Odleżyny - jak leczyć skutecznie?

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka

Informacja Medyczna

2015-12-15

Odleżyny - jak leczyć skutecznie?

Odleżyny są jednym z najbardziej istotnych problemów społecznych. Konieczność pisania i rozmawiania na ten temat wynika przede wszystkim z faktu, że ostatnimi laty, znacznie zwiększyła się liczba ludzi cierpiących na tę dolegliwość. Jest to o tyle niepokojące, że przy poziomie współczesnej medycyny nadal istnieje ogromna trudność w radzeniu sobie z odleżynami..

Odleżyny - definicja

Odleżyny są to miejscowe martwice, zmieniające się w owrzodzenia skóry, tkanki podskórnej, niekiedy sięgające nawet mięśni i kości. Ich przyczyną jest miejscowe niedokrwienie, spowodowane długotrwałym uciskiem na naczynia tętnicze i żylne. Miejsca, w których najczęściej występują (około siedemdziesięciu procent), to okolice od pasa w dół - najczęściej obrąb miednicy i kość biodrowej.

Odleżyny - przyczyny powstawania

Główną przyczyną odleżyn jest brak ruchu, słabe ukrwienie i zaburzenia czucia. Tego typu czynniki występują przede wszystkim u osób z urazem rdzenia kręgowego - niemożliwość samodzielnej zmiany pozycji doprowadza do zbyt długiego ucisku i powstawania ran. Co więcej, chorzy nieposiadający czucia, nie są w stanie odpowiednio wcześnie zaalarmować, że w pewnej pozycji czują dyskomfort i przez to określone miejsca narażone są na długotrwały ucisk. Utrzymujący się przez długi czas kontakt ciała z podłożem, na którym się znajduje, sprawia, że zatrzymany zostaje przepływ krwi w skórze, a tym samym uniemożliwione zostaje zaopatrywanie komórek w tlen i składniki przemiany materii. To z kolei doprowadza kolejno: do zatrzymania toksyn i obumarcia komórek. Wielokrotne uciski wywołują zmiany zapalne w tkankach i skutkują martwicą. Istotnym czynnikiem jest także ogólny stan zdrowia chorego - powstawaniu odleżyn sprzyjają następujące choroby: układu krążenia, układu oddechowego, układu nerwowego czy zaburzenia metaboliczne.

Odleżyny - klasyfikacja

W leczeniu odleżyn bardzo istotne jest określenie ich stopnia. Według skali Torrance’a wyróżnia się:

  • Stopień I: blednące zaczerwienienie; zaczerwienienie; brak uszkodzenia skóry.
  • Stopień II: nieblednące zaczerwienienie; powierzchniowy obrzęk; uszkodzenie naskórka; możliwe pęcherze.
  • Stopień II: głębokie uszkodzenie skóry do granicy z tkanką podskórną.
  • Stopień IV: uszkodzenie obejmujące tkankę podskórną, dochodzące do kości.
  • Stopień V: zaawansowana martwica, sięgająca do powięzi i mięśni; możliwe zniszczenie obejmujące stawy i kości.

Odleżyny - jak leczyć?

Leczenie odleżyn to przede wszystkim stosowanie odpowiednich opatrunków. Trzeba pamiętać, że ich rolą jest zapewnianie optymalnego środowiska gojenia. Ponadto muszą idealnie przylegać do rany i właściwie zarządzać wysiękiem. Konieczne jest także, aby podczas wyboru opatrunku sugerować się: ilością wysięku i głębokością rany, obecnością martwicy, obecnością symptomów zakażenia, umiejscowieniem rany oraz stanem skóry w pobliżu odleżyny. Informacji na temat proponowanych opatrunków, ze względu na stopień odleżyny, warto szukać tutaj: http://www.dlaspecjalistow.mojarana.pl/pl/a/zastosowanie-opatrunkow-w-leczeniu-odlezyn


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52