Karmienie w nocy. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2020-03-04

Karmienie w nocy. Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania

Małe dziecko przez pierwsze tygodnie swojego życia powinno być karmione regularnie przez całą dobę – minimum 8-12 razy. Co ważne, przystawiać malca do piersi należy także w nocy. Jakie pytania i dylematy najczęściej związane są z tym tematem? Czy rzeczywiście warto wstawać do dziecka również w nocy? Oto wskazówki, z których może skorzystać każda młoda mama.

Karmienie w nocy – czy to ma sens?

Nocne przystawianie dziecka nie należy do najłatwiejszych zadań. Zwłaszcza że młoda mama potrzebuje wypoczynku i regeneracji. Pobudki nie sprzyjają wypoczynkowi. Zatem, czy warto się tak poświęcać? My odpowiadamy: jak najbardziej tak!

Przede wszystkim ze względu na skład mleka, który w nocy jest zupełnie inny niż w dzień. Pokarm taki bogaty jest w nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego malca. Co ciekawe, nocne mleko dostarcza maluszkowi melatoniny. Hormon ten odpowiada za zdrowy i dobry sen, a także pomaga podczas kolek, ponieważ rozluźnia mięśnie przewodu pokarmowego.

Mleko nocne sprawia, że malec lepiej przybiera na wadze, ponieważ ma ono zdecydowanie więcej kalorii niż dzienne. Dodatkowo jest go zwykle dużo. A to dlatego, że właśnie wtedy wzrasta stężenie prolaktyny, czyli hormonu stymulującego produkcję mleka.

Skutecznie karmienie kontra spanie z dzieckiem

Karmienie piersią w nocy to duże wyrzeczenie – jak sobie z nim poradzić? Niektóre z mam po prostu decydują się na spanie z dzieckiem w jednym łóżku. Dzięki temu nie muszą wstawać, wystarczy jedynie przytulić do siebie niemowlę – to dużo ułatwia!

Metoda taka wymaga jednak trzymania się kilku zasad bezpieczeństwa. Obowiązkowo materac łóżka powinien być płaski. Co więcej, wszelkie zagłębienia oraz duże i miękkie poduszki mogą być dla dziecka zagrożeniem. Nie możesz o tym zapomnieć!

Czy budzić dziecko na karmienie?

To bardzo dobra praktyka. Za długie, czyli ponad 4-godzinne przerwy w karmieniu osłabiają organizm dziecka. Dodatkowo system taki może prowadzić do zmniejszenia ilości produkowanego mleka. Dlatego warto budzić maluszka na karmienie, zwłaszcza w pierwszych dniach, tygodniach i miesiącach życia.

Co z odbijaniem?

Powszechną praktyką jest noszenie dziecka po karmieniu. Minimalizuje to w pewnym stopniu ryzyko wystąpienia kolek czy bólu brzuszka. Kilkuminutowe trzymanie dziecka w pionowej pozycji często daje bardzo dużo. Czy robić tak także po nocnym karmieniu? Wszystko zależy od tego, jak czuje się maluszek. Jeżeli je w półśnie i nie przebudza się gwałtownie, można zrezygnować z nocnego odbijania. 

Źródło: https://www.lactosan.pl/elementarz-karmiacej/karmienie-piersia-w-nocy-to-koniecznie-powinnas-wiedziec


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24