Dobór materaca a zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2019-07-19

Dobór materaca a zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego

Zwyrodnienie odcinka szyjnego kręgosłupa to jedno z najczęstszych schorzeń, jakie dotykają tego fragmentu szkieletu. Czy jest możliwe, by uniknąć dolegliwości związanych ze zwyrodnieniem i jak to zrobić? Jak radzić sobie z bólem?

Jak dochodzi do zwyrodnienia kręgosłupa

Zwyrodnienie kręgosłupa powstaje wskutek zmniejszającej się ilości mazi stawowej, która oddziela od siebie poszczególne kręgi. Gdy substancja ta całkowicie zaniknie, nagie kości ocierają się bezpośrednio o siebie, co powoduje ból. Choroba ta jest charakterystyczna dla osób w podeszłym wieku, ale nie znaczy to, że nie może dotknąć kogoś młodego. Jej występowaniu sprzyjają takie czynniki jak:

  • brak aktywności fizycznej,
  • urazy mechaniczne w obrębie kręgosłupa szyjnego,
  • wady postawy,
  • osłabienie szkieletu (na przykład w wyniku osteoporozy) i mięśni brzucha lub grzbietu,
  • źle dobrana poduszka czy też materac.

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego - objawy

Symptomy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, szczególnie na początku, można łatwo pomylić z innymi chorobami układu szkieletowego. Jeśli jednak dolegliwości utrzymują się przez jakiś czas, a nawet nasilają się, warto przejść wtedy badania pod kątem zwyrodnienia. Mogę sugerować je takie objawy jak uczucie sztywnienia karku, pojawiające się zwłaszcza porankami - choremu zwykle zajmuje kilka minut, by po wstaniu z łóżka mógł sprawnie się poruszać. Osoba cierpiąca na zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego może doświadczać też nagłego bólu spowodowanego ustawieniem głowy i szyi w pozycji, która powoduje znaczący kontakt kręgów ze sobą. Występowaniu objawów dyskopatii sprzyja też wysiłek fizyczny i ciężka praca - zarówno fizyczna jak i siedząca, bowiem pozostawanie w tej samej pozycji przez długi czas też obciąża kręgosłup. Przy zwyrodnieniu odcinka szyjnego typowe jest odczuwanie bólu w obrębie barków, łopatek i dolnej części karku. W kolejnych stadiach choroby mogą pojawić się też tak zwane migreny szyjne, czyli bardzo uporczywe bóle głowy.

Leczenie zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego

Dyskopatia to jedno z tych schorzeń, którego nie można się pozbyć - w tym przypadku leczenie obejmuje złagodzenie objawów i spowolnienie pogłębiania się urazów. Kuracja obejmuje rehabilitację oraz, jeśli jest to konieczne, przyjmowanie leków przeciwbólowych. Ćwiczenia fizyczne mają na celu wzmocnienie mięśni tak, aby kręgosłup był lepiej podtrzymywany - zmniejsza to nacisk kręgów na siebie. Może w tym pomóc również odpowiednio dobrany materac. Powinien on być wyposażony w system stref twardości, dzięki czemu każdy z odcinków kręgosłupa będzie stabilizowany - warunek ten spełniają materace medyczne SleepMed. Dodatkowo, modele tego producenta cechuje wysoka elastyczność punktowa, która dodatkowo wspiera kręgosłup na całej długości, w tym na odcinku szyjnym. Z kolei dzięki zastosowanej w nich piance termoelastycznej VitaRest, która pod wpływem ciepła dopasowuje się do indywidualnych kształtów śpiącej osoby, możliwe jest załagodzenie bólu pleców i karku - tworzywo to posiada bowiem właściwości przeciwodleżynowe i ortopedyczne. 

Leczenie zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego to długi proces, który wymaga dużego nakładu czasu i siły chorego - dlatego dużo lepiej jest zapobiegać tym dolegliwościom. Jak to zrobić? Wystarczy zacząć od małych kroków, takich jak wdrożenie codziennej aktywności fizycznej oraz zapewnienie sobie dobrego podłoża snu, czyli materaca oraz poduszki.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24