Tympanometria – co się za tym kryje?

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2018-04-18

Tympanometria – co się za tym kryje?

Słysząc termin „badania słuchu”, możemy mieć skojarzenia z bardzo skomplikowanymi i bolesnymi procedurami, które są bardzo męczące dla pacjenta. Takie myślenie jest bardzo szkodliwe, gdyż jest błędne! Większość z nich jest całkowicie nieinwazyjna, a za swój cel nie stawia skrzywdzenie badanego, a dokładną i właściwą diagnostykę niedosłuchu. Jednym z wykonywanych badań jest tympanometria, należąca do metod obiektywnych. Czym ona jest i jak wygląda to badanie? Pozwólcie, że Wam wyjaśnimy!

Podstawowe informacje

Tympanometria jak już wspomnieliśmy, należy do metod obiektywnych, czyli nie wymaga ona żadnej  reakcji pacjenta. Dzięki temu podejściu praktycznie całkowicie eliminuje się prawdopodobieństwo wystąpienia błędów, mogących nieco rozmyć ostateczny wynik badania. Czasami wystarczy drobne zaburzenie w naszej koncentracji i całe badanie jest konieczne do powtórzenia. Na szczęście, przy tympanometrii nie ma takiej możliwości!

Przebieg badania

Czas przejść do tego, jak wygląda cały ten proces. Jego celem jest ocena sprawności błony bębenkowej oraz tzw. kosteczek słuchowych, na które składają się młoteczek, kowadełko i strzemiączko. Sposobem na sprawdzenie tego jest wykorzystanie bodźców akustycznych oraz zmian ciśnienia w samym przewodzie słuchowym. Oba czynniki są możliwe do regulacji, dzięki pompce wprowadzanej do ucha pacjenta z pomocą sondy z wbudowanym mikrofonem. Aparat tympanometryczny mierzy wszystkie wychylenia, którym ulega nasza błona bębenkowa oraz tworzy z nich wykres nazywany tympanogramem. Badanie trwa zaledwie kilka minut i wykonuje się je w pozycji siedzącej – chyba łatwiej już nie będzie!

Bezpłatne badania słuchu możesz zrobić za pośrednictwem firmy Audiofon w praktycznie każdym polskim mieście!

Co ukaże tympanometria?

Dzięki tympanometrii można ocenić i zdiagnozować ogromną ilość dolegliwości. Rozpoczynając od tego, jak nasze ucho wewnętrzne reaguje na dźwięki dochodzące z otoczenia, ale przy tym wszystkim nie sposób nie wspomnieć o wykrywaniu możliwości zapalenia ucha środkowego, niedrożności trąbki słuchowej, otosklerozie czy tympanosklerozie. Najważniejsze dla pacjenta jest jednak to, że ostateczny wynik badania jest podawany w formie opisowej, co pozwala absolutnie każdemu na dokładne zrozumienie ewentualnej wady słuchu, bez konieczności zagłębiania się w skomplikowane wykresy.

Podsumowanie

Tympanometria jest bardzo prostym badaniem, pozwalającym nam na dokładną diagnostykę natury naszego potencjalnego niedosłuchu. Pozwala ona lekarzowi na wyciągnięcie wartościowych wniosków, które następnie będzie można przekuć na to, jak przebiegać będzie minimalizowanie naszego niedosłuchu. Mamy nadzieję że po dzisiejszym artykule przestaniecie się obawiać tego badania!


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24