Jaki glukometr wybrać?

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2017-05-26

Jaki glukometr wybrać?

Przy zakupie glukometru warto zwrócić uwagę na koszt urządzenia oraz pasków testowych do niego. Istotna jest też wielkość próbki krwi potrzebnej do pobrania oraz pojemność pamięci glukometru.

Koszt glukometru

Koszt glukometru to bardzo ważny element wyboru urządzenia. Większość z nich kosztuje poniżej 100 zł. Ceny zaczynają się już od ponad 20 zł. Dużo droższe są modele dla niesłyszących. To wydatek rzędu 250-300 zł. Na rynku są też dostępne glukometry, dzięki którym można oznaczyć poziom glukozy, kwasu mlekowego, cholesterolu i trójglicerydów. Ich koszt jest najwyższy – to ponad 700 zł.

Koszt pasków testowych

Paski do glukometrów to niezbędny element pomiarów. Zwykle kosztują mniej niż 1 zł za 1 sztukę. Ceny zestawów kilkudziesięciu (najczęściej 50) pasków kształtują się w okolicach 40-50 zł. W wielu aptekach, które rezygnują z marży, są jednak dostępne za symboliczny 1 gr. Zarówno na paski testowe, jak i na glukometr, można otrzymać refundację.

Miejsce, z którego pobiera się krew

Przed zakupem urządzenia warto sprawdzić, z jakich miejsc na ciele można pobierać próbki krwi. Większość pacjentów do pomiaru używa krwi z opuszki palca. Niektórzy wolą jednak nakłuwać nogę, ramię, bądź przedramię.

Wielkość próbki niezbędnej do wykonania pomiaru

Im mniejsza jest próbka krwi konieczna do pobrania, tym lepiej – szczególnie, jeśli glukometru używa dziecko. Na rynku są dostępne modele, do których potrzeba jedynie 0,3 mikrolitrów krwi. Większość urządzeń bada próbki o wielkości około 1 mikrolitra. Jest jednak kilka rodzajów glukometrów, do których wymagane jest więcej niż 1 mikrolitr krwi.

Rozmiar glukometru i wyświetlacza

Wielkość glukometru i wyświetlacza zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli chcemy go chować do kieszeni, dobrze aby był jak najmniejszy. Wiąże się to jednak z niewielkim rozmiarem wyświetlacza. Osoby mające problemy ze wzrokiem sięgną po większe urządzenia, na których wyraźnie widać wyniki badań. Istnieją modele glukometrów przeznaczone dla słabo widzących bądź niewidomych. Zostały wyposażone w duże, podświetlane ekrany bądź funkcję głosową odczytującą wartości pomiarów.

Pojemność pamięci w glukometrze

Przy wyborze glukometru należy zwrócić uwagę na pojemność pamięci urządzenia. Od niej zależy ilość wyników, które mogą zostać w nim zapisane. Najwięcej modeli ma możliwość zapamiętania 250-500 pomiarów. Dostępne są też glukometry z pamięcią 3000 badań. Na rynku funkcjonują urządzenia z pamięcią jedynie 10-125 wyników.

Podłączenie glukometru do komputera lub innego urządzenia

Kupując urządzenie do pomiaru stężenia glukozy, warto sprawdzić, w jaki sposób łączy się z komputerem bądź innym urządzeniem. Niektóre modele potrzebują do tego przystawki na podczerwień. Inne są wyposażone w funkcję Bluetooth umożliwiającą bezprzewodowe połączenie. Są też glukometry wyposażone w gniazdo USB, które podłącza się w taki sam sposób jak pendrive.

Zobacz także: Szybki sposób na wyrównanie poziomu cukru u diabetyka


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24