Na czym polega rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka

Informacja Medyczna

2016-01-13

Na czym polega rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu kolanowego

Staw kolanowy jest największym stawem występującym w ciele człowieka, a operacja wszczepienia jego protezy uważana jest za jedną z najtrudniejszych w ortopedii. Najczęstszą przyczyną wykonywania endoprotezoplastyki stawu kolanowego są jego rozległe uszkodzenie oraz choroba zwyrodnieniowa w znacznym stopniu uniemożliwiająca codzienne funkcjonowanie. Bez wątpienia, zastąpienie zniszczonego stawu nowym, sztucznym, daje choremu szansę na "nowe życie" pozbawione bólu, jaki towarzyszył wcześniej pacjentowi niemal przy każdym ruchu. Aby jednak operacja przyniosła pożądane efekty, należy zwrócić szczególną uwagę na istotę okresu pooperacyjnego oraz rolę rehabilitacji.

"Rehabilitacja jest ważną i integralną częścią leczenia pooperacyjnego [...] i w dużym stopniu decyduje o ostatecznym wyniku leczenia. Postępowanie fizjoterapeutyczne jest postępowaniem planowym, etapowym, niemogącym zakłócać poszczególnych faz gojenia uszkodzonych tkanek i dobranym indywidualnie do każdego chorego. Głównym celem rehabilitacji jest uzyskanie niebolesnego, wydolnego stawu kolanowego i wydolnej kończyny dolnej" wyjaśnia dr Małgorzata Jegier, specjalista rehabilitacji medycznej.

Jak przebiega proces usprawniania po wszczepieniu protezy stawu kolanowego?

Podążając za definicją ustaloną przez WHO: "Rehabilitacja to kompleksowe działanie skierowane do osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie, mające na celu skuteczne i trwałe przywrócenie najwyższej możliwej do osiągnięcia sprawności, zdolności do pracy i uczestnictwa w życiu społecznym." W przypadku endoprotezoplastyki stawu kolanowego rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego (rozpoczyna się zwykle już w 2 dobie od zabiegu i początkowo jej głównym celem jest zmniejszenie lub całkowita likwidacja bólu w operowanej kończynie oraz wzmocnienie jej siły mięśniowej. Stopniowo dąży się do zwiększenia zakresu ruchów wykonywanych przez operowaną kończynę, następnie pacjent uczy się na nowo poruszać- początkowo przy pomocy chodzika, kul czy też laski - by ostatecznie móc powrócić do samodzielnej aktywności.

 

Istotnym elementem rehabilitacji jest "nauka" wykonywania zwykłych, codziennych czynności w sposób, który będzie chronił protezę stawu kolanowego przed zwichnięciem bądź obluzowaniem. Pacjent musi przyzwyczajać się do takiego postępowania, które zagwarantuje protezie jak najdłuższą funkcjonalność. Istnieją zasady dotyczące m.in prawidłowego wstawania z łóżka, które zawsze należy rozpoczynać po stronie operowanej. W trakcie leżenia nie jest wskazane podkładanie pod protezowane kolano poduszki - może być to wygodna pozycja, jednak takie długotrwałe postępowanie może sprzyjać powstawaniu przykurczy. Fizjoterapeuci zalecają, aby osoby po endoprotezoplastyce stawu kolanowego spały w pozycji na plecach bądź na boku - leżąc wtedy na stronie zdrowej. W okresie bezpośrednio po operacji nie jest wskazane siedzenie ze skrzyżowanymi nogami lub zakładanie "nogi na nogę". Lepiej jest również korzystać z siedzeń wysokich, dzięki czemu zapobiega się nadmiernemu zgięciu w operowanym stawie. Przejście do pozycji stojącej powinno odbywać się poprzez przeniesienie ciężaru ciała w całości na kończynę zdrową i dostawieniu do niej tej operowanej po osiągnięciu pionu. Należy też unikać zbyt długiego przebywania w pozycji stojącej.

 

Znaczne ograniczenie codziennego funkcjonowania jest zalecane przez około 3 miesiące po operacji. W tym czasie pacjent nie powinien nosić ciężkich przedmiotów czy dźwigać zakupów ani też wykonywać obciążających prac domowych. Pewne ograniczenia dotyczą też korzystania z samochodu- niezbędna jest tutaj nauka prawidłowego wsiadania i wysiadania z auta. Prowadzenie pojazdów wyposażonych w automatyczną skrzynię biegów jest zwykle możliwe po upływie około 1-2 miesięcy. Okres ten jest nieco dłuższy w przypadku samochodów z manualną skrzynią biegów. 

 

Sportem zalecanym pacjentom z protezą stawu kolanowego jest początkowo spacerowanie, nordic walking, czy ćwiczenia na bieżni lub rowerze stacjonarnym. Należy unikać sportów obarczonych dużym ryzykiem upadków takich jak koszykówka, siatkówka, narciarstwo zjazdowe (dozwolone jest natomiast narciarstwo biegowe). Osoby po endoprotezoplastyce kolana mogą także pływać- możliwe jest to jednak dopiero po w pełni ukończonym procesie gojenia.

Więcej o cenach endoprotezy stawu kolanowego i rehabilitacji znajdziesz na forach oraz portalach tematycznych obszernie informujących o problemie.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52