Rehabilitacja małego dziecka – kiedy jest potrzebna?

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka

Informacja Medyczna

2018-01-29

Rehabilitacja małego dziecka – kiedy jest potrzebna?

Może wydawać się, że rehabilitacja małego dziecka nie jest potrzebna, ponieważ maluch rozwijają się w różnym tempie, to jednak czasami jest wskazana.

Rehabilitację najczęściej kojarzymy z osobami po wypadkach i innych urazach, które do pełnej sprawności mogą wrócić po serii ćwiczeń rehabilitacyjnych. Zatem rehabilitacja dzieci może wydawać się niepotrzebną usługą wtedy, gdy dziecko nie uległo żadnemu urazowi i wydaje nam się, że rozwija się prawidłowo.

 

Jednak eksperci mówią coś innego – rehabilitacja dzieci może być już niezbędna od pierwszych miesięcy życia. Warszawa jest jednym z miast, gdzie możemy ją prowadzić. Kiedy jednak rodzice powinni rozważyć skorzystanie z takiej obsługi?

 

Na jakie sygnały zwrócić uwagę?

Wielu młodych rodziców często jest przewrażliwionych i nie mają oni doświadczenia w opiece nad maluchami, więc nie wiedzą dokładnie, na jakie sygnały ze strony dziecka powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Warto je poznać, ponieważ zdarza się, że lekarze również ich nie zauważają, a w przyszłości brak wcześniejszej interwencji może powodować problemy u dziecka związane z jego rozwojem motorycznym.

 

Przede wszystkim rehabilitacja dziecka może być potrzebna wtedy, gdy w trakcie leżenia na brzuszku trzyma ono główkę zbyt wysoko. Noworodki mające prawidłowe napięcie mięśniowe nie potrafią podnieść głowy w tej pozycji. Gdy dziecko podnosi główkę, wcale nie oznacza, że jest bardzo silne, ale ma trudności z napięciem mięśniowym.

 

Także sygnałem o konieczności rehabilitacji dziecka mogą być problemy występujące w trakcie karmienia, na przykład refluks pokarmowy, problemy przy ubieraniu, gdy nie możemy wyprostować kończyn u dziecka. Także stale zaciśnięte piąstki są sygnałem, że napięcie mięśniowe dziecka nie jest prawidłowe, nadmierne wychylanie się dziecka do tyłu i tworzenie literki C, korzystanie z tylko jednej ręki lub przewracanie się zawsze na tylko jeden bok.

 

Do kogo warto się zwrócić po pomoc?

Jeśli rodzice zauważają takie właśnie sygnały, powinni skonsultować się ze specjalistą w zakresie rehabilitacji dzieci. Warszawa ma wiele gabinetów, w których możemy skorzystać z tego rodzaju usług. Oferuje je między innymi Specjalistyczne Centrum Medyczne BaluMed, które zajmuje się profilaktyką, diagnostyką oraz terapią małego dziecka w Warszawie. Więcej informacji znajdziemy pod adresem: http://balumed.pl/uslugi/rehabilitacja-fizjoterapia/rehabilitacja/.

 

Warto przy tym wskazać, że nie zawsze zwykły lekarz pediatra czy lekarz rodzinny są w stanie zauważyć powyższe objawy albo po prostu zbywają rodziców, mówiąc im, że miną one same. Warto jednak pamiętać o tym, że im wcześniej rozpoczniemy rehabilitację dziecka, tym szybciej będziemy mogli zauważyć pozytywne rezultaty. Warto więc udać się do fachowca, na przykład do fizjoterapeuty zajmującego się rehabilitacją dzieci na co dzień – ma on szerszą wiedzę i większe doświadczenie, dlatego będzie mógł pomóc kompleksowo.

 

Na czym polega rehabilitacja małego dziecka?

Rehabilitacja najmłodszych dzieci polega przede wszystkim na prowadzeniu odpowiednich ćwiczeń. Początkowo wykonuje je rehabilitant dziecięcy, a następnie rodzice z dzieciakiem w domu. Dzięki temu rodzice nie muszą regularnie dojeżdżać do gabinetu, który może być położony daleko, na przykład w Warszawie czy w innych dużych miastach.

 W rehabilitacji dzieci stosuje się obecnie dwie najczęściej stosowane metody, a mianowicie są to metody NDT Bobath i metoda Vojty. Każda z nich uznawana jest za dobrą, ale o sukcesie może decydować dobranie odpowiedniej. Skuteczność stosowania konkretnej metody rehabilitacji dziecka można określić dopiero po miesiącu, gdy dziecko będzie mogło poprawić swoje wzorce ruchowe.

 Podsumowując, rodzice już od najmłodszych lat powinni obserwować zachowanie swoich dzieci. Jeśli zauważają, że w ich ruchu pojawiają się niepokojące sygnały, powinni skonsultować się z fachowcami w tej dziedzinie, a odpowiednio wcześnie podjęta rehabilitacja dzieci pozwoli na szybkie uzyskanie dobrych rezultatów. Warszawa jest jednym z tych miast, gdzie możemy skorzystać z tego rodzaju usług, ale znajdziemy je też w innych miejscowościach na terenie Polski.

 


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52