Jak wygrać z przewlekłym bólem głowy? Leczenie migreny botoksem

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2018-02-15

Jak wygrać z przewlekłym bólem głowy? Leczenie migreny botoksem

Migrena to choroba, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie – jej objawy nasilają się nawet podczas chodzenia. Potrafi przykuć do łóżka na kilka dni i przyczynić się do uzależnienia od leków przeciwbólowych. W dobie dynamicznego rozwoju medycyny nie warto zamykać się w domu i skazywać na nieustające cierpienie, lecz szukać pomocy. Może ją przynieść botoks stosowany do leczenia migreny już od kilkunastu lat na świecie i od kilku w Polsce.

Co wspólnego ma botoks z migreną?

Za migrenowe bóle głowy odpowiada nadmierne wydzielanie serotoniny, które skutkuje zbyt silnym skurczaniem naczyń krwionośnych w mózgu i intensywnym pobudzaniem zakończeń nerwowych w czasie rozkurczu. Botoks (toksyna botulinowa) typu A w małej dawce umożliwia odwracalną i bezpieczną blokadę nerwów bez upośledzenia czynności mięśni, dzięki czemu wrażenie bólowe się nie pojawia lub staje się znacznie mniej intensywne.

Dla kogo przeznaczone jest leczenie botoksem?

Botoks jest metodą zalecaną przy migrenie przewlekłej, czyli takiej, która daje objawy częściej niż przez 15 dni w ciągu miesiąca. U wielu osób schorzenie to powstaje w  następstwie migreny epizodycznej, zwłaszcza jeśli napady zdarzają się przez lata, a ból głowy łagodzi się, używając dużych dawek tabletek przeciwbólowych. Nadużywanie leków prowadzi do nabycia tolerancji na substancje aktywne, które są w nich zawarte, oraz występowania bólów polekowych, zlokalizowanych w okolicy czołowo-skroniowej i uciskających całą głowę. Z wypróbowaniem botoksu przy przewlekłej postaci migreny nie powinno się czekać, zwłaszcza jeśli choroba pociąga za sobą: stany depresyjne, zaburzenia lękowe, bezsenność, zaburzenia pamięci i koncentracji. Przeciwwskazania do użycia toksyny botulinowej to: ciąża i laktacja, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne, zaburzenia oddychania i przełykania, choroby skórne na obszarze, w obrębie którego wykonywane będą iniekcje botksu.

Jak przebiega i jakie efekty daje zabieg?

Wstrzykiwanie botoksu jest praktycznie bezbolesne i trwa kilkanaście minut. Aby wykonać je prawidłowo, trzeba z dużą dokładnością określić położenie zakończeń nerwu trójdzielnego, które odpowiadają za powstawanie wrażeń bólowych. Pomaga w tym wykonanie tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego. Ośrodki wymagające blokady znajdują się na czole, skroniach, karku i potylicy – jest ich około 30. Nie należy ograniczać się do miejsca, w którym zwykle pojawia się ból, bo taki zabieg nie przyniesie efektu. Podejrzenia powinna wzbudzić niska cena wstrzyknięcia botoksu, sugerująca ograniczenie dawki lub liczby ostrzykiwanych miejsc i skłaniająca do zastanowienia się nad profesjonalizmem lekarza oferującego taki zbieg. Koszt pełnej blokady, obejmującej wszystkie nerwy, które mogą przesłać sygnał do mózgu, wynosi 2000 zł (według cennika sprawdzonego gabinetu medycyny estetycznej Aesthetic). Skuteczność leczenia migreny botoksem została potwierdzona przez 80% pacjentów, z czego połowa zadeklarowała całkowite ustąpienie bólów głowy, natomiast druga połowa – złagodzenie dolegliwości. Ponieważ jednak toksyna botulinowa wchłania się po upływie około 6 miesięcy, ostrzykiwanie należy powtarzać.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24