Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - objawy i leczenie

Dziś jest:Środa, 27 września 2023, Imieniny: Kosmy, Damiana

Informacja Medyczna

2017-02-16

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - objawy i leczenie

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest przewlekłym schorzeniem, z którym boryka się wiele osób. Pierwsze symptomy można zauważyć już od piętnastego roku życia. Osoby dotknięte tą chorobą muszą poddawać się leczeniu, które najczęściej trwa wiele lat. Czym jest wrzodziejące zapalenia jelita grubego, jakie są objawy i jak się leczyć?

Czym jest choroba i WZJG?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego jest procesem zapalnym, atakującym błonę śluzową odbytu lub jelita grubego. To przewlekła choroba, charakteryzując się częstymi i ostrymi nawrotami. W Polsce rocznie zapada na nią około siedmiuset osób, a ci, których krewni w rodzinie cierpieli na to schorzenie, są w grupie podwyższonego ryzyka.

 

Za najczęstsze przyczyny wrzodziejącego zapalenia jelita grubego uważa się:

  • podłoże genetyczne – choroba najczęściej dziedziczona jest w pierwszej linii pokrewieństwa, ale dalsze pokolenia także mogą zachorować. Jeżeli obydwoje rodzice cierpią na to schorzenie, ryzyko dziedziczenia u dziecka wzrasta aż o 40%.
  • Podłoże autoimmunologiczne – cytokiny, wyprodukowane w nadmiarze przed komórki układu nerwowego, są przyczyną procesów zapalnych w jelicie. To zaburza działanie układu odpornościowego.

Istnieje także podłoże środowiskowe, które przyczynia się do rozwoju wrzodziejącego zapalenie jelita grubego:

  • Stres, rozchwianie psychiczne
  • Zła dieta
  • Zakażenia bakteryjne

Objawy wrzodziejącego zapalenie jelita grubego

Do najczęstszych objawów WZJG należą:

  • Bolesne i częste stolce, połączone z wydalaniem gazów. W stolcu mogą się także pojawiać śluz i krew
  • Uczucie wzdęcia w brzuchu
  • Stany gorączkowe, nudności, wymioty
  • Brak apetytu
  • Bóle skurczowe w miejscach zaatakowanych przez chorobę

 

Jak leczyć wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

Leczenie choroby nie należy do łatwych. Wymaga środków farmakologicznych, bardzo często operacji, ale przede wszystkim odpowiedniej diety. W ostrych stanach choroby zaleca się od pięciu do siedmiu posiłków w stanie płynnym lub półpłynnym, bez mleka. Porcje muszą być niewielkie, a także lekkostrawne, pozbawione błonnika, ale za to bogate w węglowodany. Trzeba uważać, aby nie pozbawiać się przy tej okazji cennych składników odżywczych oraz witamin (zobacz, dlaczego witamina C jest bezcenna?). W trakcie leczenia bardzo pomocne są leki wspomagające, czego przykładem jest preparat leczniczy LACTORAL® IBD, czyli środek spożywczy, który stosuje się w zaburzeniach funkcjonowania naturalnej mikroflory jelitowej. Na stronie www.lactoral.pl znajdują się szczegóły odnośnie działania wspomagającego, także w przypadku leczenia wrzodziejącego zapalenie jelita grubego.

 


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum