Popularne tematy
Kiedy należy poddać się badaniom słuchu?
Kiedy należy poddać swój słuch badaniu? Wtedy, gdy zaistnieją ku temu przesłanki! To z pozoru oczywiste stwierdzenie często jest jednak pomijane podczas planowania kontrolnych wizyt u lekarza. Zupełnie niesłusznie!Nie ignoruj chorób słuchu!
Zaburzenia w układzie słuchowym zbyt często są bagatelizowane. W przypadku schorzeń oczu czy problemów z narządami wewnętrznymi zazwyczaj dość szybko udajemy się do specjalisty, gdy wyczujemy, że coś jest nie w porządku. Inaczej rzecz ma się z dolegliwościami słuchu, które przez długi czas mogą pozostawać niezauważone. Dlatego tak ważna jest tutaj kwestia profilaktyki i zwykłej czujności, która wzrastać powinna razem z wiekiem. Do tego dochodzi obowiązek poddawania się badaniom w klinice laryngologicznej przynajmniej raz do roku. W ostateczności słuch jest jednym z receptorów – a to właśnie dzięki nim możemy rozkoszować się obcowaniem ze światem. Warto zatem, by były one odpowiednio wyostrzone przez jak najdłuższy czas!
Kto jest w grupie zagrożonej uszkodzeniami słuchu?
Grupy zagrożone defektami słyszenia występują na przestrzeni całego społeczeństwa. Jeśli wykluczyć wady wrodzone (są one wykrywane przede wszystkim podczas badań przesiewowych, którym poddaje się noworodki), to przyczyny powstawania uszkodzeń słuchu są głównie środowiskowe. Tego typu chorobami dotknięta może zostać każda osoba, bez względu na uwarunkowania genetyczne. Najpoważniejsze czynniki prowadzące do chorób słuchu to m.in.:
- hałas – długotrwała ekspozycja na jego wysokie poziomy może trwale uszkodzić słuch;
- przebyte choroby – zaliczają się do nich przede wszystkim infekcje uszu (zapalenie ucha, wysięk) oraz powodujące powikłania choroby zakaźne (świnka, różyczka i inne);
- wiek – komórki słuchowe mają tendencję do naturalnego obumierania wraz z wiekiem, dlatego osoby powyżej 45. roku życia powinny dwa razy do roku udawać się na badania kontrolne;
- urazy głowy i szyi – mogą powodować nawet poważne stadia niedosłuchu.
Symptomy konieczności przeprowadzenia badania
Przesłanki, które powinny skłonić nas do odwiedzenia kliniki laryngologicznej w celu przeprowadzenia kontroli mowy aparatu słyszenia, można łatwo przewidzieć. Zaliczają się do nich przede wszystkim sygnały mogące sugerować, że działanie narządu słuchu jest przytępione. Chociaż symptomy obniżenia sprawności uszu nie muszą świadczyć jeszcze o wystąpieniu zmian mających charakter chorobowy, to mogą być pierwszym bodźcem skłaniającym nas do rozważenia wizyty w specjalistycznej poradni. Jeśli zauważymy u siebie lub bliskich którykolwiek z poniższych objawów, może to być zapowiedź zmniejszenia sprawności receptorów słuchowych.
Najczęstsze objawy wskazujące na osłabienie wydajności aparatu słuchu:
- mówienie podniesionym głosem lub zwiększanie jego natężenia wtedy, gdy nie jest to konieczne;
- szumy uszne: słyszenie piskliwych, świszczących tonów wtedy, gdy pozostajemy w całkowicie cichym otoczeniu;
- niesłyszenie dźwięków o niskim natężeniu, takich jak szepty, szum wody i liści;
- zawroty głowy, problemy z zachowaniem równowagi – może to być związane z uszkodzeniem ucha wewnętrznego;
- często powracające infekcje górnych dróg oddechowych (katar, zatkane zatoki, mówienie „przez nos”);
- głośniejsze niż zwykle nastawianie odbiornika telewizyjnego i/lub radiowego.
Dodatkowo u dzieci wyróżnia się oznaki takie jak m.in.:
- opóźnienie nauki mówienia i osłabienie zdolności komunikacyjnych – dziecko uczy się sztuki kombinowania dźwięków i znaczeń przede wszystkim poprzez słuchanie;
- otępiały wyraz twarzy, sprawiający wrażenie oderwania od rzeczywistości i pozostawania „we własnym świecie”;
- brak reakcji na intensywne bodźce dźwiękowe u najmniejszych dzieci;
- bliskie podchodzenie do źródeł dźwięków, takich jak np. telewizory.
Jeśli zatem zauważamy u siebie lub u bliskich któryś z powyższych objawów – należy niezwłocznie umówić się na badanie słuchu. Każda profesjonalna klinika laryngologiczna zazwyczaj oferuje pełen pakiet testów wraz z pomocą lekarza, który zinterpretuje wyniki. Podczas badań wykluczone zostaną przyczyny mechaniczne powstawania uszkodzeń (ciała obce, zalegająca w przewodzie usznym woskowina), a także zostaną przedstawione ewentualne rozwiązania sytuacji.
Dodaj komentarz lub opinię
Opinie i komentarze (0)
Porady Eksperta
Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta
Najnowsze firmy w bazie
Centrum Medyczne Sadyba - Warszawa
W Centrum Medycznym Sadyba dostępna jest kompleksowa i specjalistyczna opieka. W placówce można zlecić szereg...
Leśnickie Centrum Stomatologiczne - Wrocław
Leśnickie Centrum Stomatologiczne to prywatna przychodnia stomatologiczna. Kładziemy największy nacisk na...