Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2015-04-22

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

Wiosna to czas, w którym większość z nas zaopatruje się w okulary przeciwsłoneczne. Kto nie chroni oczu przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych, może poważnie sobie uszkodzić wzrok. Dlaczego markowe okulary są lepsze od tych z supermarketu i na co zwracać uwagę przy ich wyborze? Na te i na inne pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Okulary przeciwsłoneczne to obowiązkowy przedmiot, który powinniśmy mieć przy sobie wychodząc z domu i to nie tylko latem, ale też zimą. Promienie słońca są szkodliwe dla oczu niezależnie od pory roku. Zatem, gdy niebo jest bezchmurne powinno się nosić okulary przeciwsłoneczne posiadające odpowiednio przyciemnione szkła, minimum z filtrem 400.

Tylko markowe okulary przeciwsłoneczne
Okulary przeciwsłoneczne powinniśmy kupować tylko w salonach optycznych, ponieważ te z supermarketu czy drogerii nie chronią odpowiednio naszych oczu a nawet mogą nam zaszkodzić. Jak? Otóż narząd wzroku jest tak zaprogramowany, że kiedy świeci słońce nasze źrenice zwężają się, by jak najmniej promieni słonecznych do nich docierało, zatem nosząc ciemne okulary bez odpowiedniego filtra, źrenice poszerzają się zamiast się z zwężać. W efekcie do oczu dociera więcej szkodliwych promieni słońca.

Znaczenie koloru soczewek
Kupując okulary przeciwsłoneczne warto wiedzieć jaka jest istota koloru szkieł - radzi poznański optyk Rafał Starski - z salonu optycznego 'OKO'.

Brązowe – najskuteczniej zapobiega oślepianiu przez światło niebieskie. Polepsza też kontrast zabarwienia trawy względem błękitnego nieba.
Szare i szarozielony – barwa takich szkieł nie zmienia koloru otoczenia, dzięki czemu obraz jest bardziej rzeczywisty
Odcienie żółtego – wzmacnia kontrast widzenia w pochmurny dzień. Istotna jest także moc zabarwienia soczewek. Optymalne zabezpieczenie zapewniają te zabarwione powyżej 70%, ale przy ostrym słońcu – powinny być zabarwione w 90 %Najlepsza ochrona oczu

Aby okulary przeciwsłoneczne jeszcze lepiej chroniły nasze oczy, warto wybrać te z powłoką antyrefleksyjną oraz filtrem polaryzacyjnym. Soczewki polaryzacyjne redukują oślepiające światło, np. odbijające się się od wody lub szkła oraz podnoszą kontrast i wzmacniają kolory, ale bez ich zniekształcania.

Natomiast szkła z antyrefleksem ograniczają odbijanie światła od soczewek, a w efekcie - od oka. Powłoka antyrefleksyjna znajduje się na tylnej stronie szkła, by ograniczyć wpadanie światła z boku okularów, w rezultacie polepsza jakość widzenia.

Okulary przeciwsłoneczne dla profilaktyki

Promienie słoneczne docierające do oka, mogą być przyczyną wielu schorzeń,np:
  • zaćmy
  • zwyrodnienia plamki siatkówki, tzw. AMD.
  • czerniaka,
  • skrzydlika,
  • zapalenie spojówek - w tym przypadku łatwo załagodzić objawy stosując okłady z herbaty lub krople ze świetlikiem, w pozostałych przypadkach leczenie jest bardziej skomplikowane.


Aby zapobiec powyższym chorobom, niezbędne są nie tylko markowe okulary, ale także właściwa dieta bogata w witaminy A, E i C oraz minerały, takie jak selen, cynk i miedź (znajdziesz je w owocach i warzywach).

Okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne w jednym
Są to okulary zawierające w szkłach tzw. fotochromy, które dopasowują się zmiany oświetlenia. W zależności od siły promieni słonecznych przyciemniają się lub rozjaśniają. Umożliwia to noszenie okularów przez cały czas, bez potrzeby zamiany na okulary przeciwsłoneczne lub odwrotnie.

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24