Czy zapalenie płuc może przebiegać bezobjawowo?

Dziś jest:Wtorek, 31 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Marceliny

Informacja Medyczna

2016-12-28

Czy zapalenie płuc może przebiegać bezobjawowo?

Zapalenie płuc jest poważnym schorzeniem dróg oddechowych. Powodem pojawienia się choroby jest zwykle infekcja wywołana przez bakterie, wirusy lub grzyby, które dostają się do płuc wraz z wdychanym przez nas powietrzem.  W zdecydowanej większości przypadków zapalenie płuc daje wiele charakterystycznych, łatwych do zdiagnozowania przez lekarza objawów. Bywa jednak, że przebiega bezobjawowo.

Zapalenie płuc - choroba o wielu obliczach

Z uwagi na czynnik wywołujący zapalenie płuc, można wymienić kilka jego rodzajów:

 • bakteryjne,
 • wirusowe,
 • alergiczne,
 • atypowe,
 • chemiczne.

Z uwagi na czynnik anatomiczny, zapalenie płuc dzieli się na płatowe, śródmiąższowe i odoskrzelowe. Bardzo często przed zachorowaniem pacjenta na zapalenie płuc cierpi on na infekcję górnych dróg oddechowych, np. przeziębienie czy grypę. Nieprawidłowe leczenie lub jego brak może spowodować, że infekcja rozwinie się i przekształci w zapalenie płuc.

Częste objawy zapalenia płuc

Najczęściej zachorowanie pacjenta na zapalenie płuc wiąże się z wystąpieniem wielu typowych objawów, w tym:

 • wysokiej gorączki - ponad 38 stopni Celsjusza,
 • kaszlu z mokrą wydzieliną,
 • dreszczy i zwiększonej potliwości ciała,
 • bólu zlokalizowanego w klatce piersiowej,
 • duszności i przyspieszonego oddechu,
 • szybkiej akcji serca,
 • znacznego osłabienia.

U osób w podeszłym wieku zapalenie płuc może być związane z pogorszeniem się stanu technicznego, odmawianiem jedzenia i picia oraz zwiększoną męczliwością. Seniorzy chorujący na zapalenie płuc zwykle nie mają gorączki.

Szczególnym rodzajem zapalenia płuc jest jej bezobjawowa forma, kiedy mówimy o nietypowym przebiegu. Chorujący na zapalenie płuc pacjent może nie mieć gorączki i zachować pełną sprawność. Jednocześnie infekcja będzie się rozwijać, a jedynym jej objawem będzie długo utrzymujący się kaszel, męczliwość czy uczucie duszności. Lekarz podczas rutynowego badania osłuchowego będzie mógł wykryć zmiany wskazujące na zapalenie płuc. Będą one widoczne również po wykonaniu RTG płuc.

Jak leczyć zapalenie płuc?

Kluczem do sukcesu w leczeniu pacjentów z bezobjawowym zapaleniem płuc jest postawienie trafnej diagnozy. Pacjent powinien trafić do lekarza, który może wykryć zmiany osłuchowe. Jeśli ma on wątpliwości co do stanu chorego, może zlecić badania stosowane w diagnostyce zapalenia płuc, takie jak:

 • RTG klatki piersiowej,
 • morfologię krwi z rozmazem i oznaczeniem CRP.

To pozwoli ocenić, czy w organizmie pacjenta rozwija się stan zapalny i czy nosi on znamiona zapalenia płuc.

Zdecydowana większość pacjentów chorujących na zapalenie płuc - klasyczne lub bezobjawowe, może być leczona w domu. Tylko nieliczni ze znacznymi dusznościami lub o ciężkim przebiegu schorzenia wymagają hospitalizacji. W leczeniu bakteryjnego zapalenia płuc stosuje się antybiotyki oraz inhalacje z leków rozszerzających oskrzela i płuca. Pozwalają one na łatwiejszą ewakuację wydzieliny oraz na zmniejszenie duszności. Jeśli saturacja pacjenta spada, powinien on znaleźć się w szpitalu i mieć podany tlen.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (1)

AutorWypowiedź

Kasia Eko

2018-08-27 14:51:56

U mnie zapalenie płuc właściwie bezobjawowo przebiegało. lekko podwyższona temperatura, osłabienie katar, czasami jakiś kaszel ale nic duszącego jak to zawsze myślałam . I tak przechodziłam 3 tygodnie. Nie przechodziło i poszłam do lekarza. Okazało się ,ze zapalenie płuc się rozwijało już na dobre. Jedynie co to byłam mega osłabiona. Leki zadziałały, w miarę szybko wróciłam do formy. A na wzmocnienie piłam potem parę miesięcy https://www.suplementybio.pl/sok-z-noni-tahitian. Polecam

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-31 09:29