Katar, kaszel, gorączka – jak pokonać przeziębienie u dziecka?

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka

Informacja Medyczna

2014-12-16

Katar, kaszel, gorączka – jak pokonać przeziębienie u dziecka?

Chociaż przeziębienie zwykle nie stwarza poważnego zagrożenia, to jego objawy potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. Zwłaszcza dzieciom, które w sezonie jesienno-zimowym wyjątkowo często "łapią" wirusowe infekcje. Jak walczyć z typowymi symptomami?


Kaszel suchy czy mokry?

Zazwyczaj zaczyna się od drapania w gardle, potem pojawia się suchy, nieraz duszący kaszel. Po upływie kilku dni, gdy w górnych drogach oddechowych gromadzi się wydzielina, zaczynamy ją odkrztuszać i kaszel zmienia się w tzw. mokry. Kaszel suchy u dzieci wymaga zastosowania środków przeciwkaszlowych, które pomogą zahamować uporczywy odruch kaszlu. Natomiast sprawa ma się inaczej w przypadku kaszlu mokrego u dziecka – wówczas potrzebujemy już innego leku. Takiego, który pomoże w wykrztuszeniu i szybkim pozbyciu się zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. Dlatego kluczową sprawą jest dobranie lekarstwa odpowiednio dopasowanego do konkretnej fazy choroby.

Jak radzić sobie z katarem?

Przeziębienie to inaczej wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych. A zatem w tej sytuacji mamy do czynienia z katarem charakterystycznym dla infekcji wirusowych, czyli wodnisto-śluzowym, powodującym zatykanie się nosa. Po kilku dniach wydzielina zazwyczaj gęstnieje. Często tym objawom towarzyszy również drapanie w gardle spowodowane spływaniem wydzieliny oraz kichanie. Na katar dziecko nieraz reaguje rozdrażnieniem i ogólnym rozbiciem, może mieć też trudności ze snem. Dlatego tak istotne jest regularne oczyszczanie noska (w przypadku kataru u niemowlaka z pomocą delikatnej "gruszki" lub specjalnego sprzętu), ewentualnie stosowanie bezpiecznych dla malucha kropli. Pamiętajmy też o podawaniu dużej ilości wody, która rozwodni wydzielinę, a także o nawilżaniu powietrza.

Zbijanie temperatury

Podwyższenie temperatury ciała świadczy o tym, że organizm wykrył zagrożenie i podjął walkę z chorobą. Jednak na dłuższą metę gorączka szkodzi dziecku, wpływając negatywnie na pracę narządów wewnętrznych oraz ogólne samopoczucie. Dlatego powinniśmy ją obniżać za pomocą odpowiednich leków przeciwgorączkowych. Często zastanawiamy się, co na temperaturę u niemowląt zastosować – w tym przypadku możemy sięgnąć po środki z paracetamolem lub z ibuprofenem, działającym też przeciwzapalnie (na jego bazie powstaje np. Nurofen dla dzieci w postaci zawiesiny o przyjemnym smaku). Swoje zastosowanie znajdą tutaj również różnego rodzaju czopki. Starszaki (od ok. 6 roku życia) mogą połykać niewielkie i bezpieczne tabletki, stworzone specjalnie z myślą o małych pacjentach.

Walcząc z objawami przeziębienia u dzieci, musimy zwrócić uwagę zarówno na skuteczność, jak i na bezpieczeństwo stosowanych leków – wybierajmy tylko te dedykowane maluchom!


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52