McKenzie – cudotwórca czy rewolucjonista w rozwiązywaniu problemów z kręgosłupem?

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2015-03-25

McKenzie – cudotwórca czy rewolucjonista w rozwiązywaniu problemów z kręgosłupem?

Choć jego nazwisko kojarzone jest głównie przez osoby, które zetknęły się z problemem bólów kręgosłupa, to z całą pewnością można stwierdzić, że Robin McKenzie wniósł ogromny wkład w rozwój medycyny i przyniósł ulgę milionom chorych. Opracowana przez niego metoda leczenia bólów pleców, karku i krzyża każdego dnia stosowana jest przez wielu chorych na całym świecie.

Długoletnie badania

Autor metody, która obecnie jest podstawą samoleczenia schorzeń kręgosłupa, swoje badania prowadził w Nowej Zelandii. Opracowanie znanej dziś metody jest wynikiem ponad 30-letniej pracy i prowadzonych obserwacji klinicznych.

Robin McKenzie był absolwentem Szkoły Fizjoterapii. Prywatną praktykę rozpoczął już w 1953 roku. Pierwsze publikacje zawierające wstępne założenia terapii opublikował jednak dopiero w 1981 roku. Jasno więc widać, że metoda jest przemyślana i oparta na wieloletnim doświadczeniu oraz praktyce. Od innych sposobów zapobiegania pojawianiu się nawracających bólów pleców, karku czy krzyża różni się tym, że dla McKenziego zamiast objawów najważniejsze stały się przyczyny ich powstawania. Według naukowców aż 97 proc. bólów okolic kręgosłupa ma podłoże mechaniczne i jako takie wymaga odpowiednich sposobów leczenia. Podłoże zapalne bólu notuje się jedynie w około 2-3 proc. przypadków. W związku z czym u przeważającej większości pacjentów, leczenie farmakologiczne nie ma prawa przynosić oczekiwanych rezultatów.Na czym polega metoda McKenziego?

Podstawą metody McKenziego jest przeprowadzenie bardzo dokładnej diagnostyki, która składa się z dwóch elementów. Pierwszym jest wywiad z pacjentem. Na jego podstawie terapeuta jest w stanie określić dokładne zachowanie objawów bólowych oraz ich zmienność w zależności od wykonywanych czynności. Drugi etap diagnozy polega na wykonywaniu przez pacjenta określonych serii prostych ćwiczeń, dzięki którym powstający ból można dokładnie przypisać do określonych segmentów kręgosłupa. W 90 proc. przypadków powodem odczuwania bólu jest przemieszczanie się wewnętrznych części krążka międzykręgowego. Dochodzi do tego z każdym ruchem ciała, jednak na skutek długoletnich nawyków związanych np. ze zym siedzeniem czy leżeniem, kręgosłup traci swoją naturalną postawę.

Metoda McKenziego polega na wpojeniu w pacjentów nawyków, które pozwalają na cofnięcie zaistniałych zmian. Można to osiągnąć poprzez samodzielne wykonywanie zaleconych przez terapeutę ćwiczeń. Szczegółowe informacje na temat metody McKenziego można znaleźć na stronie www.mckenzie.pl.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24