Kwasy omega 3 w diecie sportowca

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2018-06-12

Kwasy omega 3 w diecie sportowca

Każda osoba uprawiająca sport wie, że sama aktywność fizyczna to zaledwie wstęp do zdrowego stylu życia. Kluczową rolę odgrywa bowiem zbilansowana dieta. Przede wszystkim – powinna ona dostarczać wszystkich cennych składników odżywczych, które zapewniają optymalne funkcjonowanie organizmu i sprzyjają profilaktyce chorób. Z drugiej strony – osoby trenujące powinny zmodyfikować swoją dietę tak, aby stworzyć idealne warunki do treningu i potreningowej regeneracji. To dlatego w diecie każdej osoby aktywnej fizycznie nieocenione okazują się być kwasy tłuszczowe omega 3. Wspomagając funkcjonowanie niemal każdego układu i narządu, omega 3 kompleksowo dbają o zdrowie i umożliwiają regularne odbywanie treningów.

W jaki sposób kwasy omega 3 wspomagają aktywność fizyczną?

Każdy trening angażuje niemal cały organizm do wytężonej pracy. Mowa nie tylko o mięśniach, kościach czy stawach, ale także układzie krążenia, układzie nerwowym czy hormonalnym. Równie wymagający jest okres regeneracji po treningu, gdy uszkodzone podczas aktywności fizycznej włókienka mięśniowe muszą ulec odbudowie. Ponadto trening generuje powstanie wolnych rodników oraz lokalnego stanu zapalnego w mięśniach. Dlatego sportowcy powinni zadbać o wysoką podaż kwasów tłuszczowych omega 3 w swojej codziennej diecie.

Omega 3 to nienasycone kwasy tłuszczowe wykazujące działanie przeciwzapalne, zatem doskonale wspomagają regenerację mięśni po treningu. Ponadto kwasy tłuszczowe omega 3 wspomagają pracę układu krążenia na drodze wielu mechanizmów:

- normalizują poziom ciśnienia krwi

- normalizują poziom cholesterolu i trójglicerydów

- ograniczają rozwój miażdżycy i jej powikłań

- regulują właściwy przepływ krwi, ograniczając nadmierną jej krzepliwość

Są to ponadto związki niezbędne do syntezy hormonów steroidowych, a także właściwego funkcjonowania układu nerwowego i odpornościowego. Wzmacniają kości i stawy oraz usprawniają proces redukcji tkanki tłuszczowej. Jak więc widać, kwasy tłuszczowe omega 3 zapewniają wiele korzystnych aspektów, na które uwagę z pewnością zwróci każdy sportowiec: amator czy zawodowiec.

Ile kwasów omega 3 potrzebują sportowcy?

Omega 3 powinny znaleźć się w diecie każdego z nas, bez względu na stopień aktywności fizycznej. Osoby regularnie uprawiające sport powinny ich dostarczyć nieco więcej – powyżej 2 g dziennie. Jeśli w diecie nie zabraknie ryb oraz tłoczonych na zimno olejów roślinnych, być może uda się dostarczyć odpowiednich ilości kwasów omega 3. A aby mieć gwarancję, że na pewno nie zabraknie nam tych cennych kwasów tłuszczowych – warto jest uzupełnić codzienny jadłospis suplementacją kwasów tłuszczowych omega 3.

Wybierając suplement z kwasami omega 3 warto zwrócić uwagę nie na całkowitą zawartość oleju rybiego, a na dawkę kwasów DHA i EPA. Ważna jest także postać suplementu – tran jest bardziej nietrwały niż kapsułki. Bardzo istotna jest jakość preparatu i stopień czystości oleju rybiego, który może stanowić źródło chociażby metali ciężkich. Ryby poławiane w celu otrzymania z nich kwasów omega 3 powinny pochodzić z czystych wód, jak np. krystalicznie czyste wody Islandii. Jeśli zatem liczysz na korzyści prozdrowotne płynące z suplementacji omega 3, wybierz preparat jakości premium, taki jak kapsułki z omega 3 marki Cheers. To suplement diety o wysokiej zawartości kwasów omega 3 i składzie wolnym od jakichkolwiek syntetycznych dodatków. Ryby, z których uzyskiwane są kwasy omega 3, pochodzą ze wspomnianych wód Islandii i charakteryzują się czystością, brakiem metali ciężkich i innych zanieczyszczeń.

Oczywiście każdy sportowiec, który stawia na suplementowanie kwasów omega 3, powinien skonsultować ich dawkę i wybór ze swoim dietetykiem czy lekarzem. W Polsce coraz więcej sportowców stawia na wspomnianą markę Cheers zauważając w niej odpowiedź na zapotrzebowanie na czysty i bezpieczny produkt.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24