Owrzodzenia w jamie ustnej – co to może być?

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2017-04-12

Owrzodzenia w jamie ustnej – co to może być?

Owrzodzenia w jamie ustnej mogą mieć różne źródło. Niekiedy dochodzi do mechanicznego uszkodzenia śluzówki, np. w trakcie zbyt intensywnego szczotkowania, a niekiedy powstają one samoistnie, np. przy obniżonej odporności. Niezależnie od przyczyny, nawet pojedynczym i niewielkim owrzodzeniom, towarzyszy zazwyczaj dyskomfort, a czasem ból. Owrzodzenia występujące na języku, wewnątrz policzków czy na dziąsłach, mające charakterystyczny wygląd – biały środek i czerwoną otoczkę - nazywane są aftami.

Jak powstają afty?

Tak naprawdę pochodzenie owrzodzeń w jamie ustnej wciąż nie jest do końca wyjaśnione. Istnieje wiele czynników im sprzyjających. Niekiedy przypadkowo uszkadzamy swoja błonę śluzową np. przegryzając ją zębami w trakcie jedzenia. Z problemem aft często borykają się osoby noszące aparaty ortodontyczne, które ranią delikatną śluzówkę. W wyniku przerwania ciągłości błony śluzowej rozwija się stan zapalny i powstaje afta. Do owrzodzeń błony śluzowej w jamie ustnej dochodzi czasami z powodu złego odżywiania się – np. diety ubogiej w kwas foliowy, cynk czy witaminę B12. Do czynników sprzyjających rozwojowi aft należą również stres czy zmiany hormonalne u kobiet w trakcie cyklu.

Czy afty to inaczej opryszczka?

Nie należy mylić tych dwóch pojęć. Afty mogą mieć różne podłoże, ale nie są związane z infekcją wirusową, która jest przyczyną opryszczki. Proces leczenia afty nie wymaga leków antywirusowych czy antybiotyków - wystarczy stosować żele o właściwościach ochronnych i łagodzących. W przypadku opryszczki najczęściej sięgamy po leki antywirusowe, często dochodzi także do wtórnej infekcji bakteryjnej i wówczas konieczny jest antybiotyk. Afty występują wewnątrz jamy ustnej, a opryszczki głównie poza jej wnętrzem np. na wardze, choć może się zdarzyć, że opryszczka pojawi się po wewnętrznej stronie ust. Nawet wówczas możemy łatwo odróżnić ją od afty, ze względu na charakterystyczne objawy. Namnażający się wirus wywołuje uczucie swędzenia i mrowienia. Następnie pojawia się zaczerwienienie i opuchnięcie, a na końcu powstają pęcherze, które po pęknięciu zastępowane są przez strupy. Afta, jak wspominano na początku, jest zaczerwienionym owrzodzeniem, najczęściej z charakterystycznym białym środkiem. W terminologii medycznej znane jest również pojęcie opryszczkowe zapalenie jamy ustnej.

Jak przyspieszyć gojenie owrzodzeń w jamie ustnej?

Afty i owrzodzenia w jamie ustnej zazwyczaj goją się same. Jednak dyskomfort i ból z nimi związany często zmuszają nas do sięgnięcia po środki łagodzące i przyspieszające regenerację nabłonka. Gojenie aft przyspieszają płukanki o właściwościach dezynfekujących przygotowane na bazie wody i sody oczyszczonej (1 łyżeczka na szklankę wody) lub pięciokrotnie rozcieńczonej wody utlenionej. Do sprawdzonych sposobów należy też stosowanie żeli osłaniających uszkodzoną tkankę od czynników drażniących i wspomagających naturalny proces gojenia. Tak działają na przykład preparaty zawierające kwas hialuronowy, poliwinylopirolidon czy aloes zwyczajny. Kwas hialuronowy i poliwinylopirolidon należą do związków, które tworzą warstwę ochronną na powierzchni afty, osłaniając odsłonięte zakończenia nerwowe uszkodzonej tkanki (afty), przez co stworzona warstwa chroni aftę przed czynnikami wywołującymi ból, tj.: jedzenie, picie, szczotkowanie zębów czy mówienie. Związki te dodatkowo utrzymują właściwy poziom nawodnienia w uszkodzonych tkankach, przyspieszając procesy regeneracyjne.

Jeśli szukasz preparatu na afty - kliknij tutaj.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24