Operacja plastyczna uszu w praktyce. Jak wygląda?

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka

Informacja Medyczna

2017-01-24

Operacja plastyczna uszu w praktyce. Jak wygląda?

Korekta poszczególnych elementów urody nie jest w dzisiejszych czasach czymś niezwykłym. Na wykonanie zabiegu tego typu decyduje się coraz więcej kobiet, chcących zniwelować nieatrakcyjne ich zdaniem części własnego wyglądu. Co więcej aby skorzystać z oferty takiego zabiegu nie trzeba już być horrendalnie bogatym, jak to miało miejsce jeszcze co najmniej kilkanaście lat temu.

Źródło niezadowolenia w uszach

Jednym z obszarów ciała, który najczęściej jest źródłem kompleksów są uszy. Natura wyposażyła człowieka w niezwykle użyteczny narząd do rejestrowania dźwięków, pozwalający m.in. na prowadzenie rozmów, czy słuchanie muzyki. Często jednak ich zewnętrzny wygląd pozostawia wiele do życzenia.

Nie byłoby pewnie takiego problemu, gdyby wygląd uszu każdego człowieka był taki sam. Niestety, niektórym dane jest cieszyć się ładnymi, regularnymi małżowinami, podczas gdy inni muszą się zamartwiać uszami odstającymi, niesymetrycznymi i z grubsza mówiąc nieodpowiadającymi własnym oczekiwaniom. Świadomość takich niedoskonałości szczególnie źle wpływa na kobiety. Można jednak coś z tym zrobić i to w dość łatwy sposób.

By ucho było ładniejsze

Mankamentów związanych z wyglądem uszu istnieje dość sporo. Najczęściej jednak mają one związek z ich odchylaniem się od głowy w kierunku zewnętrznym, czyli z odstawaniem.

Wygląd uszu jest jedną z najbardziej charakterystycznych cech istoty ludzkiej. Dość powiedzieć, że już na sali porodowej matki z zaciekawieniem, ale i niepewnością spoglądają na uszy swoich nowo narodzonych pociech, sprawdzając czy oby na pewno nie są one odstające.

Dawniej posiadanie odstających uszu ciągnęło się za człowiekiem przez całe życie. Z czasem, wraz z rozwojem medycyny estetycznej, pojawiła się możliwość zmiany takiego stanu rzeczy, a tym jednakże zastrzeżeniem, że była dostępna jedynie dla nielicznych, z uwagi na koszt jaki za sobą pociągała.

Obecnie operacja plastyczna uszu nie jest już luksusem niedostępnym dla mas. Upowszechnianie się klinik medycyny estetycznej przyniosło spadek cen i zwiększenie dostępności tego typu zabiegów. W związku z tym coraz więcej ludzi decyduje się na poprawę wyglądu swoich uszu. Często to rodzice, w trosce o wygląd swoich dzieci, decydują się na przeprowadzenie takiego zabiegu swoim pociechom.

Wiek nie gra roli

W powszechnej świadomości można spotkać się z przekonaniem, że poprawę wyglądu uszu da się przeprowadzić jedynie w młodym wieku. Nie jest to prawda, aczkolwiek z punktu widzenia funkcjonowania w społeczeństwie łatwiej jest taka zmianę przeprowadzić u dziecka, niż u osoby dorosłej, której wizerunek zewnętrzny przez lata dość silnie utrwalił się w otoczeniu.

Ingerencja nie tak drastyczna

Przejdźmy jednak do szczegółów samego zabiegu. Jego przeprowadzenie wiąże się z ingerencją w budulec małżowiny usznej, którym jest chrząstka. W zależności od stopnia dokonywanej korekty różne są zakresy takiej ingerencji.

Przeprowadzając operację plastyczną uszu lekarz nacina skórę i dostaje się bezpośrednio do chrząstki. Jeśli korekta przewidziana do wykonania jest niewielka wystarczy wykonanie odpowiednich nacięć chrząstki, a następnie założenie specjalnych szwów, zapewniających odchylenie uszu do pożądanej pozycji i dalsze utrzymywanie nadanego kształtu.

Nieco szersza ingerencja, wiążąca się z usunięciem części chrząstki, będzie dotyczyła uszu bardzo mocno odstających, bądź też zbudowanych z grubej i twardszej chrząstki. W takim przypadku konieczne jest trwałe usunięcie części chrząstki.

Sam zabieg trwa zazwyczaj do dwóch godzin. W przypadku konieczności wykonania bardziej skomplikowanych cięć chrząstki czas trwania może być jednak nieco dłuższy. Do jego przeprowadzenia wystarczy zastosowanie znieczulenia miejscowego. Jednakże na życzenie, co ma miejsce zazwyczaj w przypadku dzieci, można zastosować znieczulenie ogólne, sprawiające, że pacjent w czasie zabiegu śpi.

Warto zauważyć, że w przypadku dokonywania niewielkiej korekty ingerencja ograniczy się do nacięcia skóry i założenia szwów, nadających oczekiwany efekt.

Co dalej?

Pacjent po zabiegu może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia. Nie oznacza to jednak, że może z marszu wrócić do codziennych obowiązków. Decydując się na zabieg, warto zarezerwować sobie przynajmniej tydzień odpoczynku od pracy czy szkoły. Przez ten czas bowiem możemy odczuwać dolegliwości bólowe w obrębie uszu, a także pulsowanie obrzęk czy też swędzenie.

W tym czasie nie wolno także wykonywać gwałtownych ruchów głową, myć włosów, czy też eksponować uszu na słońce, wiatr i wysoką temperaturę. Wszystko po to aby małżowiny mogły się swobodnie zagoić i zachować ukształtowany wygląd. Warto również wspomnieć, że świeżo po zabiegu głowa zostaje zabandażowana w specjalny sposób, a przez kilka następnych dni należy przyjmować antybiotyk.

Efekt długiego okresu

Ostrożność w obchodzeniu się z uszami należy zachować jeszcze przez dłuższy czas, sięgający nawet do przeszło pół roku. W tym okresie nie można uszu odginać, narażać na uszkodzenia mechaniczne, a spanie powinno odbywać się w specjalnej opasce ochronnej. Po tym czasie chrząstka się ustabilizuje, zachowują na trwałe efekty przeprowadzonego zabiegu.

Informacje zostały przygotowane we współpracy z kliniką chirurgii plastycznej Aesthetic Med.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52