Sposób na grypę i przeziębienie

Dziś jest:Niedziela, 29 stycznia 2023, Imieniny: Zdzisława, Franciszka

Informacja Medyczna

2016-07-26

Sposób na grypę i przeziębienie

Grypa z pozoru przypomina zwykłe przeziębienie jednak jej przebieg jest bardziej gwałtowny i nie należy go lekceważyć. Jakie są objawy grypy i jak sobie z nimi radzić?

Objawy

Pierwsze oznaki przeziębienia, to ból głowy i ogólne osłabienie organizmu. Gdy nasz układ immunologiczny nie radzi sobie z rozwijającym się wirusem grypy bóle głowy i mięśni nasilają się, pojawia się katar, kaszel, ból gardła, a także i gorączka. Przy grypie katar jest bardzo silny i mimo dmuchania nosa, mamy wrażenie, że jest bez przerwy zatkany. Grypa dosłownie zwala z nóg i powoduje, że czujemy się bardzo słabo i nie mamy na nic siły. Skrajne wyczerpanie jest jednym z charakterystycznych objawów grypy.

Leczenie przeziębienia i grypy

Aby złagodzić objawy grypy, przede wszystkim trzeba położyć się do łóżka i porządnie wygrzać. Należy spożywać przy tym jak najwięcej płynów. Mikstury pomocne w walce z grypą to herbata malinowa z cytryną, herbata z imbirem, mleko z miodem i czosnkiem, syrop z cebuli, syrop z czarnego bzu. Bardzo pomocne są inhalacje z kwiatu lipy oraz szałwii. Dobrze jest natrzeć stopy oraz plecy octem bądź spirytusem. W aptece warto także zakupić leki na przeziębienie. W przypadku kaszlu pomocny będzie syrop wykrztuśny. Na zatkany nos przyda się aerozol ułatwiający swobodne oddychanie np. eukaliptusowy Vicks. Niedoleczona grypa może wywołać poważne powikłania, dlatego domowe sposoby można traktować jedynie wspomagająco i stosować doraźnie. Przy grypie konieczna jest wizyta u lekarza w celu przepisania odpowiednich leków. Jeśli objawy ustąpią, to nie należy od razu wstawać z łóżka, tylko lepiej przeczekać jeszcze kilka dni w celu całkowitego zwalczenia pozostałości po wirusie. W ten sposób unikniemy nawrotu choroby.

Powikłania po grypie

Grypa sama w sobie nie byłaby taka groźna, gdyby nie poważne powikłania, które może wywoływać. Do najbardziej powszechnych i jednocześnie najgroźniejszych powikłań zaliczamy grypowe zapalenie płuc, wtórne zapalenie płuc oraz rozlane włóknienie płuc. Na choroby te są narażeni szczególnie ci ludzie, którzy cierpią na przewlekłe choroby układu oddechowego. Grypowe zapalenie płuc polega na tym, że stan chorego coraz bardziej się pogarsza, a choroba nie ustępuje. Może wystąpić także plucie krwią wywołane uszkodzeniem nabłonka pęcherzyków płucnych. O wtórne zapalenie płuc można się podejrzewać, gdy poczujemy się lepiej po chorobie, a nagle po dwóch trzech dniach ponownie pojawia się wysoka gorączka, niewydolność oddechowa, czy w skrajanych przypadkach nawet ropna plwocina. Najrzadsze powikłanie, to rozlane włóknienie płuc, które pojawia się w wyniku ciężkiego grypowego zapalenia płuc. Silne uszkodzenie pęcherzyków płucnych, powoduje niewydolność oddechową i konieczne może być zastosowanie respiratora. Powikłania pogrypowe wymagają hospitalizacji.

Grypa przenosi się drogą kropelkową, a największe żniwo zbiera w okresach obniżonej odporności, kiedy to występują sezonowe epidemie. Warto w tych okresach szczególnie zadbać o swoje zdrowie, ciepło się ubierać, zdrowo odżywiać i nie dopuścić do zarażenia nieprzyjemnym wirusem.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-28 14:52