Jak rozpoznać chorą wątrobę? Ważne objawy

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka

Informacja Medyczna

2015-07-22

Jak rozpoznać chorą wątrobę? Ważne objawy

Chora wątroba początkowo zazwyczaj nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Sprawia to, że rozpoznanie problemu bywa trudne, co uniemożliwia szybkie podjęcie niezbędnego leczenia. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę, aby nie pominąć żadnych niepokojących sygnałów.

Charakterystyczne objawy
Objawy wyraźnie wskazujące na problemy wątrobowe występują najczęściej w bardziej zaawansowanej fazie choroby, co utrudnia szybkie rozpoczęcie leczenia. Czasem jednak od samego początku czujemy charakterystyczny ból pod prawym żebrem, czyli w okolicy umiejscowienia wątroby. Na początku często przypomina on raczej delikatne uczucie rozpierania bądź po prostu trudny do zdefiniowania dyskomfort. Nigdy nie lekceważmy tych odczuć, mogą być bowiem wynikiem powiększenia wątroby w wyniku pojawienia się stanu zapalnego. Drugim kluczowym objawem jest tzw. żółtaczka. W ten sposób określa się żółte zabarwienie skóry, białek oczu oraz błon śluzowych. Te symptomy wymagają szybkiego udania się do lekarza i zdiagnozowania problemu.

Problemy z trawieniem
Zazwyczaj zanim pojawią się charakterystyczne objawy chorej wątroby, możemy zauważyć szereg niespecyficznych symptomów. Nie są one bardzo dokuczliwe, więc nieraz je lekceważymy – to błąd, ponieważ nieleczone np. stłuszczenie wątroby może po jakimś czasie doprowadzić do nieodwracalnych zmian w funkcjonowaniu tego ważnego narządu. Dlatego zwracajmy uwagę na różnego rodzaju dysfunkcje układu pokarmowego. Do częstych należą m.in. przewlekła niestrawność i wzdęcia, zespół jelita drażliwego, nietolerancja tłuszczów i alkoholu, kamica żółciowa czy bóle nadbrzusza.Podstępny wróg
Nieprawidłowo funkcjonująca wątroba prowadzi do upośledzenia funkcji całego organizmu, choć często nie zdajemy sobie sprawy z tego, co jest przyczyną takiego stanu rzeczy. Problemem staje się np. nieprzyswajanie różnych ważnych składników pokarmowych, co prowadzi do wielu powikłań. Kiedy organizm jest niedożywiony, możemy odczuwać bóle głowy i zmęczenie, borykamy się też z awitaminozą, chudnięciem, a nawet spadkiem koncentracji oraz depresją. Niemożność skutecznego usuwania toksyn z organizmu prowadzi natomiast do encefalopatii wątrobowej – zespołu zaburzeń obejmujących m.in. zaburzenia snu, drżenie rąk, a w zaawansowanym stadium: śpiączkę wątrobową. Problemy z pozbywaniem się toksyn mogą być też przyczyną pojawienia się tzw. plam wątrobowych, nieświeżego oddechu czy swędzenia skóry. Objawy chorej wątroby zawsze wymagają konsultacji lekarskiej, jednak możemy wspomóc się również sprawdzonymi lekami (np. Essentiale Forte), które działają wątroboochronnie, wspierają regenerację narządu i hamują patologiczne procesy. Warto również działać profilaktycznie – przestrzegać zdrowej, zbilansowanej diety, unikać nadmiernego i zbyt częstego picia alkoholu, a także regularnie wykonywać kontrolne badania krwi (sprawdzanie tzw. enzymów wątrobowych).

Choroby wątroby objawiają się najczęściej w niespecyficzny sposób – dopiero po jakimś czasie zdajemy sobie sprawę, z czym mamy do czynienia. Warto konsultować wszystkie niepokojące symptomy z lekarzem i wykonywać badania kontrolne. W ten sposób nie przeoczymy żadnych poważnych problemów z tym ważnym narządem.

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52