Popularne tematy
Stulejka - przyczyny i metody leczenia
Stulejka jest jedną z najczęstszych chorób urologicznych diagnozowanych zarówno u dorosłych mężczyzn jak i młodszych chłopców. Jej leczenie nie jest skomplikowane jednak bardzo często wymaga postępowania operacyjnego. Dowiedz się jakie są przyczyny stulejki i jak wygląda jej leczenie.Przyczyny występowania stulejki
Stulejka jest zazwyczaj wadą rozwojową, która towarzyszy dziecku już od chwili urodzenia. Najczęściej można ją zaobserwować u małych chłopców, a wada ta w szybkim czasie może przeobrazić się w tzw. stulejkę przetrwałą.
Stulejka przetrwała to z kolei stan, któremu towarzyszyć mogą nawracające stany zapalne i różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, które bagatelizowane mogą prowadzić do pęknięć tkanki, a następnie zwłóknień i blizn. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: “Czym jest stulejka?”, znajdującym się w witrynie Gabinetu Medycyny Estetycznej Derm-Estetyka z Gdyni.
Objawy stulejki
Głównym i najbardziej charakterystycznym objawem stulejki jest zwężenie napletka powodujące ból przy próbach jego zsunięcia w trakcie stosunku płciowego lub podczas wykonywania czynności higienicznych. Zwężeniu temu towarzyszy również zaleganie łoju, moczu i nasienia, które wywołują stan zapalny, obrzęk oraz nieprzyjemny zapach.
W przypadku samodzielnych, często siłowych prób zsunięcia napletka może dojść do pęknięć prowadzących do zmniejszenia ruchomości napletka. Z kolei zwężenie otworu napletka prowadzi do sporych trudności w oddawaniu moczu, a nawet całkowitego jego zatrzymania.
Warto również wspomnieć, że problemy z odprowadzeniem napletka są zjawiskiem całkowicie normalnym u dzieci do 3 roku życia. Jest to stan nazywany stulejką fizjologiczną, który powinien ustąpić do końca 2 roku życia. W przeciwnym przypadku mamy do czynienia ze stulejką przetrwałą.
Leczenie stulejki
W przypadku pacjentów pediatrycznych (dzieci do 3 roku życia) stulejka powinna ustąpić samoistnie. U nieco starszych chłopców lekarz zarządza zazwyczaj o leczeniu przy pomocy maści ze sterydami. Powinno się ją stosować przez okres kilku tygodni, do czasu aż napletek zmięknie, a jego tkanki odkleją się od prącia. W przypadku niepowodzenia tego typu leczenia, koniecznością staje się przeprowadzenie chirurgicznego zabiegu usunięcia stulejki. U dorosłych osób taka operacja wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, zaś u małych chłopców najczęściej wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. Operacyjne leczenie stulejki może być wykonane przy pomocy dwóch metod: obrzezania oraz plastyki napletka. Są to całkowicie odmienne metody, a o wyborze jednej z nich decyduje głównie zaawansowanie problemu.
Plastyka napletka
Plastyka napletka to zabieg polegający na wykonaniu niewielkiego nacięcia wzdłuż napletka i ponownym jego zszyciu w taki sposób, aby rozszerzyć jego ujście. Cała procedura trwa około 30 minut i wykonywana jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Zabieg plastyki napletka pozostawia praktycznie niewidoczną bliznę, a sam penis wygląda po niej całkowicie naturalnie. Tego rodzaju zabieg można jednak wykonywać u pacjentów z niewielką stulejką
Zalecenia po zabiegu plastyki napletka
Najistotniejszym zaleceniem, które należy stosować przez okres 7 dniu od zabiegu jest niezwykle dokładna higiena narządów płciowych. Ma ona niebagatelny wpływ na gojenie się rany pooperacyjnej oraz zapobiega powstawaniu zakażeń. Przyjmuje się, że każdorazowo po oddaniu moczu pacjent powinien zastosować środek odkażający Octenisept. Kolejnym lekiem używanym po operacji stulejki jest również maść z antybiotykiem ( neomycyna lub detreomycyna), która powinna być aplikowana według zaleceń lekarza. Bardzo ważne jest również częste zmienianie opatrunku na czysty i jałowy, tak by w ranie pooperacyjnej nie rozwinęła się żadna infekcja.
W przypadku osób aktywnych seksualnie zaleca się wstrzemięźliwość w okresie od 4 do 6 tygodni po zabiegu. W przeciwnym razie może dojść do mikrourazów i pęknięć, które mogą spowodować powstanie bardzo nieestetycznych blizn oraz wpłynąć na przyszły brak odczuwania przyjemności przez pacjenta.
Obrzezanie
Zabieg obrzezania polega na całościowym lub częściowym usunięciu napletka w sposób małoinwazyjny i całkowicie bezpieczny dla pacjenta. W przypadku obrzezania całkowitego usunięty zostaje cały napletek oraz jego blaszka wewnętrzna. Druga metoda zakłada pozostawienie paska blaszki wewnętrznej o szerokości od 2 do 3 mm. Oba rodzaje obrzezania mają swoich przeciwników i zwolenników, jednak należy pamiętać, że w przypadku częściowego usunięcia napletka może nastąpić nawrót stulejki lub do schorzenia nazywanego liszajem twardziny.
Obrzezanie u osób dorosłych odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. U dzieci, które jeszcze nie potrafią współpracować z lekarzem zaleca się zastosowanie znieczulenia ogólnego, tak by nie powodować stresu całą procedurą operacyjną.
Operacja obrzezania składa się na podanie znieczulenia, resekcję napletka oraz założenie rozpuszczalnych szwów i jałowego opatrunku. Cała procedura trwa około 30 minut i jest małoinwazyjna oraz niemal całkowicie bezkrwawa.
Zalecenia po zabiegu obrzezania
Podobnie jak w przypadku plastyki napletka, przy obrzezaniu należy utrzymywać niezwykle dokładną higienę narządów intymnych przez okres około 7 dni od zabiegu. Ma to tak samo istotny wpływ na gojenie rany i niedopuszczenie do powstawania zakażeń jak w pierwszym przypadku. Po zabiegu obrzezania wskazane jest również przemywanie rany Octeniseptem każdorazowo po oddaniu moczu oraz stosowanie maści z antybiotykiem. Podsumowując, zalecenia są z reguły identyczne, jak w przypadku plastyki napletka.
Stulejka to schorzenie, które dotyka wielu mężczyzn w różnym przedziale wiekowym. Dodatkowo jest to defekt, który potrafi niezwykle utrudnić życie dlatego ważne jest by nie bagatelizować występujących objawów i jak najszybciej zgłosić się na konsultację lekarską. Obie metody operacyjnego leczenia stulejki są niezwykle skuteczne i mogą przynieść natychmiastową ulgę oraz zapobiec dalszym problemom sfery intymnej mogących nawarstwiać się w przypadku nieleczonej stulejki.
Dodaj komentarz lub opinię
Opinie i komentarze (0)
Porady Eksperta
Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta
Najnowsze firmy w bazie
Pro EndoDentica (Łódź) - Łódź
Pro Endodentica – Kompleksowa Opieka Stomatologiczna w Łodzi Pro Endodentica to nowoczesny gabinet...
Centrum Medyczne Sadyba - Warszawa
W Centrum Medycznym Sadyba dostępna jest kompleksowa i specjalistyczna opieka. W placówce można zlecić szereg...
Newsletter
