Prawoślaz – cenna roślina lecznicza

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2017-18-10

Prawoślaz – cenna roślina lecznicza

Prawoślaz to jedna z roślin, które nie tylko doskonale wyglądają, ale mają również właściwości lecznicze, które są znane od setek lat. Zobaczmy jak i w jakich dolegliwościach warto go wykorzystywać.

Gdzie znajduje się sekret prawoślazu?

Najbardziej cennym fragmentem prawoślazu nie są kwiaty, choć z pewnością zachwycą one niejednego miłośnika kwitnących roślin. Największe właściwości lecznicze kryją się w korzeniu i w liściach tej rośliny. To właśnie w nich znajduje się śluz, który jest najważniejszym składnikiem leczniczym tej rośliny. Korzeń zawiera ok. 5% śluzu, zaś jego zawartość w liściach może sięgać nawet 10%. Oprócz niego w liściach znajdziemy również kwasy organiczne, olejek lotny, związku flawonowe i szereg innych substancji, które wspierają lecznicze własności tych podstawowych.

Prawoślaz na górne drogi oddechowe

Lecznicze właściwości prawoślazu warto wykorzystywać przede wszystkim w schorzeniach górnych dróg oddechowych. Działa on doskonale podczas infekcji gardła czy oskrzeli. Śluz w nim zawarty pomaga wyścielić błony śluzowe gardła, łagodząc stany chorobowe i pojawiający się w ich przebiegu ból. Takie działanie jest również pomocne przy suchym kaszlu, gdyż wyścielając drogi oddechowe prawoślaz pomaga je nawilżyć i złagodzić męczący, suchy kaszel. Jednocześnie, w sytuacji zaflegmienia, prawoślaz pomaga rozrzedzić zalegającą wydzielinę i działając wykrztuśnie pozbyć się jej z dróg oddechowych. Dzięki swoim właściwościom, prawoślaz jest zatem doskonałym środkiem, który działa leczniczo zarówno przy kaszlu suchym, jak i mokrym.

Inne właściwości lecznicze prawoślazu

Myliłby się jednak ten, kto twierdziłby, że prawoślaz działa leczniczo jedynie na układ oddechowy. Jego działanie znacznie wykracza poza jego ramy, bo dobroczynne działanie prawoślazu zauważono również w odniesieniu do układu pokarmowego. Tutaj również najważniejszym składnikiem leczniczym jest śluz.

Śluz wyściela przewód pokarmowy, co pomaga łagodzić wszelkie jego podrażnienia. Dzięki temu wspomaga leczenie choroby wrzodowej, nadkwaśności i innych problemów trawiennych. Właściwości lecznicze prawoślazu doceniają również osoby cierpiące na zaparcia. Jego stosowanie wspomaga bowiem perystaltykę jelit i pomaga się uniknąć tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Prawoślaz można jednak stosować nie tylko wewnętrznie, ale również zewnętrznie. Cieple okłady z jego użyciem pomagają leczyć trudno gojące się rany, czyraki i inne owrzodzenia. Pomocny jest również w przypadku wystąpienia jęczmienia w ropnym zapaleniu powiek.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (1)

AutorWypowiedź

bbb

2017-10-18 06:26:42

Prawoślaz jest świetny! Zawsze mam go w swojej apteczce.

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24