Zakup pierwszego stetoskopu - na co zwrócić uwagę?

Dziś jest:Wtorek, 31 stycznia 2023, Imieniny: Jana, Marceliny

Informacja Medyczna

2017-07-19

Zakup pierwszego stetoskopu - na co zwrócić uwagę?

Jeżeli stoisz przed trudnym wyborem stetoskopu - ten artykuł jest dla Ciebie. Tutaj znajdziesz odpowiedzi na wszystkie pytania, dzięki którym wybierzesz najlepszy produkt na rynku dopasowany do Twoich potrzeb.

Każdy student medycyny staje w końcu przed wyzwaniem kupienia pierwszego stetoskopu. Istnieje co najmniej kilka rodzajów stetoskopów, warto więc wiedzieć, czym się różnią i jak wybrać ten najlepszy.

Na jaki stetoskop postawić?

Przede wszystkim nie warto na nim oszczędzać. W Internecie są dostępne stetoskopy stosunkowo tanie, ale zazwyczaj nie mają najlepszej jakości. Przede wszystkim cechuje je słabsza akustyka, co sprawia, że przy osłuchiwaniu pacjenta może dojść do zakłóceń, a to uniemożliwi postawienie diagnozy. Ponadto tanie stetoskopy zwykle wykonywane są ze znacznie słabszych materiałów, przez co nierzadko rozpadają się nawet po kilku miesiącach. Kupno stetoskopu uzależnione jest także od wykonywanej przez lekarza profesji. Do najpopularniejszych stetoskopów należą urządzenia renomowanej firmy SECA:

  • stetoskopy kardiologiczne, na przykład SECA S30. To stetoskop, który posiada podwójną głowicę – dzięki niej lekarz bez problemu usłyszy nawet najniższe częstotliwości. Warto wiedzieć, że słuchawki kardiologiczne są uznawane za jedne z najlepszych, ponieważ przenoszą dźwięki bez choćby najmniejszych zakłóceń.
  • stetoskopy internistyczne – SECA S50. Zawierają podwójną membranę, dzięki czemu urządzenie jest w stanie wyłapać także specyficzne tony wysokie. Dodatkowo posiadają chromowaną powłokę, która ułatwia utrzymanie stetoskopów w czystości między kolejnymi wizytami pacjentów, wystarczy przetrzeć je szmatką nasączoną alkoholem izopropylowym.
  • stetoskopy pediatryczne – SECA S22. Urządzenie wyróżnia dobrze napięta membrana, która ułatwia kontakt ze skórą. Stetoskop nadaje się zarówno do badania osób dorosłych, jak i dzieci. Dodatkowo można nim osłuchiwać zarówno serce, jak i płuca, wystarczy obrócić głowicę na odpowiednią stronę (strona z membraną służy do badania pracy serca, strona z lejkiem – do płuc). Stetoskop SECA S22 należy do I klasy urządzeń medycznych.

Warto zwrócić uwagę również na materiał, z którego wykonuje się urządzenia do osłuchiwania. Stetoskopy marki SECA wykonane są z chromowanego mosiądzu. Stop miedzi i cynku jest idealny do tego typu urządzeń – miedź chroni przed rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów, dlatego badania przeprowadzane tego typu stetoskopem są bardziej sterylne niż np. badania z użyciem stetoskopu ze stali nierdzewnej. Cynk z kolei wykazuje sporą odporność na starzenie, dzięki czemu urządzenie będzie nam służyć przez długie lata.

Wybierając swój pierwszy stetoskop, zwróć też uwagę na to, czy zawiera w składzie lateks. Lateks uczula wiele osób, przez co badanie może być dla nich bardzo niekomfortowe. Producenci coraz częściej tworzą stetoskopy, używając do tego PCV oraz gumy, ale czasem zdarza się, że można gdzieś dostać lateksowe części. Warto na to uważać.

Jaki stetoskop będzie najlepszy na początek?

Studentom zaleca się kupno najbardziej wszechstronnego stetoskopu, czyli po prostu tego przeznaczonego dla internistów. Stetoskopy kardiologiczne są zwykle cięższe, a obsługa ich wymaga większej wprawy. Łatwiej będzie nauczyć się obsługiwać zwykły stetoskop internistyczny i później dopiero przejść do kardiologicznego.

Ile kosztuje stetoskop?

Za stetoskop przeciętnej jakości zapłacisz około 150 złotych. Dobre stetoskopy internistyczne i pediatryczne kosztują minimum 200 złotych, a kardiologiczne – minimum 400. Choć może wydawać się to duży wydatek na początku, to warto pamiętać, że raz kupiony stetoskop lepszej jakości posłuży co najmniej przez kilka lat. Korzystniej zatem zainwestować w droższy model. Tańsze stetoskopy szybciej się niszczą i po kilku latach mogą już nie nadawać się do użytku.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł "Zakup pierwszego stetoskopu - na co zwrócić uwagę?" został stworzony w oparciu o materiały dostarczone przez dystrybutora sprzętu medycznego Zbigniewa Kadzewicza z Kredos.pl


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

OSZUST MALUTA ZABIJA WILHELMA.RATUNKU POMOCY = 516 809 201

MALUTA WILHELMA ZABIŁA I ARTYKUŁ 35 USTAWY 18.V.21...

Zamordowany Wilhelm PRZEZ Zabójcę Maluta | 2023-01-31 09:29