Czym jest pas przepuklinowy?

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka

Informacja Medyczna

2017-06-30

Czym jest pas przepuklinowy?

Przepuklina powstaje na skutek osłabienia powłok skórnych, najczęściej w okolicy brzucha. Pojawia się uwypuklenie w postaci guzka. U osób z przepukliną stosuje się pasy przepuklinowe: przed operacją, po niej lub w przypadku, gdy chory nie kwalifikuje się do zabiegu.

Przepuklina – najważniejsze informacje

Przepuklina to uwypuklenie narządów bądź przesunięcie się ich poza naturalne miejsce występowania. Powstaje na skutek osłabienia powłok skórnych. Jest widoczna jako twardy, napięty guzek. Może powodować bóle brzucha, często mylone z chorobą wrzodową. Skłonność do jej powstania mają osoby z nadwagą, a także mężczyźni mający problemy z przerośniętym gruczołem krokowym. W przypadku pojawienia się tego defektu stosuje się pasy przepuklinowe. Można je zakładać na pachwinę, powłokę brzuszną, worek mosznowy lub pępek. Uniemożliwiają przemieszczanie się narządów wewnętrznych. Są wykonane z elastycznego materiału, który nie odznacza się pod ubraniem. Nie odciskają się na ciele. Nie mogą jednak zapobiec operacji.

Rodzaje pasów przepuklinowych

Dostępne jest kilka rodzajów pasów przepuklinowych. Pierwszy z nich to mosznowy, który stosuje się u panów cierpiących na problemy z prostatą. Na przepuklinę umiejscowioną w pachwinie zakłada się pas pachwinowy. Brzuszny przepuklinowy zakłada się po operacjach przeprowadzanych w obrębie jamy brzusznej. Dzięki niemu chory może swobodnie się poruszać i nie ograniczać zanadto swojej codziennej aktywności. Pas zmniejsza ryzyko pojawienia się przepukliny pooperacyjnej. Wzmacnia mięsnie brzucha, zwiększając tym samym komfort życia pacjenta. Ogrzewa miejsce po zabiegu. Może być też stosowany u osób, które nie kwalifikują się do operacji. Pas brzuszny stomijny jest zalecany osobom z przetoką jelitową znajdującą się na brzuchu. Zwiększa poczucie pewności siebie u chorych, które noszą tzw. worek stomijny. Obniża ryzyko powstania przepuklin wokół przetoki, zarówno krótko po operacji, jak i w późniejszym czasie.

Ile czasu należy nosić pas przepuklinowy po operacji?

Pas do przepukliny pępkowej powinno się nosić przez około 2-3 miesiące po operacji. Maksymalnie po 3 miesiącach można go zdjąć. W przypadku przepukliny brzusznej wystarczy nosić pas przez miesiąc od wykonania zabiegu. Dzięki niemu chory nie musi odpoczywać w pozycji leżącej przez większość czasu i może prowadzić normalny tryb życia. Ważne, by w czasie noszenia pasa nie doprowadzać do sytuacji znacznie zwiększających napięcie mięśni brzusznych, np. ćwiczeń z obciążeniem. Po zdjęciu pasa można stopniowo wrócić do pełnej aktywności fizycznej, obserwując własny organizm.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52