Najczęstsze choroby paznokci

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2015-04-22

Najczęstsze choroby paznokci

Paznokieć składa się z wielu struktur, wśród których wyróżnia się m. in. płytkę, łożysko, obłączek, wał i ciało. Jest on narażony na wiele urazów oraz chorób, których występowanie ma różne przyczyny. Poniżej kilka spośród najczęściej pojawiających się przypadłości paznokci.

Grzybica paznokci

Grzybica paznokci polega na zakażeniu płytki paznokciowej, za co odpowiadają dermatofity. Choroba ta najczęściej dotyka paznokci stóp. Zmiany pojawiają się najpierw na brzegach paznokcia, a potem przenoszą się na płytkę i łożysko. Paznokieć odbarwia się i kruszy. Podstawę leczenia stanowi badanie mykologiczne. Chory przyjmuje doustne leki, zaś sama terapia przybiera – w zależności od przypadku – rozmaite formy: ciągłą, pulsową bądź polegającą na przyjmowaniu leków raz w tygodniu. Jeżeli leczenie farmakologiczne nie przyniesie pożądanych rezultatów, konieczne okazuje się zastosowanie metod chirurgicznych.

Zanokcica
Zanokcica to kolejna często występująca przypadłość. Dochodzi tutaj do zakażenia aparatu paznokcia. Wokół paznokcia pojawia się bolesny obrzęk, a skóra staje się mocno zaczerwieniona. Przy wale paznokciowym gromadzi się ropa. Często dochodzi do odkształceń płytki. Ropę usuwa się poprzez drenaż, zaś choremu aplikuje się doustne leki antybiotykowe.

Brodawki podpaznokciowe i okołopaznokciowe
Brodawki podpaznokciowe i okołopaznokciowe są spowodowane odmianami 1, 2 i 4 wirusa HPV. Może to być następstwo urazów paznokcia czy nawet jego obgryzania. Brodawki okołopaznokciowe występują na wałach paznokciowych, zaś podpaznokciowe pod płytką paznokciową. W leczeniu tej bolesnej choroby paznokci stosuje się preparaty miejscowe, takie jak np. Undofen. Zawierają one w swoim składzie m. in. chlorowodorek terbinafiny oraz kwas salicylowy. W sytuacji, gdy terapia w tej formie nie pomaga, sięga się po inne metody jak krioterapia, laseroterapia czy ostrzykiwanie.

Łuszczyca paznokci
Łuszczyca paznokci należy do grupy, którą tworzą zapalne choroby paznokci. Objawy są identyczne jak przy łuszczycy skóry. Płytka paznokcia odbarwia się i łuszczy, pojawiają się na niej punktowe wgłębienia i bruzdy. Najczęściej łuszczyca paznokci jest następstwem łuszczycy skóry. Leczenie tej choroby jest wyjątkowo trudne. Stosuje się całą gamę leków, włączając w to zastrzyki oraz preparaty steroidowe w formie kremów i maści.

Łysienie plackowate
Łysienie plackowate kojarzy się z włosami, ale objęte nim mogą być także i paznokcie. Przyczyny tej choroby nie są jeszcze dokładnie znane. Objawia się ona drobnymi zagłębieniami na płytce paznokcia, pojawiają się charakterystyczne bruzdy. W konsekwencji płytka pęka, a w najgorszych przypadkach oddziela się od łożyska. Nie istnieje póki co żaden skuteczny sposób leczenia tej przypadłości – lekarze stosują różne metody.

Liszaj płaski

Liszaj płaski obejmuje swym zakresem macierz paznokcia. Płytka staje się coraz cieńsza, nawet całkowicie zanika, zaś skórka tylnego brzegu pokrywa paznokieć w całości. Najcięższa postać choroby występuje wtedy, gdy płytka odrywa się od łożyska. Szanse na to, że paznokieć odrośnie, są bardzo niskie. W leczeniu stosowane są glikokortykosteroidy.

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24