USG – kiedy jest niezbędne przy diagnozowaniu chorób?

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2015-02-12

USG – kiedy jest niezbędne przy diagnozowaniu chorób?

USG jest metodą niezawodną, a zarazem bezpieczną. Wczesne USG w przypadku wielu chorób jest ratunkiem nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia pacjenta. Badanie ultradźwiękami jest na tyle bezpieczne, że mogą się mu poddać nie tylko osoby dorosłe, ale i dzieci. Stosowane jest w sytuacjach, gdzie potrzebna jest szybka ocena stanu zdrowia.


Znaczenie badania USG

Badania ultradźwiękami są jedną z podstawowych metod diagnostycznych. Dzięki nim możliwe jest dokładne określenie zmian chorobowych, ukierunkowanie leczenia czy też kontrola choroby. (http://usgkrzeminska.eu/materialy.php) Lekarze wielu specjalizacji bazują na wynikach USG. Badanie stało się podstawową metodą obrazowania tkanek oraz narządów wewnętrznych człowieka, które mogą być zaatakowane przez zmiany chorobowe.

Badanie USG należy wykonane na najwyższej klasy sprzęcie. Wówczas pacjent ma pewność, że uzyskany wynik jest jak najbardziej zgodny ze stanem faktycznym. Dlatego warto wybierać placówki, w których stosuje się nowoczesny sprzęt. Zwłaszcza, że trafna diagnoza to podstawa efektywnego leczenia i powrotu do zdrowia.

Diagnozowanie za pomocą USG

USG jest niezbędne w profilaktyce raka piersi. Zwłaszcza w przypadku kobiet, które nie ukończyły 35 roku życia, zatem nie kwalifikują się do mammografii. Kobiety przed 35 rokiem życia mają piersi o gęstym utkaniu – badanie takiej tkanki możliwie jest tylko za pomocą ultradźwięków.

Jest na tyle skuteczne, że wykrywa guzki o średnicy 3-5 mm. Profilaktycznie zalecane jest kobietom, które ukończyły 20 lat i powinno być przeprowadzane raz do roku. Profilaktyka może uchronić przed śmiercią, gdyż nieleczony rak piersi prowadzi do zgonu. Jak czytamy na stronie krakowskiego gabinetu lekarskiego Sofimed, www.sofimed.pl: "Uwidocznienie małego guzka w USG piersi pozwala na precyzyjne pobranie tkanki do badania histopatologicznego, przy użyciu biopsji cienkoigłowej, czyli BAC bądź gruboigłowej – BGI ".

Podobnie kwestia wygląda w przypadku badania narządów rodnych. Badanie przezpochwowe USG, a zwłaszcza w technice 3D, pozwala na bardzo dokładne obejrzenie stanu macicy, jajników i przydatków. Szybkość badania i natychmiastowy wynik daje możliwość równie szybkiej reakcji lekarza i wdrożenia koniecznego leczenia.

USG jest również istotne w przypadku rozpoznawania chorób jamy brzusznej i tarczycy. Lekarze wolą tę metodę od promieni rentgenowskich, które dodatkowo obciążają organizm Pacjenta. Dużym plusem jest fakt , że badania USG są dostępne dla wszystkich , a regularna diagnostyka pozwala na wczesne wykrywanie zmian i ich wyleczenie.

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24