O czym może świadczyć długotrwały ból stopy?

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2018-09-10

O czym może świadczyć długotrwały ból stopy?

Jak mawiał Leonardo Da Vinci, ludzka stopa to machina o mistrzowskiej konstrukcji i zarazem dzieło sztuki. Rzeczywiście stopa to niezwykle złożony narząd, który codziennie musi dźwigać cały ciężar naszego ciała.

Stopa składa się z trzech głównych kości – kości stępu, kości śródstopia oraz kości palców. W skład kości stępu wchodzą: kość skokowa, kość piętowa, kość łódkowata, trzy kości klinowate oraz kość sześcienna. Najgrubsza to kość śródstopia. Zbudowana jest z pięciu kości długich, z których wyróżniamy podstawę, trzon i główkę. Z kolei, kości palców składają się tzw. paliczków.

Między innymi za swobodne poruszanie się odpowiadają stawy. W stopie znajduje się pięć stawów. Należą do nich:

  • staw skokowy;
  • staw poprzeczny stępu;
  • stawy stępowo-śródstopne;
  • stawy śródstopno-paliczkowe;
  • stawy międzypaliczkowe.

Mięśnie stopy zlokalizowane są na jej grzbiecie, czyli mięśnie - prostownik krótki palców oraz prostownik krótki palucha. Mięśnie stopy znajdują się także na obszarze podeszwy, stąd mówimy o mięśniach kłębu palucha, grupie bocznej mięśni kłębu palca oraz grupie środkowej. 

Przyczyny bólów stóp

Ból poszczególnych obszarów naszych stóp wiąże się z zaburzeniem ich funkcji dynamicznej lub statycznej i dotyczy zwykle kości, stawu lub mięśnia. Najczęstszymi problemami związanymi z krótkotrwałymi, długotrwałymi lub nawracającymi bólami w obrębie kończyn dolnych będą wady statyczne. Wiążą się one na przykład ze zbyt dużą wagą naszego ciała, a także z naszym wiekiem.

Inne dolegliwości bólowe mogą być przyczyną wad w obrębie stóp. Mówimy tutaj o trzech przypadkach: stopie płaskiej, stopie koślawej oraz stopie wydrążonej.

Należy wziąć pod uwagę nasz codzienny tryb życia i to w jaki sposób ustawiamy stopę, na przykład podczas wykonywania ćwiczeń na siłowni z dużym obciążeniem. Co więcej, niektóre sporty, takie jak bieganie przyczyniają się do częstych bólów stóp i ich obciążeń. Problem stanowi także dobór nieodpowiedniego obuwia. Jeżeli regularnie całe dnie spędzamy w niewygodnych butach (np. na wysokim obcasie) – kilkukrotnie zwiększamy nacisk na palce stóp. Poważnym błędem jest także noszenie niewłaściwych butów do biegania czy ćwiczenia na siłowni. Na pewno nie raz spotkaliśmy kogoś kto trenuje w nieprzeznaczonym do uprawiania sportu obuwiu.

Mówimy także o zapaleniu rozcięgna podeszwowego, którego objawem jest ból podeszwy stopy. Pacjenci często zgłaszają się także z bolącymi piętami. Świadczy to o innym typie schorzenia, tzw. ostrodze piętowej, czyli poważnym i długotrwałym stanie zapalnym.

33749089_ml.jpg

Fizjoterapia i rehabilitacja w procesie leczenia schorzeń kończyn dolnych

Dzięki odpowiednim zabiegom z zakresu fizjoterapii i rehabilitacji jesteśmy w stanie odzyskać pełną sprawność ruchową. Jeżeli ból  stopy doskwiera nam już od dłuższego czasu, powinniśmy natychmiast udać się do specjalisty w celu wykonania odpowiednich badań (RTG,USG, rezonansu magnetycznego)  oraz ustalenia przyczyny dolegliwości.

W fizjoterapii wykorzystuje się różne techniki terapeutyczne mające na celu zmniejszenie lub eliminację bólu. Fizykoterapia opiera się na działaniu czynników fizycznych na organizm. W procesie leczenia schorzeń kończyn dolnych wykorzystuje się ciepłolecznictwo, elektroterapię, ultradźwięki, pole elektromagnetyczne, biostymulację laserową oraz krioterapię. Z kolei, celem kinezyterapii będzie dobór odpowiednich ćwiczeń eliminujących ból, wzmocnienie i rozciągnięcie mięśni. Dodatkowo, specjalista może zlecić także terapię manualną tkanek miękkich czy stawów i kinesiotaping. Ćwiczenia z zakresu rehabilitacji opierają się przede wszystkim na ćwiczeniach stabilizacyjnych, nauce odpowiedniej techniki ruchu oraz stretchingu. Jeżeli szukasz profesjonalnych fizjoterapeutów i rehabilitantów znajdziesz ich w Centrum Rehabilitacji należącego do Centrum Medycznego Multi Med w Warszawie. Jeżeli zmagasz się z długo utrzymującym się bólem stopy, pamiętaj o natychmiastowej konsultacji ze specjalistą, aby stan zapalny nie rozwinął się w poważne schorzenie.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24