Preparaty przeciwbólowe. Czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Dziś jest:Wtorek, 31 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Marceliny

Informacja Medyczna

2017-11-21

Preparaty przeciwbólowe. Czy ich stosowanie jest bezpieczne?

Różnego rodzaju dolegliwości bólowe dotykają każdego z nas. Wszyscy wiemy, że dyskomfort, jaki wywoływany jest przez ból głowy czy zęba, uniemożliwia normalne funkcjonowanie. W takich momentach cała uwaga skupia się na usiłowaniu pozbycia się nieprzyjemnego uczucia ucisku, a nie na bieżących zadaniach. Najtrudniejszą sytuacją jest kiedy ból dotyka nas w najmniej oczekiwanym momencie, np. w trakcie ślubu lub wtedy, gdy wymaga się od nas pełnej sprawności, m.in. w pracy. O tym co na ból pomaga, a co nie decyduje organizm danego człowieka, ponieważ każdy z nas dobrze reaguje na inne składniki. Może zdarzyć się, że nieodpowiednio dobrane leki tylko pogorszą dolegliwości, dlatego zażywane preparaty przeciwbólowe powinny być zalecone przez lekarza i dopasowane do indywidualnych predyspozycji.

Zwycięzcą plebiscytu na najlepszy lek przeciwbólowy zostaje...

Zastanawiasz się jakie środki przeciwbólowe są najlepsze i działają najszybciej? Niestety na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od wrażliwości organizmu na różne składniki uśmierzające dolegliwości, a także od jego ogólnego stanu fizycznego, np. współwystępujących chorób przewlekłych. Często osoby z problemami żołądkowymi, np. uszkodzoną błoną żołądka, muszą bardzo uważać na to, jakie tabletki przeciwbólowe stosują, ponieważ niektóre z nich mają w składzie elementy drażniące. Jeśli chodzi o szybkość z jaką działają leki na ból istotna jest także forma. M.in. preparaty zamknięte w kapsułkach działają szybciej niż tradycyjne tabletki przeciwbólowe, ponieważ szybciej uwalniają składniki aktywne. Pamiętaj jednak, że ta reguła nie zawsze się sprawdza.

Składniki w lekach – klucz do odpowiedniego ich dopasowania

To, jaki skład ma dany lek, jest niezwykle istotne, zwłaszcza pod kątem nietolerancji organizmu. Niektórzy nie są w stanie przełknąć tabletek zawierających paracetamol, gdyż kończy się to u nich wysypką, zaczerwienieniami, a nawet kołataniem serca i dusznościami. Inni z kolei nie radzą sobie z obecnością ibuprofenu w organizmie i to na niego odpowiadają alergicznie. Dlatego właśnie leki przeciwbólowe powinny być przyjmowane z dużą ostrożnością, a każdą niepożądaną reakcję powinno się konsultować z lekarzem, który dopasuje środki łagodzące i wybierze odpowiednie dla Ciebie preparaty uśmierzające ból - sprawdź więcej na stronie.

Na co uważać wybierając środki przeciwbólowe?

Wiele leków tego typu dostać można bez recepty w aptekach, drogeriach, a nawet dyskontach, więc często sięgamy po nie i eksperymentujemy. Niestety wszystkie tabletki na ból znacznie obciążają naszą wątrobę, która często uznaje je za środki toksyczne i rozpoczyna z nimi walkę oraz wiele innych narządów.

Jakie choroby obligują do ostrożnego wyboru leków przeciwbólowych?

  • problemy z nerkami, np. niewydolność

  • choroby układu pokarmowego, np. uszkodzenie błony przewodu pokarmowego czy wrzody żołądka

  • zaburzenia układu nerwowego, np. epilepsja

  • dolegliwości związane z układem sercowo-naczyniowym, np. predyspozycje do zawału

  • cukrzyca

Pamiętaj, że nawet zdrowe osoby muszą być ostrożne!

Oczywiście należy mieć na uwadze, że nawet osoby zdrowe nie powinny nadużywać takich środków, gdyż w odpowiedniej ilości pomagają w odzyskaniu sprawności, natomiast w nadmiarze mogą jeszcze bardziej obciążyć organizm. Trzeba być świadomym, że np. częste bóle głowy mogą być spowodowane zarówno przemęczeniem, odwodnieniem czy nadmiernym stresem, jak i znacznie poważniejszymi problemami, np. niedożywieniem, uszkodzeniem struktury mózgu czy epilepsją mającą swoje ujście właśnie w głowie. Dlatego nie ignoruj sygnałów ze swojego ciała i nie lecz się samodzielnie.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-31 09:29