Skuteczne lekarstwo na katar

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2016-04-04

Skuteczne lekarstwo na katar

W okresie przejściowym pomiędzy porami roku, złapanie kataru nie jest większym problemem, ponieważ wystarczy, że obok znajdzie się jedna kichająca osoba, a po krótkim czasie katar dopadnie każdego. Czy istnieje jakiekolwiek lekarstwo, które pozwoli szybko i skutecznie pozbyć się kataru?!

Katar - skąd się bierze?

Choroba powszechnie określana mianem kataru to nieżyt błony śluzowej nosa, powodujący obrzęk błony śluzowej i utrudniający swobodne oddychanie. To przypadłość, która dopaść może praktycznie każdego i to w dowolnym momencie, ponieważ zarażenie odbywa się drogą kropelkową. Wystarczy bowiem, że obok ktoś kichnie, a wirusy wywołujące nieżyt nosa bardzo szybko przenoszą się na osoby znajdujące się obok. Co gorsza, specjaliści szacują, że istnieje ponad 200 typów wirusów, jakie mogą wywoływać ten problem, zatem organizm jest rzeczywiście wystawiony na spore ryzyko. O ile katar nie jest niebezpieczny sam w sobie, o tyle jego uciążliwość jest dosyć spora, gdyż uniemożliwia swobodne oddychanie. Dodatkowo, warto zauważyć, że pojawienie się kataru to zwiastun problemów ze zdrowiem - jest to sygnał, że organizm cierpi na jakąś infekcję (częste podczas chłodniejszych miesięcy), jak również znak, że właśnie rozwija się alergia. Nieżyt dróg oddechowych powoduje problemy z powstawaniem wydzieliny w błonie śluzowej, co w rezultacie nie tylko utrudnia oddychanie, lecz także może spowodować swoiste odkładanie się wirusów w wydzielinie. Organizm jest jednak tak zaprogramowany, że do pewnego stopnia sam oczywiście się oczyszcza - czy to przez kichanie właśnie, czy przez wypływającą z nosa wydzielinę. To właśnie z tych powodów tak ważne jest zachowanie higieny w trakcie infekcji - kichanie wyzwala mnóstwo wirusów! Regularne oczyszczanie nosa jednorazowymi chusteczkami (nie wolno używać tej samej chusteczki po kilka razy!) umożliwi znacznie szybsze pozbycie się szkodliwych dla zdrowia elementów. A jak rozpoznać katar alergiczny? Warto zauważyć, że może on wystąpić u osób, które nawet nie mają świadomości tego, że są na coś uczulone. Coraz więcej osób w dzisiejszym świecie ma różnego typu alergie, zatem jest to dosyć ważna obserwacja. Z drugiej strony, od typowo wirusowego kataru odróżnia go fakt, iż z reguły towarzyszy mu nie tylko nieżyt nosa, lecz także zapalenie spojówek oraz problemy z oddychaniem. Jednocześnie katar alergiczny zazwyczaj nie wywołuje podwyższonej temperatury, czym można go do pewnego stopnia odróżnić od wirusowego kataru.

Pseudoefedryna leczy katar

Czy istnieje skuteczny lek na katar? Lekarze twierdzą, że jednym z najskuteczniejszych środków pozwalających pozbyć się kataru jest pseudoefedryna. To substancja, której działanie polega na efektywnym udrożnieniu dróg oddechowych. Ta substancja pozwala na zmniejszenie obrzęku oraz przyspiesza oczyszczanie zatok, dzięki czemu proces leczenia trwa znacznie krócej. Pseudoefedryna obkurcza również naczynia krwionośne w nosie, dzięki czemu eliminuje uporczywy ból pojawiający się przy wydmuchiwaniu nosa. Jednym z efektów stosowania leków zawierających ten środek jest także rozszerzenie oskrzeli, co umożliwia szybsze pozbycie się zalegającej tam wydzieliny.

Leki na katar

Poszukując skutecznego lekarstwa na katar, warto upewnić się, czy wybrany środek rzeczywiście zawiera pseudoefedrynę. Ta substancja potrafi w bardzo krótkim czasie udrożnić zarówno nos, jak i drogi oddechowe - na ulotkach produktowych leków służących do zwalczania kataru znajduje się informacja, że pseudoefedryna działa już po 30 minutach od zażycia! Zażycie pseudoefedryny pozwala na usunięcie obrzęku z nosa, a w rezultacie odpłynięcie wydzieliny, która do tej pory zalegała w drogach oddechowych - w tym procesie oczyszczane są wszystkie kanały łączące zatoki z nosem. Dzięki temu, zapalenie przestaje przybierać na sile, a chory odczuwa znaczną poprawę nie tylko w oddychaniu, lecz również pod względem komfortu - zanika obrzęk w nosie.

Czy to bezpieczne?

Generalnie, stosowanie takiego lekarstwa jak Gripex nie powinno w żaden sposób zaszkodzić zdrowiu, a jedynie je poprawić, lecz warto mieć świadomość, że sama pseudoefedryna może mieć pewne, niezbyt groźne, skutki uboczne. Przykładowo, u niektórych osób jej zażywanie może spowodować wzrost ciśnienia tętniczego i przyspieszenie pracy serca. Jeżeli trafi się osoba z alergią na tę substancję, mogą pojawić się reakcje świadczące o alergii, jak wysypki czy zaczerwienienie. W niektórych przypadkach problemem mogą być także pewne zaburzenia snu. Ogólnie jednak, osoby mające alergię na pseudoefedrynę stanowią tak niewielki procent społeczeństwa, że praktycznie każdy cierpiący od kataru może śmiało sięgać po leki zawierające pseudoefedrynę.

Podsumowując

O ile przed samym katarem uchronić się raczej trudno, o tyle leczyć można go w prosty i bezbolesny sposób. Warto zawczasu zaopatrzyć się w leki zwalczające przyczyny kataru.

 

 


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24