In vitro – szansa w leczeniu niepłodności

Dziś jest:Środa, 1 lutego 2023, Imieniny: Brygidy, Ignacego

Informacja Medyczna

2016-11-02

In vitro – szansa w leczeniu niepłodności

Zapłodnienie pozaustrojowe przeprowadza się w warunkach laboratoryjnych poprzez połączenie plemnika i komórki jajowej poza organizmem kobiety. Jest to szansa na rodzicielstwo dla bezdzietnych par, które zmagają się z problemem niepłodności. Metoda ta uznawana jest za skuteczną i bezpieczną.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia in vitro?

In vitro jest jednym ze sposobów leczenia niepłodności, również w tych przypadkach, w których nieznana jest przyczyna niemożności zajścia w ciąże. Do wskazań przeprowadzenia zapłodnienia in vitro zalicza się:

  • niedrożność jajowodów;
  • endometriozę – inaczej określaną gruczolistością macicy – jest schorzeniem polegającym na obecności endometrium, czyli błony śluzowej poza jamą macicy;
  • niepłodność idiopatyczną - o nieokreślonej przyczynie;
  • niskie parametry nasienia;
  • nieskuteczność innych metod rozrodu wspomaganego;
  • zaburzenia miesiączkowania i brak możliwości wywołania owulacji.

Jaka jest skuteczność zapłodnienia in vitro?

Skuteczność leczenia niepłodności za pomocą in vitro uznaje się za wysoką. Przy pojedynczej próbie in vitro przynosi pożądany efekt u około 25-30% par, natomiast przy trzykrotnie ponowionej procedurze sięga nawet 40-50% (patrz http://www.e-madame.pl/macierzynstwo/skutecznosc-in-vitro/). Ogólnie szacuje się, że dzięki in vitro ponad 37% polskich kobiet z problemem niepłodności zachodzi w ciążę. Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, podobnie jak inne metody wspomaganego rozrodu, nie może zagwarantować parom stuprocentowego sukcesu, ale daje znaczną szansę kobiecie na zajście w ciążę. Metoda in vitro stwarza również możliwość pojawienia się dziecka u kobiet po 40. roku życia. Wraz z wiekiem maleje pula pęcherzyków jajnikowych, z tego powodu po 35. roku życia obserwuje się spadek płodności. Skuteczność in vitro u kobiet w wieku około 40 lat wynosi około 17-30% zależnie od medycznej sytuacji pacjentek.

Od czego zależy sukces in vitro?

Efektywność metody in vitro jest zależna od kilku czynników. Kluczowy wpływ na skuteczność zapłodnienia pozaustrojowego ma wiek kobiety. Przy pojedynczej próbie największą szansę na zajście w ciążę stwierdza się u kobiet poniżej 35 roku życia. Innym czynnikiem jest stan zdrowia kobiety, jej masa ciała, prowadzony styl życia (np. palenie tytoniu). Ze strony mężczyzn ważną kwestią jest liczba zdrowych plemników oraz ich aktywność. Do zajścia w ciążę najczęściej dochodzi przy drugiej lub trzeciej próbie zapłodnienia. Przyjmuje się, iż procedurę in vitro można ponawiać od trzech do sześciu razy.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-01 07:31