Witamina D w ciąży ważna tak samo, jak żelazo i kwas foliowy

Dziś jest:Środa, 1 lutego 2023, Imieniny: Brygidy, Ignacego

Informacja Medyczna

2016-12-21

Witamina D w ciąży ważna tak samo, jak żelazo i kwas foliowy

Śpioszki, mebelki, karuzele nad kołyskę. Talk, emolienty, krem na odparzenia. To dopiero początek długiej listy wyprawki dla dziecka. Problem w tym, że o ile nawet świeżo upieczeni rodzice pamiętają przed porodem o ciuszkach i kubeczkach, tak najważniejsza kwestia bywa zapomniana – zdrowie malucha. Stąd lekarze apelują do przyszłych matek o wykonanie badań poziomu witaminy D w organizmie. To ważne zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Strażnik zdrowia

Witamina D to jeden z najpotężniejszych elementów zdrowego organizmu. Jest niezbędna m.in. do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, pełni kluczową funkcję w utrzymaniu zdrowych kości i mięśni, pozytywnie wpływa na układ nerwowy, a ponadto wspiera profilaktykę m.in. chorób nowotworowych

Jak wskazują badania, spośród 30 tysięcy ludzkich genów, składnik ten ma wpływ na aż 2 tysiące z nich. Występuje w praktycznie każdym typie ludzkich komórek i w każdej tkance. Ponadto witamina D bierze udział w 200 różnych reakcjach chemicznych zachodzących w organizmie. O ile poziom tego składnika jest prawidłowy. Jak się okazuje… około 95% Polaków cierpi na objawy powodowane przez brak witaminy D3

Zaniedbanie, które ma poważne konsekwencje

Niedobór witaminy D jest szczególnie groźny dla ciężarnych, gdyż rekomendowany poziom tej substancji powinien być wyższy, niż przed ciążą. To bowiem matka odpowiada za dostarczenie maluchowi substancji niezbędnych do rozwoju. Problem w tym, że w polskich warunkach organizm nie ma szans samodzielnie wytworzyć odpowiedniej dawki tej substancji. Do tego jest bowiem niezbędne słońce, gdyż witamina D aktywuje się w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Nie ma także możliwości uzupełnić poziom tego składnika dietą, gdyż witaminy D w pokarmie jest mało, a do tego dochodzą jeszcze indywidualne kwestie związane z wchłanianiem witamin.

Brak witaminy D może okazać się tragiczny w skutkach. W przypadku matki może się objawić rzucawką, cukrzycą ciążową i zapaleniem pochwy. Z kolei u dziecka może wystąpić hipokalcemia, defekty szkliwa zębów, zmniejszona masa kostna, choroby serca, astma oraz choroby metaboliczne i autoimmunologiczne. Takiego zagrożenia nie powinno się lekceważyć.

Recepta: przede wszystkim badania

Jedynym skutecznym sposobem na zapobieganie chorób wywołanych przez brak witaminy D są badania. Lekarz prowadzący ciążę może wypisać skierowanie na bezpłatny i bezbolesny pomiar. Tylko po otrzymaniu wyników specjalista może zalecić ewentualne dalsze leczenie. Zwykle jest to suplementacja popularnymi preparatami witaminy D, m.in. Vitrum D3.


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-02-01 07:31