Jak łagodzić ból podczas choroby zwyrodnieniowej stawów?

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka

Informacja Medyczna

2017-03-20

Jak łagodzić ból podczas choroby zwyrodnieniowej stawów?

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest chorobą chroniczną. Nie ma skutecznego leku, który umożliwiałby jej całkowite wyleczenie. Proces leczenia polega głównie na łagodzeniu nieprzyjemnych objawów z nią związanych, głównie uporczywego bólu, który często zaburza normalne funkcjonowanie.

Niefarmakologiczne sposoby walki z bólem stawów

Złagodzić ból możemy sięgając zarówno po środki niefarmakologiczne jak i po specjalistyczne leki czy nawet zabiegi uśmierzające ból na dłużej.

Krioterapia

Krioterapia to nic innego jak leczenie zimnem. W przypadku stosowania zimnych okładów na stawy u osób cierpiących na ich zwyrodnienie obserwuje się zmniejszenie bólu. Niska temperatura sprzyja ograniczeniu stanów zapalnych i zmniejsza odczuwanie bólu. Krioterapię można zastosować w domu przykładając zimne okłady na bolący staw. Okłady te powinno się robić nie dłużej niż 15-20 minut, początkowo około 3-4 razy dziennie. Po pewnym czasie domowa krioterapia powinna przynieść nam częściową ulgę – wówczas możemy zmniejszyć jej częstotliwość i sięgać po nią tylko w razie potrzeby. Krioterapię przeprowadzają również fizjoterapeuci na zlecenie lekarza. W gabinecie fizjoterapeutycznym zabieg wykonywany jest przy pomocy zimnych oparów gazów o bardzo niskiej temperaturze.

Farmakologiczne leczenie bólu

Niestety sposoby niefarmakologiczne często są niewystarczające i jesteśmy zmuszeni sięgnąć po leki, które zmniejszą odczuwany ból i ułatwią codzienne funkcjonowanie. Do najpopularniejszych środków przeciwbólowych należą paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ).

NLPZ – leki te charakteryzują się skutecznym działaniem przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Możemy je podzielić na te aplikowane doustnie (tabletki) albo stosowane miejscowo (żele). W postaci tabletek ogólnodostępne są substancje przeciwbólowe jak ibuprofen, kwas acetylsalicylowy czy diklofenak. Te o silniejszym działaniu jak ketoprofen czy naproksen dostępne są jedynie na receptę i musi przepisać je lekarz. Większość popularnych NLPZ dostępnych jest również w postaci żeli do miejscowego stosowania. Taki sposób podawania leku znacząco zmniejsza działania niepożądane  jakie mogą wystąpić po zastosowaniu tabletek. Substancje aktywne dostarczane są bezpośrednio w miejsce urazu i dzięki temu działają szybko i w dużo mniejszych dawkach niż leki stosowane doustnie. Najczęściej stosowaną w żelach przeciwbólowych substancją aktywną jest diklofenak sodowy - związek o silnym działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Mechanizm jego działania, jak większości leków NLPZ, opiera się na hamowaniu aktywności enzymu odpowiedzialnego za rozwój stanu zapalnego i powstawanie bólu (szczegółowe informacje tutaj).

Paracetamol jest związkiem należącym do leków przeciwbólowych, lecz nie ma, w przeciwieństwie do leków z grupy NLPZ, działania przeciwzapalnego - nie przyczynia się więc do zmniejszenia stanu zapalnego i obrzęku w obrębie stawu. Paracetamol charakteryzuje się skutecznym działaniem przeciwbólowym. Należy jednak szczególnie uważać z jego dawkowaniem, gdyż przyjęcie większej ilości niż dawka bezpieczna (4g/dziennie – 8 tabletek po 500 mg) może prowadzić do uszkodzenia wątroby. Pod tym względem jest mniej bezpieczny od NLPZ. Dodatkowy minus to brak dostępnych środków do miejscowego stosowania z paracetamolem.

Ostatecznością są leki podawane bezpośrednio do stawu w postaci zastrzyku. Może je zapisać jedynie lekarz i następuje to zazwyczaj w przypadku nasilenia objawów choroby. Do wnętrza stawu podaje się wówczas substancje jak glikokortykosteroidy czy kwas hialuronowy. Tak podane związki mogą zmniejszyć ból na dłuższy czas (nawet na kilka miesięcy).


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52