Popularne tematy
Czym jest karmienie dojelitowe?
Żywienie dojelitowe jest stosowane w przypadku, gdy nie ma innej możliwości wprowadzenia substancji do organizmu. Pokarm jest potrzebny do utrzymanie chociażby odpowiedniej dawki poszczególnych składników, ale także do życia. Dlatego też na rynku pojawiły się m. in. sondy. Takie dostarczanie substancji jest nazywane dietą przemysłową.
Żywienie dojelitowe jest to bezpośrednie dostarczenie białka lub jego źródeł, elektrolitów, energii, śladowych ilości pierwiastków, witam oraz wody przez sondę do układu pokarmowego. Nazywa się to dietą przemysłową. Więcej na ten temat można przeczytać na zywieniemaznaczenie.pl.
Pomimo swojej nazwy dieta przemysłowa dostarcza składniki naturalnego pochodzenia. Może to być białko z mleka, tłuszcze z olejów roślinnych czy węglowodany ze skrobi. Określenie samo w sobie dotyczy farmaceutycznego procesu produkcji preparatów specjalnie stworzonych dla osób potrzebujących karmienia dojelitowego. Co więcej, dieta przemysłowa dostarcza zbilansowanych składników potrzebnych organizmowi konkretnej osoby. Podawane w odpowiednich ilościach gwarantują bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie pacjenta.
Co ciekawe, taka dieta nie zawiera prawie w ogóle cholesterolu. Tłuszcze są więc dobierane tak, aby zapobiegać schorzeniom układu krążenia. W większości diety przemysłowe są uzupełnione o błonnik, który polepsza trawienie. Preparaty są naprawdę różne. Specjaliście zalecają te, które zawierają potrzebne składniki dla konkretnego organizmu. Wszystko więc zależy od potrzeb danego pacjenta.
Lekarze karmienie dojelitowe zalecają w przypadku zaburzeń połykania, rozległych oparzeniach, zespole krótkiego jelita, niedożywienia, zaburzeń żywienia, zwężeniu górnej części przewodu pokarmowego, powikłaniach operacyjnych, choroby zapalnej jelit, pooperacyjnych przetokach jelitowych, w okresie chemioterapii i radioterapii, długo gojących się ran, zaburzeń trawienia lub wchłaniania, zaburzeń odżywiania związanych ze sferą psychiczną, owrzodzenia podudzi czy chorób zakaźnych.
Odradza się stosowania tej metody przy wstrząsach, ciężkich oparzeniach, atonii żołądka i jelit, niedrożności przewodu pokarmowego, ciężkich oparzeniach, ostrych stanach zapalnych jamy brzusznej czy urazach wielonarządowych.
Warto wiedzieć, że karmienie dojelitowe można stosować zarówno w warunkach szpitalnych, jak i w domu. Wszystko będzie zależało od ogólnego stanu pacjenta oraz tego, jakiej opieki będzie on wymagał. Korzystanie z zgłębnika pozwala na szybsze oraz prostsze wprowadzanie pokarmów. Jednak umiejętne umiejscowienie go w ciele pacjenta jest źródłem zdrowia bądź zagrożenia dla jego życia i bezpieczeństwa-
Dlatego najpierw należy skonsultować się z lekarzem, który przekaże wszystkie ważne informacje oraz udzieli odpowiednich instrukcji. Może się okazać, że w przypadku akurat tego pacjenta, będzie potrzebne leczenie szpitalne. Nie można ignorować symptomów, ale trzeba również uważać, aby własną chęcią pomocy nie zrobić krzywdy sobie i innym. Dlatego też coraz częściej pierwszy kontakt z sondą mają pacjenci znajdujący się w szpitalu, a dopiero z czasem mogą przenieść się do własnych mieszkań pod opieką specjalisty.
Dodaj komentarz lub opinię
Opinie i komentarze (0)
Porady Eksperta
Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta
Najnowsze firmy w bazie
Centrum Medyczne Sadyba - Warszawa
W Centrum Medycznym Sadyba dostępna jest kompleksowa i specjalistyczna opieka. W placówce można zlecić szereg...
Leśnickie Centrum Stomatologiczne - Wrocław
Leśnickie Centrum Stomatologiczne to prywatna przychodnia stomatologiczna. Kładziemy największy nacisk na...