyszłości.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52