Wszystko co możesz wiedzieć na temat leczenia stawów kolanowych

Dziś jest:Sobota, 28 stycznia 2023, Imieniny: Walerego, Radomira

Informacja Medyczna

2018-12-07

Wszystko co możesz wiedzieć na temat leczenia stawów kolanowych

Staw kolanowy należy do grupy największych i najważniejszych stawów w całym organizmie. Gdy jest w pełni zdrowy, pozwala na naturalne zginanie i prostowanie nogi. Jednak, gdy zostanie nadmiernie przeciążony lub dojdzie do gwałtownego urazu, jego funkcjonalność zostaje upośledzona. Staw kolanowy traci wtedy swoją funkcjonalność i staje się źródłem bólu. Do lekarza ortopedy warto zgłosić się już przy wystąpieniu pierwszych objawów wskazujących na uraz kolana. Doświadczeni lekarze, jak na przykład zespół Chirurgiakolana.pl, zdiagnozują przyczynę dysfunkcji i wdrożą innowacyjne leczenie.

Leczenie można podzielić na dwie kategorie: leczenie zachowawcze i operacyjne. W ramach działań zachowawczych stosuje się u pacjentów m.in.: rehabilitację, terapię komórkami macierzystymi (np. Lipogems), ostrzykiwanie kwasem hialuronowym, czy aktywowanie osocza bogato płytkowego. W zakresie działań operacyjnych spektrum możliwości jest naprawdę szerokie. Obejmuje m.in.: rekonstrukcję i reinsercję więzadła krzyżowego przedniego ACL, artroskopię, szycie łąkotki  oraz rekonstrukcję chrząstki stawowej.

Budowa ludzkiego kolana jest dość skomplikowana. Wynika to z faktu, że na stawie kolanowym spoczywa największa odpowiedzialność za utrzymanie ciężaru całego ciała. Staw kolanowy ma budowę złożoną - zawiasowo zmodyfikowaną. Stanowi miejsce zbiegu kości udowej, kości piszczelowej i rzepki. Miejsce to nazywane jest stawem udowo-piszczelowym i stawem udowo-rzepkowym, a oba te stawy otoczone są torebką stawową.

Torebka składa się z błony włóknistej będącej na zewnątrz oraz wewnętrznej błony maziowej. Pomiędzy błonami, dodatkowo występuje ciało tłuszczowe, które gdy następuje ruch, wypełnia powstałą przestrzeń.

Poza tym, w kolanie znajdują się jeszcze dwie łąkotki, które umożliwiają dopasowanie do siebie powierzchni stawowych w momencie wykonywania ruchu. W kości udowej znajdują się kłykcie tworzące wypukłą część zwaną główką stawową, a kłykcie kości piszczelowej razem z rzepką tworzą część wklęsłą, czyli panewkę.

Objawy urazu kolana są podobne dla większości schorzeń. Pacjenci najczęściej skarżą się na: silny i tępy ból narastający podczas aktywności fizycznej, ograniczenie ruchomości w stawie, drętwienie, mrowienie, zasinienie, obrzęk i uczucie ciepła w okolicy kolana.

Przyczyn urazu kolana jest wiele. Do przeciążenia oraz chorób stawu kolanowego dochodzi najczęściej na skutek gwałtownych upadków, nadmiernej i niewłaściwej aktywności fizycznej oraz innych zachodzących procesów chorobowych.

Do urazów kolana najczęściej występujących u pacjentów zalicza się: zwyrodnienie stawu kolanowego, uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego ACL stawu kolanowego, występowanie łąkotki tarczowatej i torbieli łąkotki, uszkodzenie łąkotki, zespół zakleszczenia ciała tłuszczowego Hoffy, uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego MCL, czy jałową oddzielającą martwicę kostno-chrzęstną.

Zespół specjalistów z Chirurgiakolana.pl, korzysta z najbardziej innowacyjnych sposobów wykonywania kompleksowych zabiegów i operacji, mających na celu wyeliminowanie występujących urazów kolana oraz polepszenie komfortu życia i codziennego funkcjonowania pacjentów. Jeśli masz jakieś pytania, wykwalifikowani lekarze ortopedzi chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące kontuzji kolana oraz rozwieją ewentualne wątpliwości.

 


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21 17:00 MALUTA ŚMIERTELNY...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-27 06:24