Kolka u noworodka – trudne chwile dla dziecka i rodzica

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2016-12-28

Kolka u noworodka – trudne chwile dla dziecka i rodzica

Płaczący z głodu niemowlak to niemal standardowy widok dla świeżo upieczonych rodziców, ale niemowlak cierpiący z powodu kolki to już prawdziwe wyzwanie. Mimo, iż to niegroźna dolegliwość, jest bardzo uciążliwa i nie przyjemna dla wszystkich członków rodziny, a w szczególności dla małego dziecka. Jak sobie radzić z kolkami u niemowlaków?

Przyczyny i objawy kolki

Kolkę inaczej definiują lekarze, a inaczej rodzice dziecka. Z medycznego punktu widzenia kolka u noworodków to dolegliwość, którego głównym symptomem jest płacz lub krzyk dziecka. Pojawia się między 3. tygodniem a 5. miesiącem życia. Noworodka bardzo trudno uspokoić, płacz pojawia się co najmniej przez 3 godziny w ciągu dnia, maluch może płakać w różnych odstępach czasowych i w różnych sytuacjach. Kolkę diagnozuje się kiedy występuje co najmniej raz w tygodniu, zazwyczaj w godzinach popołudniowych lub wieczorny. Objawy towarzyszące kolce to prężenie ciała, zaczerwienienie skóry szczególnie  w okolicach twarzy, wzdęcie brzucha i podkurczanie nóg, wydalanie zwiększonej ilości gazów. Mimo, iż lekarz łatwo może postawić diagnozę, to jednak największym wyzwaniem jest przetrwanie płaczu dziecka i własnej bezsilności.

Dla rodziców kolka to znacznie więcej niż zespół określonych objawów, zazwyczaj mówią o niej w sytuacji, kiedy nie potrafią wyjaśnić płaczu dziecka, a o wszystkie jego podstawowe potrzeby (takie jak jedzenie, odpowiednia ilość snu, suche i czyste ubranka), należycie zadbano. Wzmożony płacz dziecka, którego nie da się ukoić budzi u świeżo upieczonych rodziców wzmaga niepokój, pojawia się także lęk, czy dziecko nie jest chore.

Przyczyny kolki nie są do końca poznane, wielu naukowców ma różne hipotezy. Jedną z nich jest możliwość, że kolkę powodują białka mleka krowiego na które dziecko może mieć alergię, podejrzewa się także nietolerancję laktozy oraz nadmierne gromadzenie gazu w przewodzie pokarmowym. Akcentują również czynniki psychologiczne – kolka może być dla malucha formą odreagowania napięć i niepokojów, jakich dostarcza mu środowisko rodzinne.

Wskazówki dla rodziców

W radzeniu z kolką u dziecka najtrudniejsza jest bezsilność, ponieważ nawet przy okazji naszych największych starań nie mamy gwarancji, że ulżymy dziecku w trakcie dolegliwości.

Warto zadbać o spokojną, cichą i bezpieczną atmosferę w domu. Spokojne rozmowy, mniej rozpraszaczy w postaci włączonego sprzętu RTV będzie minimalizowało stres nie tylko u dziecka, ale także i u rodziców. Kiedy kołyszesz dziecko na rękach lub mówisz do niego – powściągnij emocje, dzięki temu Twój maluszek odczuje troskę, a nie zdenerwowanie, które dodatkowo może powodować kolkę.

Warto zwrócić uwagę na sposób karmienia dziecka, nieprawidłowe ułożenie piersi lub butelki w ustach dziecka może skutkować połykaniem przez niego dużej ilości powietrza, które może powodować ulewanie, kolkę oraz niestrawność w małym żołądku. Pęcherzyki powietrza rozpychają się w brzuszku malca i powodują ostry ból, dlatego należy skrócić czas karmienia, ale robić to częściej, w kontrolowany sposób robić przerwy na złapanie oddechu przez dziecko.

Kiedy dziecko odczuwa dolegliwości związane z kolką najlepiej nosić je na rękach w pozycji pionowej. Warto wtedy masować plecki, delikatnie kołysać dziecko, można je umieścić w chuście na brzuchu, słuchać relaksującej muzyki: kolka u noworodka minie, a dziecko w końcu przestanie płakać.

O kolkach należy powiedzieć lekarzowi pediatrze, ponieważ nie zawsze nieutulony płacz dziecka jest spowodowany tylko kolką, czasami może być objawem chorób lub infekcji, np. zapalenia ucha, nieprawidłowościach w budowie układu pokarmowego czy dolegliwościach układu moczowego. Konsultacja z lekarzem może rozwiać nasze wątpliwości i pomóc podjąć odpowiednie działania, aby pomóc dziecku.

Na podstawie: https://www.zdrowystartwprzyszlosc.pl/gdy-dokucza-kolka-lub-bol-brzuszka


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24