Dowiedz się na czym polega rozszerzanie diety niemowlaka

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka

Informacja Medyczna

2018-01-29

Dowiedz się na czym polega rozszerzanie diety niemowlaka

Karmienie niemowląt to zwykle bardzo stresująca kwestia dla niedoświadczonych rodziców. W pierwszych miesiącach życia dziecka, jego dieta opiera się głównie na naturalnym mleku mamy. Po kilku miesiącach przychodzi czas na poznanie tematu i stopniowe i rozszerzanie diety niemowlaka o kolejne pyszne produkty. Jednak w praktyce nie zawsze jest to takie proste – dziecko buntuje się, płacze i nie akceptuje nowego jedzenia...

 

Pierwsze zmagania z rozszerzaniem diety niemowlaka

Wprowadzanie nowych produktów do codziennej diety dziecka jest niepowtarzalnym czasem dla jego rodziców. Rozszerzanie diety niemowlaka to czas kiedy zaczyna ono dokonywać swoich pierwszych wyborów, mających duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju całego organizmu. Pierwsze kroki nigdy nie należą do najłatwiejszych, dlatego watro wykorzystać wskazówki i porady rodziców, którzy ten etap mają już za sobą. Najważniejszą kwestią są wprowadzane produkty. Rozszerzanie diety najlepiej zacząć od neutralnych kaszek (zobacz: https://humana-baby.pl/kategoria/kaszki/) i budzących nieco więcej emocji - warzyw, bo mają one mniej wyrazisty smak niż np. owoce, dlatego jeśli byłyby wprowadzane w odwrotnej kolejności – mogłyby nie posmakować maluchom. Na początek najlepiej nadają się warzywa, takie jak ziemniaki, marchewka, szpinak, buraki czy brokuły, które nie mają silnych właściwości uczulających. Należy natomiast unikać warzyw, które mogą wywoływać wzdęcia, w tym fasoli, grochu, cebuli, pora, kapusty. W późniejszym czasie, warto zaserwować maluchowi owoce – najlepiej sezonowe, lokalne i ze sprawdzonego źródła. W menu kilkomiesięcznej pociechy mogą zagościć jabłka, brzoskwinie, gruszki i banany oraz – w niewielkich ilościach - maliny, truskawki, poziomki i cytrusy, które mogą wywoływać alergie.

 

 

4 ważne kwestie w rozszerzaniu diety niemowlaka

Zaczynając rozszerzanie diety niemowlaka nie można się zniechęcać po kilku nieudanych próbach. Maluch potrzebuje nawet kilkunastu podejść do jednego produktu, aby w pełni zaakceptować jego nowy smak i konsystencję. Należy takie przestrzegać kilku prostych (i sprawdzonych przez wielu rodziców) zasad, które pomogą uczynić z naszego niejadka prawdziwego smakosza.

  1. Nie mieszaj produktów! Najlepiej każdy z nich podawać dziecku osobno, aby dobrze się z nim zapoznało. To pozwoli także zaobserwować reakcje organizmu na poszczególne składniki i ułatwi wykluczenie tych, które mu szkodzą.

  2. Zrezygnuj z soli i cukru. Na początku swojej drogi kulinarnej, dziecko powinno poznawać naturalny smak warzyw i owoców, a nie intensywne przyprawy, które znacznie zmieniają smak danego posiłku.

  3. Trudne powroty. Jeśli za pierwszym razem maluch nie będzie miał ochoty na na spróbowanie nowego produktu lub jego smak nie będzie mu odpowiadał, nie zmuszaj go do jedzenia. Jednak, za jakiś czas zaserwuj mu to samo warzywo czy owoc w nieco innej postaci – zamiast gładkiego musu, rozgnieć kawałek widelcem lub pokrój na małe kawałki – być może teraz w nich zasmakuje.

  4. Nie zmuszaj do jedzenia. Zasada ta dotyczy nie tylko rozszerzenia diety, ale karmienia w ogóle. Dziecko samo doskonale wie, kiedy musi coś zjeść i kiedy na co ma ochotę. Jeśli w danym momencie nie chce jeść, być może w ogóle nie jest głodne lub nie nie chce próbować nowych rzeczy. To nic złego. Z pewnością za jakiś czas przyjdzie z prośbą o przygotowanie posiłku.

Wychowanie dziecka to największe wyzwanie dla rodziców, którzy starają się robić wszystko, aby ich dziecko było szczęśliwe i prawidłowo się rozwijało. Jednak, na ich drodze czekają nie tylko piękne chwile. Pojawią się też problemy i komplikacje, jak te związane z karmieniem, z którymi będą musieli sobie poradzić. Jest to możliwe i wbrew pozorom nie wymaga wielkich wyrzeczeń. Należy tylko dokładnie obserwować swoje dziecko i pokazywać zdrowy styl życia, cała reszta przyjdzie z czasem.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52