Paracetamol czy ibuprofen - który lek wybrać?

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka

Informacja Medyczna

2018-06-06

Paracetamol czy ibuprofen - który lek wybrać?

Polscy konsumenci, wybierając lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, najczęściej sięgają po paracetamol lub ibuprofen. Oba lekarstwa mają zbliżone zastosowanie, jednak w niektórych aspektach różnią się od siebie. Dlatego warto wiedzieć, który środek będzie skuteczniejszy w leczeniu danej przypadłości.

Działanie przeciwgorączkowe

Najczęstszą przyczyną występowania gorączki są zakażenia bakteryjne. Te prowadzą do powstania stanu zapalnego, który z kolei skutkuje podniesieniem temperatury ciała. Ibuprofen, w przeciwieństwie do paracetamolu, ma właściwości przeciwzapalne, dlatego wykazuje znacznie większą skuteczność w walce z gorączką. Jednak podając lek małym dzieciom, które nie ukończyły 12 roku życia, zalecana jest szczególna ostrożność. Paracetamol natomiast jest znacznie bezpieczniejszy dla młodego organizmu, można go stosować już u niemowląt. Dlatego w przypadku młodszych dzieci jest bardziej polecany na gorączkę.

ibuprofen.jpg

Działanie przeciwbólowe

Odczuwanie bólu jest możliwe dzięki necyceptorom, receptorom, które uaktywniają się w momencie uszkodzenia tkanki organizmu. Do tej pory przeprowadzono liczne badania, które wskazały, że ibuprofen i paracetamol są skuteczne w jego zwalczaniu. Jednak wielu pacjentów cierpi na schorzenia, których jednym z objawów jest właśnie odczucie bólu. Ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne, ibuprofen dobrze sobie radzi w zwalczaniu dolegliwości wynikających z urazów i przeciążeń w mięśniach. Wykazuje zwiększona skuteczność przy bólach menstruacyjnych, zęba, zatok oraz ucha. Natomiast paracetamol to najlepszy wybór w przypadku bólów głowy o różnym pochodzeniu, w tym migrenowych oraz napięciowych. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), zaleca stosowanie paracetamolu pacjentom cierpiącym na bóle pooperacyjne oraz te związane z wystąpieniem nowotworu.


Lekarstwa a ciąża

Kobiety ciężarne oraz karmiące piersią muszą szczególnie uważać na leki, które przyjmują. Jednak wiele z nich także cierpi na bóle o różnym pochodzeniu, wymagające przyjęcia odpowiedniego środka. Badania na zwierzętach wskazały, że ibuprofen przyjmowany w ciąży może mieć niekorzystny wpływ na płód, zwiększając ryzyko wystąpienia poronień i wad wrodzonych. Dlatego według oficjalnej klasyfikacji został opatrzony kategorią C, przyznawaną potencjalnie niebezpiecznym substancjom. Paracetamol również nie jest pozbawiony wad, udowodniono, że przyjmowany przez kobietę w ciąży przedostaje się przez łożysko, a także do pokarmu. Mimo to jest bardziej bezpieczny w tym okresie niż ibuprofen, jednak musi być stosowany w zmniejszonych dawkach i przez krótki czas.

paracetamol.jpg

Skutki uboczne

Stosowanie każdego środek farmakologicznego może doprowadzić do uszkodzeń tkanek i organów, podobnie jest z lekami przeciwbólowymi. Na szczególne niebezpieczeństwo narażeni są pacjenci stosujący preparat od dłuższego czasu, także pojedyncza, zbyt duża dawka lekarstwa może być niebezpieczna. Zarówno paracetamol, jak i ibuprofen są składnikami wielu leków, dlatego trzeba uważać z dawkowaniem.
Pacjenci przyjmujący paracetamol mogą się skarżyć na zmiany skórne i wysypki, niewielkie dolegliwości żołądkowe, biegunki i torsje. Paracetamol nietrudno przedawkować, przyjmując dwukrotność zalecanej, maksymalnej dawki. Jest to bardzo niebezpieczne, może doprowadzić do niewydolności wątroby, a nawet śmierci.


Długotrwałe stosowanie ibuprofenu również może mieć poważne konsekwencje, szczególnie związane z układem pokarmowy, dlatego nie jest zalecany osobom zmagającym się z chorobą wrzodową. Także pacjenci kardiologiczni muszą uważać, lek może wywołać nadciśnienie i zaburzenia rytmu serca.

Więcej o stosowaniu paracetamolu i ibuprofenu na http://febrisan.pl/porady/paracetamol-ibuprofen-ktory-lek-wybrac/


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52