Przewlekła niewydolność żylna - przyczyny problemu

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka

Informacja Medyczna

2019-11-07

Przewlekła niewydolność żylna - przyczyny problemu

Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) jest postępującą, częstą chorobą objawiającą się symptomami zastoju żylnego. Uczucie pełnych, ciężkich nóg, ból okolic kończyn dolnych, występowanie żylaków, świądu oraz obrzęku to najczęstsze powikłania PNŻ. Mimo że choroba zazwyczaj ma charakter idiopatyczny, czyli trudno wskazać jej bezpośrednią przyczynę, to można wskazać pewne czynniki zwiększające ryzyko wykształcenia się choroby.

Czynniki ryzyka przewlekłej niewydolności żylnej

Niezależnie od przyczyn najważniejszym czynnikiem prowadzącym do przewlekłej niewydolności żylnej jest nadciśnienie żylne. Powstaje ono na skutek uszkodzenia lub pierwotnego niewykształcenia się zastawek żylnych, niedrożności lub zwężenia naczyń żylnych na skutek zakrzepicy lub jako powikłanie długotrwałego ucisku mechanicznego na żyły.

Pozostałymi czynnikami ryzyka są:

  • Wiek – przewlekła niewydolność żylna jest chorobą znacznie częściej spotykaną w bardziej dojrzałym wieku niż w dzieciństwie.
  • Płeć – kobiety są bardziej narażone na chorobę niż mężczyźni.
  • Genetyka – niezależne od płci czynniki genetyczne mają znaczenie w częstotliwości pojawienia się niewydolności naczyniowej. Zestaw wadliwych genów odpowiadających za strukturę zastawek oraz siłę ścian naczyń jest niezależnym od stylu życia czynnikiem predysponującym do rozwoju choroby.
  • Ciąża – ryzyko pogorszenia się objawów choroby w trakcie ciąży wzrasta.
  • Praca w pozycji siedzącej lub stojącej – duże obciążenia na zastawki żylne w trakcie długotrwałego utrzymywania pozycji siedzącej bądź stojącej predysponują do uszkodzenia mechanicznego zastawek. Uszkodzenie zastawek prowadzi natomiast do przewlekłej niewydolności żylnej.

Rozpoznanie choroby oprócz obrazu klinicznego stawiane jest na podstawie diagnostyki obrazowej przy pomocy ultrasonografii dopplerowskiej (USG Doppler).

 

Leczenie przewlekłej niewydolności żylnej

Leczenie PNŻ można podzielić na trzy podstawowe kategorie:

  • Zalecenia ogólne
  • Leczenie uciskowe
  • Leczenie farmakologiczne

Zalecenia ogólne zawierają zalecenia co do stylu życia oraz  codziennych czynności w celu minimalizowania ryzyka pogorszenia objawów choroby. Obejmują one unikanie opalania oraz nagrzewania, unikanie długiego stania oraz siedzenia bez ruchu, stosowanie podnóżka pod stopy, częste odpoczywanie w pozycji, w której stopy są wyżej niż poziom serca oraz regularne rekreacyjne uprawianie sportu. W trakcie odpoczynku w pozycji horyzontalnej należy unikać sytuacji, w których golenie podparte są jedynie punktowo – cała powierzchnia nóg powinna mieć kontakt z podłożem.

Leczenie uciskowe przy pomocy odpowiednio dobranych opasek uciskowych lub pończoch jest skuteczną metodą w hamowaniu postępu choroby. Jedynie dobrze dobrane materiały uciskowe odpowiednio działają w przypadku PNŻ. W celu zastosowania tego leczenia konieczna jest wizyta u profesjonalnego fizjoterapeuty lub lekarza.

Leczenie farmakologiczne jest metodą dodatkową do dwóch powyższych metod. Pozwala na łagodzenie objawów choroby w przypadku stosowania się do zaleceń ogólnych i leczenia uciskowego. Przykładem preparatu często stosowanego w przypadku PNZ jest żel Lioton 1000


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52