Jak nie dopuścić do odwodnienia u maluszka? Oto 5 cennych rad!

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka

Informacja Medyczna

2019-08-22

Jak nie dopuścić do odwodnienia u maluszka? Oto 5 cennych rad!

Odwodnienie potrafi być niebezpieczne – zarówno u dorosłego człowieka, jak i u małego dziecka. Żeby do niego nie dopuścić, musimy dobrze zadbać o regularne, skrupulatne podawanie płynów. Szczególnie, jeśli nasz maluch zmaga się z biegunką. Woda, ziołowe napory, elektrolity – wszystkie one są niezbędne do utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia. Jak nie dopuścić do utraty wody i soli mineralnych? Oto 5 rad dla rodziców.

Poznaj wroga

Odwodnienie spowodowane rozwolnieniem nazywa się hipotonicznym. Następuje ono najczęściej na skutek zatrucia, o które u małego człowieka nie trudno. Gdy brudne lub zakażone pożywienie trafi do układu pokarmowego, organizm zaczyna intensywnie się bronić. Pojawiają się mdłości, wymioty i biegunka, które mają pomóc jak najszybciej opróżnić narządy z niepożądanych substancji. Dziecko pozbywa się wtedy jednak nie tylko trującej substancji, ale również płynów i elektrolitów.

Tak samo dzieje się w przypadku popularnej grypy żołądkowej i innych infekcji wywołujących reakcje ze strony układu pokarmowego. A odwodnienie może być bardzo niebezpieczne. Jako rodzice lub opiekunowie musimy zrobić wszystko, by mu zapobiec.

Elektrolity przede wszystkim

Ciało malucha zawiera proporcjonalnie więcej wody niż ciało dorosłego człowieka. Dlatego też nasze pociechy bardziej intensywnie reagują na brak odpowiedniej ilości płynów, których niewystarczająca ilość może odbić się na pracy serca, stanie błoń śluzowych, a nawet funkcjonowaniu mózgu.

Dlatego tak ważne jest, byśmy na każdym etapie kontrolowali stan dziecka i na bieżąco uzupełniali te substancje, których organizm pozbywa się w trakcie choroby. Świetnie zdadzą tu egzamin elektrolity na biegunkę takie jak Acidolit, które szybko uzupełnią braki sodu, glukozy czy potasu.

Nawadniamy

Elektrolity na biegunkę to podstawa, ale nie wolno nam zapominać także o innych płynach. Czysta woda, delikatne napary ziołowe i subtelne owocowe herbatki doskonale sprawdzą się przy nawadnianiu malucha. Należy je podawać regularnie, niewielkimi porcjami, np. za pomocą łyżeczki. Nie każmy dziecku pić całych szklanek wody raz za razem. Taka ilość płynów nie przyjmie się tak, jak powinna i zostanie szybko wydalona z moczem.

Co jeść?

Kiedy pierwszy kryzys minie, przyjdzie czas na jedzenie. Zacznijmy od lekkostrawnych, delikatnych potraw i produktów pełnych minerałów i witamin, które pociecha mogła stracić w trakcie choroby. Ryż z marchewką, delikatne zupki, banany – zacznijmy ostrożnie. Podrażniony żołądek i jelita mogą w pierwszej chwili buntować się na myśl o jedzeniu.

Probiotyki na ratunek

Ostatnim etapem jest podanie dziecku probiotyków, które pozwolą uzupełnić florę bakteryjną jelit. Po zatruciu lub infekcji wirusowej czy bakteryjnej ilość dobroczynnych bakterii w jelitach może być obniżona. Probiotyk pozwoli jelitom uregulować pracę i przywrócić odpowiedni poziom flory bakteryjnej.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52